Volná dílna s J. Bučilem

Společné sleziny kamarádů bonsají

Volná dílna s J. Bučilem

Příspěvekod Jarek Servus » 23 říj 2018, 20:18

V sobotu 20. října jsme měli volnou dílnu s J. Bučilem. Více na našich stránkách. http://www.bkhana.cz/forum/workshopy/93 ... -2018.html
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Volná dílna s J. Bučilem

Příspěvekod Richard Jůrka » 24 říj 2018, 13:43

Jarku super dokumentace i s popisem. :jedna:
Já měl jet k Honzovi Bučilovi do Jihlavy na seminář v půlce září, ale bohužel mi do toho něco nenadále vlezlo, tak snad příště. K vám bych se taky někdy rád dostal, pokecal a seznámil se s novými lidmi. ;)

Jo a jedničku s hvězdičkou za mou nejoblíbenější značku piva :jedna: :jedna: :jedna:
Uživatelský avatar
Richard Jůrka
 
Příspěvky: 61
Registrován: 14 dub 2017, 20:29
Bydliště: Hladov

Re: Volná dílna s J. Bučilem

Příspěvekod Vladimír Touš » 24 říj 2018, 14:32

Ahoj Jarku. Dovolím si reagovat na část pěkné reportáže týkající se habru a oživení spících pupenů. Podle mých zkušeností je nejznámějším propagátorem této metody pan Tickle z UK. viz https://yamadori.co.uk/2016/01/04/impro ... -yamadori/ a Mimo-san z tohoto fóra. V Japonsku se kdysi dávali stromky, které nechtěli "nastartovat", na slunné místo pod obrácené dřevěné sudy. To mi zní ještě lépe 8-)

PS s veškerým respektem vůči panu Bučilovi - tohle bych řešil přikájením větví otvorem v kmeni. To je jediná metoda, která umožní pěstovat větev přesně tam, kde ji chci mít. V případě zájmu Ti pošlu pár fotek mého habru s přikájenými větvemi.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Volná dílna s J. Bučilem

Příspěvekod Jarek Servus » 24 říj 2018, 22:04

Díky za informace. Strom není můj a tady by se jednalo kompletně nový obrost, ne o jednotlivé větve. Teď jsem si vzpoměl, že stejnou metodu použil Martin Drábek u malého habru, který měl potom vynikající obrost na celém kmeni. Pokud bych chtěl vyzkoušet japonský postup, myslíte že by se dal použít sud plastový? ;) Dřevěný soudek mám na slivovici a je jen na 20 litrů.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Volná dílna s J. Bučilem

Příspěvekod Vladimír Touš » 25 říj 2018, 08:58

kájení větví může být docela intenzivní. Na mém habru jsem letos přidal 3 větve a příští rok plánuji ještě další 2-3 podle toho, zda stromek někde proraší. Na IBC je prezentován javor z velké části postavený na přikájených větvích http://ibonsaiclub.forumotion.com/t15628-giant-japanese-maple-project?highlight=maple.

Plastový sud - myslím, že se nechá použít, ale zkušenost s tím nemám. Pytle fungují docela dobře.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Volná dílna s J. Bučilem

Příspěvekod Roman Hlavinka » 25 říj 2018, 10:16

:think: Vláďo,myslíš,že by se mněly(nebo by bylo ku prospěchu)dát do pytle nynější vykopané yamadori(hlohy) :?: :?: teď na zimu?bude to mít nějaký smysl :?: :?: :?:
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Volná dílna s J. Bučilem

Příspěvekod Vladimír Touš » 25 říj 2018, 18:45

Romane, stromky vstupují do endogenní dormance = nech je v klidu do jara, až se oteplí. Tahle metoda je v angličtině označena jako sweating = pocení. K prorašení pupenů potřebuje stromek teplo a vysokou vzdušnou vlhkost. Proto se dávají do pytle včetně misky. Přidá se rašelina - viz pan Bučil nebo vláknitý mech atd pro vzdušnou vlhkost. Pytel zavážeš a postavíš na slunce - jaro je vhodné = slunce (zpravidla ) nemá takovou sílu = stromek neuvaříš ( tohle je pouze moje domněnka ). Pytel by se neměl dotýkat stromku, stávajících větví atd - přidej tam tyčku s omotaným drátem, který tu vůli vymezí. Pravidelné rosení a kontrola vyskytu plísní. Pupeny by se měly objevit do 2-3 týdnů.

Doufám, že se ozve se svými zkušenostmi Mimo-san.

Vláďa
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Volná dílna s J. Bučilem

Příspěvekod Mimo » 26 říj 2018, 07:33

Ktosi ma volááá, ktosi to skúúúša, niekomu naozaj chýýý-bááám ... Tublatanka, Prometeus, Žeravé znamenie osudu.

Ok najprv ma vždy napadne nejaká pesnička a až potom sa viem sústrediť na vec :D

Roman, tak ako píše Vláďo, potiť stromy na jeseň nemá zmysel ani logiku. Stromy chcú odpočívať a my by sme ich tým stimulovali k pukaniu. Myslím že by si tým vybili všetku energiu čo vo zvyškoch koreňov po vykopaní majú a ... kaput. Hlavne hlohy sú podľa mojích skúseností asi najcitlivejšie listnáče u nás a niekedy majú problém prežiť aj po vykopaní v najlepší čas na jar a aj po dvoch mesiacoch vo vreci a celkovom opukaní. No aspoň ja som im ešte neprišiel "na kloub". A to ma mrzí lebo milujem hlohy. Môj prvý čo som našiel vyvalený ku podivu žije a tretí rok pekne rastie, a to nemal ani náznak koreňa a zakorenil vo vreci, O rok neskôr som kopal dva hlohy s podstatne lepšími koreňmi a obe sú už po dvoch sezónach dead.

Čo sa týka plesní, tie sú vo vreci dosť bežné ale nevšimol som si aby nejako stromu ublížili, väčšinou ich len prstami oškrabem a vybavene.

Tiež nepoužívam žiadnú konštrukciu aj keď môže byť užitočná, zatiaľ mi ani pri silnejšom vetre nič neodlomilo.

Akurát si treba dať pozor na to, kedy strom vybrať a dať do tieňa/polieňa aby nové listy neuvarilo v tom vreci. A po tohtoročnom optimizme ich v tom polotieni alebo dokonca v tieni budem držať odteraz po celú prvú sezónu.
Enjoy your life, there are no second chances...

Môj blog:
http://mimospenjingheaven.blogspot.com/
Môj eshop:
http://bonsajovekrajinky.sk/
Uživatelský avatar
Mimo
 
Příspěvky: 486
Registrován: 30 bře 2015, 20:26
Bydliště: Sady nad Torysou, Slovenská republika

Re: Volná dílna s J. Bučilem

Příspěvekod Roman Hlavinka » 26 říj 2018, 14:50

:jedna: ok,chlapci,to jsem pochopil.Jaro-pytel-nové rašení :jedna:ˇŠpatně jsem se zeptal,nejdemi o celý strom. Už sice nevím kde,ale někde na yutubu jsem zhlédl video,kde vykopaným stromům balí pouze bednu-květináč-nádobu :think:
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Volná dílna s J. Bučilem

Příspěvekod Vladimír Touš » 26 říj 2018, 21:19

Romane, také mám jednu otázku. Z Prahy letí B737 rychlostí 800km/h do Emirátů. Z Emirátů ve stejnou dobu vystartoval A380 a letí do Prahy rychlostí 850km/h. Otázka: Jaké bylo dívčí jméno babičky 2. pilota A380?

Na Tvoji otázku mě napadá několik možností. Ale bez dalších informací je to jen hádání.

PS
Má někdo aktivní zkušenost s použitím keiki pasty na bonsaje?

@Mimo-san Díky za informace.
"konstrukce" má zabránit přímému kontaktu listů/pupenů s folií. Asi to nemá žádný význam, ale já dělám spoustu zbytečných věcí 8-)
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ


Zpět na Akce a sleziny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků