Tis ze školky

Tis ze školky

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 04 srp 2009, 14:26

Zdeněk Káfoněk mi poslal tyto fotky tisu, abych mu poradil s tvarováním. Proto hážu strom do placu a rád bych slyšel i vaše názory na možný tvar tohoto tisu.
Přílohy
Kopie - Snimek 001.jpg
Kopie - Snimek 001.jpg (86.23 KiB) Zobrazeno 4155 krát
Kopie - Snimek 002.jpg
Kopie - Snimek 002.jpg (103.68 KiB) Zobrazeno 4148 krát
Kopie - Snimek 011.jpg
Kopie - Snimek 011.jpg (118.63 KiB) Zobrazeno 4160 krát
Kopie - Snimek 012.jpg
Kopie - Snimek 012.jpg (105.16 KiB) Zobrazeno 4148 krát
Kopie - Snimek 016.jpg
Kopie - Snimek 016.jpg (120.79 KiB) Zobrazeno 4144 krát
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Tis ze školky

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 04 srp 2009, 14:26

Další foto
Přílohy
Kopie - Snimek 013.jpg
Kopie - Snimek 013.jpg (90.1 KiB) Zobrazeno 4138 krát
Kopie - Snimek 016.jpg
Kopie - Snimek 016.jpg (120.79 KiB) Zobrazeno 4138 krát
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Tis ze školky

Příspěvekod Ladislav Kotál » 04 srp 2009, 17:42

Složitá věc....i já s tím mám problém..... :lol: :lol: . Asi bych použil pohledovku obr. 016, pootočenou o cca 5 minut ve směru HR. Potom pravou silnou- pokud to půjde použít jako hlavní větev, rozpatrovanou, vyvažující strom, pokud to nepůjde- jiny. Na levé silné ještě jeden ohyb doprava, koruna -vrchol k pozorovateli.a klasická koruna prodloužená doprava. :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tis ze školky

Příspěvekod Jarda Marek » 04 srp 2009, 18:55

Je do toho dost špatně vidět, nicméně s pohledovkou 016, silná do leva na jin, pravá silná rozdvojená pryč (jiny) a z těch slabých korunka směřující doleva tisy obráží dost ochotně na starém dřevě tak dopracovat, ptotože síla kmene je po celé délce stejná proto tou korunkou překrýt.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Tis ze školky

Příspěvekod Pavel Šimsa » 05 srp 2009, 09:24

Asi bych se ho nesnažil hned tvarovat z toho co je, ale zbavil bych se toho vršku, podobně jak píše Jarda a nechal obrůst v té střední části. Tu levou nahoře umrtvit a protáhnout až na kmen, tím by se zůžil a doufal bych, že tam okolo obrazí. Pohled výhledově kolem 016 +- až k 002
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Tis ze školky

Příspěvekod Jirka Novák » 05 srp 2009, 09:42

Slušný materiálek ;)
Šla by s ním dělat spousta věcí. Od šohinku až po vzrostlý strom, od hodně dynamické věci až po docela konzervativní.
Ale vždycky, když někomu tvaruju strom, snažím se vyzjistit, jaký styl a podobu má kdo nejraději, jaké jsou jeho preference a co se mu líbí. Nechceš nám nastínit nějakou představu majitele? Nebo máš úplně volnou ruku?

Jirka
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Tis ze školky

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 05 srp 2009, 09:44

Takže slovo dalo slovo a před pár dny byl u nás Zdeněk zastavený a pracovali jsme na tomto stromě. Láďa to trefil s pohledovkou a stejně jako já i další návrháři :D se klonil pro pravou variantu. Zdeněk ale trval na zachování levého kmene, tak jsme to nějak museli vymyslet :) . Nakonec jsem mu ale musel dát za pravdu, protože takto strom opravdu získal svůj charakter a hodně zajímavý pohyb. Horní partie větve-kmene bude v budoucnu zakryta zelení, takže by neměla být zřetelná ta špatná konicita. Strom byl podložen klíny a postavem (z výsledných fotek to není tak zřetelné), protože, jak jde vidět na úplně prvním obrázku výchozího stromu, strom hodně přepadával dopředu. Mrtvé dřevo je zatím spíš naznačeno, Zdeněk už podle svých slov začal pracovat na dutinách. A ten ocásek na spodní pravé straně přijde pryč, akorát jsem ho nemohl Zdeňkovi vymluvit :lol: .
Přílohy
tiszdena01.jpg
pohled
tiszdena02.jpg
zadní slovo
tiszdena03.jpg
tzv. libčanský pohled :D
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Tis ze školky

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 05 srp 2009, 09:56

No nějak jsme kolidovali s příspěvky, Jirko a já jsem vlastně odpověděl na otázku ohledně preferencí dříve, než byla položena - při práci na cizích stromech je třeba vycházet z představy majitele, na druhou stranu se často stává, že právě majitel, který se na strom už roky dívá, má nějakou vžitou představu, pro níž nevidí i jiné, třeba i zajímavější varianty. Takže je třeba občas nenápadně protlačovat i svoje nápady :D.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Tis ze školky

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 srp 2009, 11:09

Lukáši, Zdeňku :clap: Strom má "logiku", pravá strana odumřela, strom se táhne doleva.Jen možná zkusit tu horní část ohnout v polovině doprava(jak jsem psal),Myslím že u tisu v téhle síle by to nebyl až takový problém v míze s tím hnout :clap: :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tis ze školky

Příspěvekod Martin Iša » 05 srp 2009, 11:19

Lukáš Sirotný píše:No nějak jsme kolidovali s příspěvky, Jirko a já jsem vlastně odpověděl na otázku ohledně preferencí dříve, než byla položena - při práci na cizích stromech je třeba vycházet z představy majitele, na druhou stranu se často stává, že právě majitel, který se na strom už roky dívá, má nějakou vžitou představu, pro níž nevidí i jiné, třeba i zajímavější varianty. Takže je třeba občas nenápadně protlačovat i svoje nápady :D.

Ta tohle můžu potvrdit. Někdy nestačím zírat, že jsem si nevšiml jiné, lepší varianty. :) Pěkně jste se s tím poprali. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Tis (Taxus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků