Tis - jak tvarovat?

Tis - jak tvarovat?

Příspěvekod Ondra Novák » 27 dub 2010, 10:20

Mám takovou menší otázečku :) , jak byste tvarovali tento tis? Mě by se nejvíc zamlouvala možnost dvojkmen, ale určitě bude spoustu dalších pěkných řešení, tak sem s nimi ;) . Přikládám foto jak před prostříháním (omlouvám se za kvalitu fotky, pak jsem ho zapomněl vyfotit s jiným pozadím :oops: ) tak po prostříhání. Btw. přes prostříháním byl tis docela žlutý, nevíte čím by to mohlo být? Mám ho zatím jen 14 dní, zakoupen byl u nás v zahradnictví...
tis před střihem.jpg
tis před střihem (ještě jednou se omlouvám za kvalitu fotky...) P.S. je tam vidět dobře jak byly jehlice zežloutlé...
tis před střihem.jpg (114.16 KiB) Zobrazeno 6361 krát
tis pohledovka.jpg
tis - asi pohledovka
tis pohledovka.jpg (89.61 KiB) Zobrazeno 6375 krát
Přílohy
tis zprava.jpg
tis - zprava
tis zprava.jpg (72.16 KiB) Zobrazeno 6353 krát
tis zezadu.jpg
tis - zezadu (možná by šlo použít jako pohledovku, ale vadí mi tam nevzhledné rány po hlavních větvích a taky je vidět v kmeni prasklina...)
tis zezadu.jpg (79.54 KiB) Zobrazeno 6342 krát
tis zleva.jpg
tis - zleva
tis zleva.jpg (76.63 KiB) Zobrazeno 6358 krát
Ondra Novák
 
Příspěvky: 10
Registrován: 20 dub 2010, 21:05
Bydliště: Nový Jičín

Re: Tis - jak tvarovat?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 27 dub 2010, 11:03

Ondro jako pohledovku bych zvolil tu pozici kde stromek jde od pozorovatele a pak se vrací.Asi první fotka?
Větve bych přitáhl níž rozpohyboval a hlavně rozprostřel do plochy aby k jehlicím mohlo lépe slunce.Jinak bych řekl že vcelku dobrý. :D Ještě bych řekl že to vypadá že jsi nestanovil vrcholy.Takže bych vybral jednu větev která bude pokračováním kmene.
Ostatní bych přitáhl (pokud se hodí) nebo odstranil.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Tis - jak tvarovat?

Příspěvekod Dan Pánek » 27 dub 2010, 16:31

Klidně ho zatím nech jako dvojkmen. Pak ho někdy vem někam mezi lidi a viděl bych to na - první fotka, pravý kmen pryč, levý na první větev a nějaký malý jin. Ale jak píšu, nespěchal bych s tím a takhle na dálku nechci řezat, naživo to může být jiné.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Tis - jak tvarovat?

Příspěvekod Jarda Marek » 27 dub 2010, 19:46

Naprostý souhlas s Danem :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Tis - jak tvarovat?

Příspěvekod Pavel Šimsa » 27 dub 2010, 20:37

jo jo, kratší pryč, delší určitě obrazí a pak by se vidělo.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Tis - jak tvarovat?

Příspěvekod Jarda Marek » 27 dub 2010, 20:51

No Pavle pryč by měla jít ta dlouhá :think:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Tis - jak tvarovat?

Příspěvekod Dan Pánek » 28 dub 2010, 09:39

Pokud obrazí, může být pokračování jednou či druhou větví, přijde na to. Ale některé tisy se vracejí samy, některé ne. Dej tomu čas.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Tis - jak tvarovat?

Příspěvekod Ondra Novák » 28 dub 2010, 11:21

Ok, počkám ;). Hlavně nic neuspěchat, pak už bych tam tu uřezanou větev vracel asi těžko :oops: :lol: ... Mě se zatím líbí tam možnost dvojkmen. Aspoň obě větve pořádně zesílí, bo je to zatím prcek a pak když ji třeba nakonec budu chtít nakonec uřezat, tak z toho půjde aspoň udělat pořádný JIN :jedna: . Je tak :?:
Ondra Novák
 
Příspěvky: 10
Registrován: 20 dub 2010, 21:05
Bydliště: Nový Jičín

Re: Tis - jak tvarovat?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 28 dub 2010, 12:07

Ondro, podle mých zkušeností je lepší ostříhat víceméně všechno a začít pěstovat korunu od základu, podle své představy (pečlivým výběrem jemného obrostu, který na 100% obrazí všude ne kmenech), než se zabývat silnými větvemi a lámat je tam, kde by měly být.V začátcích jsem si myslel, že to uspěchám a budu mít "hotový stromek", ale opak je pravdou.Stejně časem budeš pracně tvarované silné větve odstraňovat a pěstovat z jemného obrostu. Proto souhlasím s Danem, uřezat, zakrátit a čekat.Co se týká dvojkmenu,podle mě je vysoko nasazený a stejně silný, tak to ani dvojkmen není- připadá mi jako prak.Co se týká pohledovky, vždy by měl být slabší a nižší kmen mírně vzadu za hlavním k podpoření vizuální hloubky pohledové strany. :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tis - jak tvarovat?

Příspěvekod Ondra Novák » 28 dub 2010, 15:24

Oki, tak až budu doma, tak to ještě říznu ;), ale chudák strom :( :lol: ... Mám dát na radu Dana a říznout pravý úplně, resp nechat špalík na případný JIN a levý kratší fiknout za 1. větví nebo taky výš a nechat zase špalík na JIN :?: Zkoušel jsem si něco v malování a vyšlo mi z toho tohle, neukamenujte mě, je to jen zhruba načrtlé 8-)
Přílohy
pokus tis.jpg
pokus tis.jpg (83.56 KiB) Zobrazeno 6046 krát
Ondra Novák
 
Příspěvky: 10
Registrován: 20 dub 2010, 21:05
Bydliště: Nový Jičín

Další

Zpět na Tis (Taxus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků