Zaštipování listnáčú

Zaštipování listnáčú

Příspěvekod Jaro MAŇÁK » 09 úno 2010, 22:42

Dobrý večer
Zakladám toto téma, aby sme si spoločne doplnili jednotlivé druhy stromov a vedeli ako ktorý stromček zaštipovať. Ako podklad mi poslúžila kniha BONSAI pána Štolca, kde sú veľmi pekne jednotlivé druhy rozpísané a z ktorej sú aj tieto informácie získané.

Před zaštipováním je třeba odhadnout, do jaké skupiny bonsai patří, a na základe toho zvolit správnou taktiku a uvedené rozdíly je nutno při zaštipování respektovat.
Z hlediska zaštipování je důležité vědět, jak se tvoří základy výhonů v terminálních pupenech. U listnáčů je možné podle tvorby terminálního pupenu rozdělit jednotlivé dřeviny na 4 typy nazvané dle dřevin, pro které je typické:
1. typ hlošina
2. typ jabloň
3. typ jírovec
4. typ buk

1. dřeviny typu hlošina:

- mají výhony, které rostou celou vegetaci. Nevytvářejí skutečný terminální pupen, mají nezavřený růst.
- zaštipování letorostů lze provádět po celou dobu vegetace. Nicméně třeba zdůraznit, že nově vyrostlé výhony nemusí vyzrát a mohou snadno v zimě zmznout.
- jiné listnáče: hlošina (Elaeagnus),

2. dřeviny typu jabloň:

- během vegetace vytvářejí výhon postupně za vegetace. Na jeho vrcholku se na konci jeho růstu vytvoří terminální pupen s krátkým základem výhonu, který poroste příští rok. Je tedy nehotový a tak se musí vytvořit zbytek výhonu během vegetace dřív, než se na něm začne zakládat terminální pupen.
- zaštipování je možné několikrát za vegetaci, ale je třeba dát výhonům dostatek času, aby se mohly vytvořit terminální pupeny a mohl se uzavřít jejich růst dostatečně dlohou dobu před koncem vegetace.
- jiné listnáče: střídavé olistění: jabloň (Malus), hrušeň (Pyrus),
vstřícné olistění: javor (Acer),

3. dřeviny typu jírovec:
- mají na jaře již zcela hotový výhon ukrytý v pupenu a na jeho konci je již založen základ dalšího výhonu v novém terminálním pupenu. Při rašení se z pupenu vymaní celý výhon a hned z jara se začíná dotvářet základ nového terminálního výhonu ukrytého až do příštího jara v pupenu a koncem vegetace ještě malý základ dalšího terminálního pupenu.
- zaštipování je lepší zaštipovat pouze z počátku vegetace. Protože jejich laterální pupeny jsou již při rašení značně zainhibovány, obvykle obrostou velmi špatně, ale založí si pěkné pupeny a efekt zaštipování se dostaví příští rok.
- jiné listnáče: jírovec ((Aesculus) pagaštan), kaštan (Castanea)

4. dřeviny typu buk:
- v okamžiku rašení pouze odhodí pupenové šupiny a je zde celý hotový výhon dokonce s terminálním pupenem, který uzavírá uvnitř primordiální základ celého letorostu, který vyraší až další vegetační období, ten má dokonce vytvořenou část svého terminálního pupenu s částí letorostu, který se dotváří během vegetace a vyraší až za dva roky.
- zaštipování je dost problematická záležitost, neboť laterální pupeny zde jsou vlastně dva roky staré a silně inhibované, takže tyto rostliny jsou velmi neochotné po zaštipování prorašit. Podpoří se tím však vývoj zbylých pupenů a navíc pupenů intermediálních. Výsledek se projeví v dalších letech (tvoří pupeny podobně jako borovice).
- jiné listnáče: buk (Fagus),
S pozdravom Jaro Maňák
Jaro MAŇÁK
 
Příspěvky: 30
Registrován: 08 bře 2009, 14:59
Bydliště: Zvolen
člen ČBA: nie

Re: Zaštipování listnáčú

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 úno 2010, 10:09

Jaro, na tvůj příspěvek musím reagovat, i když se to asi pár lidem líbit nebude. Před léty, kdy jsem začal blbnout se stromy, jsem si zakoupil i tu zmiňovanou knihu . Po několikerém přečtení a studování jsem usoudil, že jsem zřejmě tak tupej, že chvílemi vůbec nevím, co chce autor říci.Odborné termíny, kterými je kniha prošpikovaná mě vůbec nic neříkaly,přesto jsem se pokoušel zaštipovat a pěstovat podle "návodu". Po pár letech jsem ale zjistil, že to nefunguje tak, jak je napsáno.Jedině vzájemné konzultace s lidmi, kteří už stromy "dělali" pár let, vnesla do mého snažení úspěchy v tvorbě nových výhonů, rozvětvování,a stavbu koruny.
V žádném případě nechci a nebudu srážet a urážet autora knihy, který je bezesporu odborníkem, ale už dávno překonaným. Postupy a tvarování za těch mnoho let , kdy byla kniha vydána došly mnoha změn.Kvalitnější substráty, hnojiva,nářadí, dráty daly více možností, než pouhé zaštipování a udržování stromků ve tvaru (převážně kulovitému).

Proto mám za to, že je lepší u jednotlivých stromů postup : dát na fórum fotku, problém, co, jak, kdy, a o jednotlivých stromech si přečíst poznatky a zkušenosti z praxe,která je bezesporu tou nejlepší knihou, co kdy kdo napsal. Teorie je vždy jen lehké vodítko a v praxi je to jen 1/3 úspěchu.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zaštipování listnáčú

Příspěvekod Vahada » 10 úno 2010, 14:38

Tak to jsem Láďo rád, už jsem si myslel, že jsem úplně pitomej.
Uvedenou knihu jsem se také snažil studovat, taktéž jsem mnoho nepochopil a když jsem se pokušel podle toho postupovat tak nic moc. Tady jsem se zatím dověděl pár pravidel, která se mi zdají jasná a rozumím jim.
Od letoška je budu aplikovat a věřím vám že budu úspěšnější. Zatím jsem si fixoval do hlavy postupy pro borovice a listnáče se střídavými a vstřícnými listy (ty termíny možná nejsou správné - nevím).
Ještě zkusím vyhledat postupy pro tisy a jalovce a budu mít pro začátek jasno.
Autora se nechci dotýkat, je to určitě odborník, ale kniha mi připadala být určená spíš do školy než do praxe.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Zaštipování listnáčú

Příspěvekod Martin Kolacia » 10 úno 2010, 20:07

pokud tomu chce člověk rozumět měl by se tu terminologii naučit ... pokud tohle (bonsaje) chce člověk dělat na rozumné úrovni měl by rozumět

... trendy pěstování a zastřihávání se mění i se způsobem pěstování ...tady už to bude jinak ...ale různé fáze růstu a různé dominance atd atd musí dobrý bonsajista znát
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Zaštipování listnáčú

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 úno 2010, 21:17

Souhlasím, jen mě to někdo musí sdělit pro mě pochopitelnou formou,jak mi zobák narost,a nejlépe ukázat v praxi. Jak jsem psal, asi jsem tupej- ale učenlivej (jako opice) :oops: :oops: Jo a nepovažuji se za dobrého bonsajistu, ale stromy mi rostou i bez odborných výrazů. :mrgreen:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zaštipování listnáčú

Příspěvekod Jaro MAŇÁK » 10 úno 2010, 21:29

Ale páni,
Súhlasím že je to ťažké čítanie, ale niečo by nám to mohlo dať.
S pozdravom Jaro Maňák
Jaro MAŇÁK
 
Příspěvky: 30
Registrován: 08 bře 2009, 14:59
Bydliště: Zvolen
člen ČBA: nie

Re: Zaštipování listnáčú

Příspěvekod Vahada » 11 úno 2010, 14:18

Jaro - jasně, každá informace je dobrá, za přečtení to určitě stojí, ale je to doopravdy napsané dost vědecky.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Zaštipování listnáčú

Příspěvekod Jaro MAŇÁK » 11 úno 2010, 21:25

ahojte
prikladám dva odkazy na dendrologický slovníček : http://dendro.mojzisek.cz/sl_botan.php
a zahradnický slovníček : http://dendro.mojzisek.cz/sl_odbor.php
veľa človeku pomôžu, aby sa nestratil v rôznych pojmoch
S pozdravom Jaro Maňák
Jaro MAŇÁK
 
Příspěvky: 30
Registrován: 08 bře 2009, 14:59
Bydliště: Zvolen
člen ČBA: nie

Re: Zaštipování listnáčú

Příspěvekod Míla Zítek » 10 led 2011, 18:51

Já tu knížku četl taky a říkal jsem si, co nás vlastně profesorka na lesárně při botanice učila. Moc jsem nechápal, co tím chtěl autor sdělit laickým zájemcům o pěstění bonsají. Ale tutéž taktiku boje s laiky použil "guru" českých vinařů prof. Kraus. Vše spočtené na hektary, ionty živin a Kč nákladů, ale praxe ? No už to po 5-ti letech zvládám. Jakžtakž. Míla
Míla Zítek
 
Příspěvky: 147
Registrován: 14 kvě 2010, 20:59

Re: Zaštipování listnáčú

Příspěvekod pigie » 23 úno 2011, 16:39

Chcela by som sa opytat na kaštan. Je pisane, ze zastipovanie sa ma robit na zaciatku vegetacie, co sa tym myslis, kedy presne? :oops:
pigie
 
Příspěvky: 132
Registrován: 02 led 2010, 19:53

Další

Zpět na U ostatních

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník