Buk lesní - prosím o radu

Buk lesní - prosím o radu

Příspěvekod Tomáš Kulhánek » 16 čer 2019, 20:46

Zdravím všechny,

už pár let si pěstuji v květináči buk vykopaný v lese.
Zkrátil jsem všechny větve, jednu ohnul do nového vrcholu apod.
Každý rok jsem zatím zaštipoval pupeny a každý rok odlisťil - každý rok pěkně znovu obrazil...
Letos na jaře jsem přesadil a po vyrašení zaštípl všechny nové výhony na dva listy a trochu přitáhl některé větve k zemi.

Rád bych z toho stromku něco pěkného vytvořil (po těch letech ho mám fakt rád 8-) ), a tak prosím o radu než provedu něco, co jej zničí nebo úplně zahubí...

Prosím o jakoukoliv radu, jestli zase jen odlistit nebo přistoupit k radikálnějšímu řezu (listy jsou nasazeny na větvích dost daleko od kmene...)
Přílohy
IMG_20190616_084444.jpg
IMG_20190616_084444.jpg (150.9 KiB) Zobrazeno 1506 krát
IMG_20190616_084500.jpg
IMG_20190616_084500.jpg (150 KiB) Zobrazeno 1514 krát
Tomáš Kulhánek
 
Příspěvky: 10
Registrován: 16 čer 2019, 19:53

Re: Buk lesní - prosím o radu

Příspěvekod Mimo » 17 čer 2019, 10:45

Ahoj.

Aj tu odporúčam to isté, čo pri tvojej mladej borovici.
Zasadiť na pár rokov do zeme.
Príliš tenký kmienok, príliš veľké listy, pomer hrúbky kmeňa k výške by mal byť približne 1:6
Enjoy your life, there are no second chances...

Môj blog:
http://mimospenjingheaven.blogspot.com/
Môj eshop:
http://bonsajovekrajinky.sk/
Uživatelský avatar
Mimo
 
Příspěvky: 486
Registrován: 30 bře 2015, 20:26
Bydliště: Sady nad Torysou, Slovenská republika

Re: Buk lesní - prosím o radu

Příspěvekod Jarek Servus » 18 čer 2019, 13:19

Pěkný základ, zatím nechat růst a pravidelně zakracovat přírůstky, hnojit , postupně dopěstovávat korunu. ... Možná zakrátit vrchol na nejvyšší větvení.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Buk lesní - prosím o radu

Příspěvekod Tomáš Kulhánek » 30 črc 2019, 12:29

Děkuji za rady!

Nevydržel jsem to ale, a stromek odlistil a trochu nadrátoval...

teď už jej ale nechám fakt na pokoji, ať si odpočine a sílí :)
Přílohy
1563888631850ed1.jpeg
1563888631850ed1.jpeg (138.36 KiB) Zobrazeno 1266 krát
Tomáš Kulhánek
 
Příspěvky: 10
Registrován: 16 čer 2019, 19:53

Re: Buk lesní - prosím o radu

Příspěvekod Vladimír Touš » 30 črc 2019, 15:43

Ahoj Tomáši,
tím drátem jsi opravdu nešetřil. Asi bys měl pro jistotu přidat nahoru hromosvod 8-)

Docela dobře znám ten nutkavě pálicí pocit, že je potřeba s tou kytkou něco udělat. Teď máš hotovo a doufám, že i trochu času o tom všem popřemýšlet a něco dál přečíst.

DRÁTOVÁNÍ
Fakt ti nechci kazit radost z dobře vykonané práce, ale tohle lze dělat lépe. Myslím, že stejný tvar kmene by šlo dosáhnout jen s několika úvazky a tím špalíkem. Ale třeba se mýlím.

TVAROVÁNÍ

Kdysi dávno mi jeden šikovnej člověk poradil abych kytky tvaroval od spodu. Před prvním tvarováním si hezky odhalit kořenové náběhy a spodek kmene a na tomhle základě začít stavět tvar. Stejně jako dům i bonsai se staví od základů...

První tvarování má stromek za sebou a současný tvar je OK. Své stromky nechávám po tvarování pár dní v polostínu, ale tohle je na tvém uvážení.

MISKA:
Stávající miska je pro tenhle stromek naprosto nevhodná. Kořeny se přirozeně tlačí dolů a v úzké, vysoké misce se jim to docela daří. Z mého pohledu by stromku prospěla volná půda s podložkou pod kořeny, popřípadě plochá dřevěná bedýnka, ve které se ti podaří vypěstovat plochý kořenový bal s viditelnými povrchovými kořeny.

Užívej si léto a stromky nech v klidu... V teplotách nad 30°C mají problémů dost sami se sebou.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Buk lesní - prosím o radu

Příspěvekod Tomáš Kulhánek » 31 črc 2019, 11:08

Ahoj Vláďo,

díky za reakci! :)

drátem jsem nešetřil, byl slabý a nevhodný - už je dole. Teď je kmínek ohnutý jen přes to dřevo + 2 úvazy k tyči
stromek je na balkoně, přímé slunce jej těsně míjí, zalévám a hnojím

miska je květináč, vím, že je nevhodný, polepším to. Když bych jej dal do plošší bedýnky teď v létě, zvládne to? Do kořenů bych se snažil nesahat...

Stromek má na bázi takové nepěkné "esíčko", to ještě vyfotím a požádám o radu, co s ním....
Tomáš Kulhánek
 
Příspěvky: 10
Registrován: 16 čer 2019, 19:53

Re: Buk lesní - prosím o radu

Příspěvekod Vladimír Touš » 31 črc 2019, 12:01

Já bych ho nechal na Tvém místě v klidu pracovat=dokončit růst a připravit se na zimu. Přesazení na jaře Ti umožní lépe uzpůsobit bal Tvým potřebám bez negativního vlivu na zdraví stromku.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ


Zpět na Buk (Fagus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron