Pár rad pro začátek - přesazování rostliny

Pár rad pro začátek - přesazování rostliny

Příspěvekod Jarda Marek » 28 led 2010, 06:49

Na popud Ládi Fabiána, Milan zpracoval pár rad pro začátek.

Pár rad k pokojovkám


Každý někdy nějak začínal, tak dobře víme, že začátky jsou pro každého z vás
dost složité a těžké. Hodně lidí neodolá a koupí při návštěvě v
supermarketech rostliny, neboli „bonsaj „. Ne že by
tyto rostliny byly vyloženě špatné pro tvorbu pokojovek. Jen se musí
postupem času dopracovat nebo úplně přestavět , ale hlavně nejdříve se
musejí přesadit. To je dáno tím, že pokojové „bonsaje“ jsou dováženy ve velkém z Asie, a jsou umístěny v přepravních substrátech, převážně jílovitých, aby snesly dalekou cestu a nevyschly. Čím dřív po koupi přesadíte,tím lépe, vyhnete se problémům s dalším pěstováním.
# Problémy s pěstováním bez přesazení nastanou u 90 % rostlin, třeba i po pár měsících, hlavně přes zimu. Začne se to projevovat masivním opadem listů a vyvstane problém co dál .
Proto je nejlepší po koupi okamžitě přesadit bez ohledu jaké je roční období.
Jediné co je třeba udělat je nachystání potřebného vhodného nářadí, substrát, nějakou drenáž, třeba i hnojivo a další věci jako misku, sítka na odtokové otvory, drát a něco na ošetření ran kořenů.
Vlastnímu postupu při přesazení se budeme zabývat v dalším textu.

Opakované přesazení se provádí podle velikosti, druhu rostliny po dvou až třech letech.
některé rostliny i po pěti letech. Jinak zdravé rostliny, nebo ty které už byly v minulosti přesazeny, se přesazují na začátku jara.
Problémy se hlavně objevují přes zimu, díky špatnému původnímu přepravnímu substrátu. Tento substrát je pro naše rostliny v našich bytových podmínkách pravdu nevyhovující. Tato hmota se převážně skládá s kokosových vláken, ta zadržuje na dlouhou dobu vodu u kořenů, nebo se jedná o jílové substráty, které vodu také podrží.
A nyní se dostáváme k otázce – do jakého substrátu rostliny zasadit?
Dříve než přejdu k samotnému substrátu, ještě trochu teorie. Základem pro rostliny je, aby při zálivce se opravdu celý substrát namočil v celém svém objemu, a přebytečná voda aby odtekla ven z misky odtokovými dírami. Tím se při každé zálivce obmění kyslík u kořenů, a rostlina velmi zdárně prospívá.Nejhorší pro rostliny je, když substrát naváže velké množství vody a neodteče přebytek. Tím jsou kořeny stále přemokřené a začínají nám problémy s opadem listů a následné uhynutí celé rostliny.
Podle mých zkušeností je nejlepším substrátem pro pěstování speciální japonský granulovaný jíl, kterému se říká AKADAMA. Tento substrát je sice drahý, cca 300 Kč za 18 litrů, ale jeho vlastnosti a kvalita je nejlepší pro začátečníky, protože rostlinu nelze přelít. Akadama má schopnost do sebe navázat velké množství vody a tu pak postupně uvolňovat ke kořenům. Přebytečná voda při zálivce okamžitě odteče a proto nehrozí přemokření. Tady se ale musím zmínit, že akadama neobsahuje žádné výživné látky, proto se musí živiny dodávat hnojením.
Pro ty, kteří chtějí ušetřit, je možnost akadamu smíchat třeba s hrubším štěrkem,
rýžovou drtí pro stavbu zámkových chodníků, antuku a podobně o zrnitosti
3- 5mm. Vše se smíchá v poměru 3:1 nebo 2:1 i možno 1:1 vše podledruhu rostliny. Jen jeden všeobecný příklad, rostlinky, které mají rády vodu a tak potřebují, mít více vlhkosti v substrátu přesazujeme do poměru 3:1, jako je Ligustrum, Sageretie .Rostliny, které nemusí dvakrát moc vody, je lépe do poměru1:1, je to hlavně Buxus, Caragona, Eugenia,
Ficus, Murraya, Olea, Osteonomeles Ostatní rostliny jinak v poměru 2:1, je to třeba Carmona, Fraxinus, Juniperus, Malpighia, Pistazia, Podocarpus, Serissa, Ulmus.
. Pokojovky můžeme přesadit jinak i do jiných substrátů, pro první přesazení úplně postačí, když si koupíte substrát pro pokojové rostliny a smícháte se štěrkem v poměru 2:1 nebo 3:1, nebo si koupíte zeminu a přidáte rašelinu a zas hrubý štěrk v poměru 2:1:1.

Postup při přesazení u pokojovek

Než začnete přesazovat, nejdříve si vše dopředu připravíme. Namícháme si substrát, připravíme si misku buď novou, nebo když jde rostlina do původní misky, musíme ji očistit od starých solných usazenin, které vznikají zálivkou a hnojením..
Samozřejmě nářadí, nůžky na odstranění kořenů, jak jemných, tak silných. Nesmíme zapomenout i na hák pro rozpletení kořenů ,(tady si jde pomoci rukama, nebo dřevěnou tyčkou). Další je nějaká lopatka na substrát já používám úzké, ale vše záleží na velikosti rostliny a tím pádem na velikosti misky. Nesmíme zapomenout na dřevěnou hůlku na zapracování zeminy mezi kořeny. Na upevnění k misce se použije drát, ale ten nesmí být měděný, jinak okolo drátu kořeny neporostou. Proto nejlépe hliníkový. Při použití akadamy se musí akadamy zbavit za sucha všech prachových částic.K tomu se používají síta o různých rozměrech ok. . Na konec přípravy, ještě je nutné si připravit mřížky na odtokové otvory v misce. Když budeme chtít tak si můžeme i připravit pevné hnojivo, jako je osmocote, multicote 6M a podobně. Jsou to hnojiva s dlouhou dobou působení okolo 6 měsíců,
Samotný postup, když máme čistou misku, tak na dno dáme sítku samozřejmě
trochu větší než odkotové díry. Síťky upevňuje drátek.. Pro samotnou fixaci rostliny v bonsajové misce, protáhneme více otvory drát, který bude pak rostlinu držet proti vyvrácení, než rostlina dobře zakoření. Když má miska jen jeden otvor se musí na spodu udělat za pomoci nějakého předmětu otočka aby šly oba konce drátu ven z misky samozřejmě je lepší táhnout tímto způsobem čtyři konce. Podle hloubky misky od nějakých 6cm se na dno dává malá vrstva hrubého štěrku, jde i samotná akadama v té největší zrnitosti ,nebo na odlehčení misky i keramzit, už zmiňovaný průměr 5mm.
Do misky dáme samotnou akadamu nebo nějaký substrát a v místě , kde bude rostlina uděláme malý kopeček. Pak tam zapravíme již zmiňované pevné hnojivo (ale nemusíme). Než vložíme rostlinu, musíme ji vyjmout z původní misky, odstranit starý substrát nejlépe za pomoci tekoucí vody , jen upozorňuji vlažnou ne studenou. Potom jí rozpleteme kořenový systém , jak za pomoci háku , nebo rukou a odstraníme nevhodné nebo dlouhé kořeny, tak i odumřelé. Stříháme jedině ostrými nůžkami, nikdy ne tupými jinak
kořínky rozžvýkáme a pak by dlouho trvalo, než rostlina zakoření. Velké kořeny o průměru 5mm, by se měly ošetřit, aby se nepřivlekla nějaká houbová nebo plísňová choroba. Já používám štěpařský vosk smíchaný s práškovým stimulátorem jinak i postačí přírodní latex a podobně. Pak vložíme rostlinu a rozprostřeme kořeny dokola misky a mírným otočením sem a tam usadíme na kopeček a lehce domáčkneme.Pak rostlinu upevníme již připraveným drátem. Postupně zaplňujeme substrátem kořeny a za pomoci hůlky zapravujeme mezi kořeny a nenecháváme tak nechtěné dutiny. Celou rostlinu pak důkladně prolijeme vodou a dáme na určené stanoviště. Jen dodám, že čerstvě přesazená rostlina by měla několik dní stát nejdříve v polostínu, aby se v klidu vzpamatovala, z dost velkého šoku. Samotné přemístění na určené místo je nejlépe až začne tvořit nové listy všude na rostlině. Tohle se týká období léta nebo jara když sluníčko má velkou sílu naopak přes zimu můžeme rovnou dát na určené stanoviště. Hnojení se taky začíná, až rostlina vytvoří po celé rostlině nové listy, dřív to nemá žádný smysl a rostlině tekutým hnojivem naopak můžeme kořeny i klidně spálit.

Zdárné přesazování, Vám všem přejí vaši Greenhorni, a ať vám rostou.

Ještě jeden odkaz na velice dobře zpracované základní rady.
http://www.bonsai-kai.cz/venkovni_bonsai/index.php
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

diky

Příspěvekod Lada Fabián » 28 led 2010, 11:29

Klucí díky za spracování! :clap: :clap: :jedna:
Láda
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Pár rad pro začátek - přesazování rostliny

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 22 úno 2010, 14:20

Příprava misky
Snad každý kdo někdy přesazoval nějakou rostlinku.Zná že je třeba zajistit odtokové otvory proti ucpání pěstebním substrátem. Ale aby přitom stále plnily svoji odvodňovací funkci.V běžném květináči tohle zajistíme střepem nebo kamínkem položeným přes odtokový otvor.
U bonsajové misky jsou odtokové otvory větší.A proto se zde používá síťka,která je proti posunutí zajištěna drátem.
Dále je potřeba stromek v misce pevně upevnit.Aby nedocházelo k jeho vyvracení které poškozuje především kořeny.
Proto mají bonsajové misky také otvory na upevňovací dráty.
Jak takovou misku na přesazování připravit vidíte na následujících fotografiích.
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Pár rad pro začátek - přesazování rostliny

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 22 úno 2010, 15:27

Vlastní přesazení

Je dobré si připravit pěstební substrát.V našem případě je to čedičový štěrk a akadama.To vše smícháno cca.půl na půl.
Ale samozřejmě je možné použít i jiné substráty např.antuku s akadamou,sanzu s akadamou,zeolit s akadamou.Také jdou uvedené složky použít samostatně a v jiných poměrech.Zde záleží na zkušenostech pěstitele. Také jdou použít jiné složky.
I zde však upřednostňujeme sypkost,propustnost,určitou trvanlivost a sterilitu.
Přesazení začneme tím že do připravené misky nasypeme zde asi centimetrovou vrstvu substrátu tzv.podsyp.O tom jak bude podsyp vysoký rozhoduje výška nádoby,velikost a tvar kořenového balu.
Na podsyp umístíme stromek s propraným kořenovým balem.(kořeny do misky :D )V tomto případě se jedná o Fikus benjamína
Wiandi kterému se v bonsajových kruzích pro jeho křehkost říká skleněný.
Já jsem si připravil dvě misky rozdílného tvaru.Protože jsem si nebyl jist jestli stromek postavím nebo nakloním.
Nakonec jsem se rozhodl stromek postavit a jako misku jsem vybral kruhový talíř.
Když umísťujete stromek snažte se aby pata kmene byla umístěna vždy výše než je okraj vaší bonsajové misky.
Pokud máte vybranou polohu je dobré požádat třeba jiného člena rodiny ať vám stromek podrží.Zatímco vy stromek upevníte za pomoci kleští a k tomu určených drátů.
Přílohy
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Pár rad pro začátek - přesazování rostliny

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 22 úno 2010, 16:57

Dokončení přesazení a první zálivka.

Pokud se vám podařilo upevnit stromek tak aby neměl výkyv do stran.Můžete dosypat substrát.Já to dělám tak že se snažím zakrýt patu stromu.Až se substrát v dalších měsících slehne.Tak se sama odhalí.
První zálivka
Vzhledem k charakteru misky a sypkosti pěstebního substrátu jsem se rozhodl pro zálivku podmokem.Pokud se rozhodnete pro stejný způsob dejte si pozor aby voda nepřesahovala okraj ponořené misky.
Přílohy
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Pár rad pro začátek - přesazování rostliny

Příspěvekod Ladislav Kotál » 22 úno 2010, 18:37

Ještě jedna věc, která vás může potkat při přesazování. Tou je jeden otvor v misce. Tady si vypomůžeme "roubíkem" ze silnějšího drátu podle obrázku.
Přílohy
1.jpg
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano


Zpět na Pár základních rad pro začátek (zálivka, přesazení.....)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron