Hedera helix

Hedera helix

Příspěvekod Compel Lubomír » 20 čer 2012, 09:53

Kluci šikovní. Potřeboval bych poradit s hederou. Našel jsem hederu silnou jak noha u kotníku. Roste u stromu, plazí se po něm do výšky asi 8 - 12 metrů. Maličko jsem jukl na kořeny, fakt opatrně, nejsou zrovna nejkratší. Viditelná část kmene je chlupatá jak Martinova :P brada, možná víc, nejsou vidět žádný výhonky. Chci se tedy optat zda má někdo zkušenost a zda má vůbec cenu ji kopat a kdy. Na výstavách jsou občas vidět pěkný kousky a nejsou to žádný nítěnky. Tak to asi kopnout půjde. Loni jsem zasadil asi 2cm , v průměru, kousek. Chytil se a udělal i nějaké nárusty. Ještě zjara byl zelený, no a pak to vzdal. Byl v antuce. Tak jak? Kdy kopat a obrazí když je tak silná? Díky z info.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Hedera helix

Příspěvekod 001čolek » 20 čer 2012, 11:09

Hedery mám dvě,ale v zemi u zdi. Sázel jsem je lon'ské léto (tři kusy),přinesla mi je sousedka ze zahradnictí. Po měsíci (cca v červenci/srpnu) to vzdaly poslední lístky a já myslel,že je finíto. Dál jsem pahýlky neprohlížel a letos na jaře ejhle,začaly znovu obrůstat,ale jen bohužel dvě.Už mají skoro metrové výhony,navádím je do drážek v cihlách aby to postupně zakrylo nevzhlednou sousední zed' (asi proto mi je sousedka dala :lol: :lol: ). Takže můj odhad je kopat na jaře/duben a nevzdávat to,evidentně je to vitální rostlina. Jen mám vypozorováno,že ráda chlastá,potom to jsou přírůstky :jedna: . Přihnojoval jsem ji Cereritem. Sousedka má taky cosi obdobného,jede jí to jako blázen a kmeny už to má přes 10cm v průměru a listy velké skoro jako lopuch. Já ,když jsem to tu koupil a likvidoval obrosty kolem všeho jsem kopal nějaké Hedery,no byla to fuška. Na tom javorovém pařízku jsem se nadřel mín'. Taky jsem tenkrát ,bohužel ,vykopal i nádherné víno. Dneska bych si rval vlasy,teda kdybych nějaké měl.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Hedera helix

Příspěvekod Pavel Š. » 20 čer 2012, 11:29

Lubo, pokud máš strach kopat, tak to zahřiž. Já jsem loni úspěšně odhřížil dvě hedery, jedna tlustá jak ruka, druhá o něco slabší. Možná by se to dalo stihnout ještě letos. Jinak další zkušenosti teprve sbírám, snahou bude dostat blíž vzdálený obrost, zatím ze starého dřeva nepustily ani pupínek. Letos je nechám žít (v nádobě jsou vlastně teprve od podzimu 2011), příští rok asi zkusím nějaké psí kusy - odlistit nebo přikájet ... ;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Hedera helix

Příspěvekod Compel Lubomír » 20 čer 2012, 13:04

OK, zatím díky.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Hedera helix

Příspěvekod ruda.p » 20 čer 2012, 23:17

Luboši nedávno jsem v parku kde odřezali břečtan, aby neudusil smrky sem si jeden vyhlídl co šel přímo vytrhnout ze země bohužel na kopání nebyl čas a ani by to nemuselo projít u majitele, není to žádny cvalík ale tak 3 cm dal po příjezdu do země namíchané rašelina, písek, zahradní zem a antuka některé vetívky uvadli a ta hlavní se zotavila anižby povadla a již po 2 týdnech mi taší už 2 cm další je to chlupatý ale až budu mít jistotu že se zakořenila pořádně tak to očistím, jinak bych si asi s tím nedělal takovou starost břečtan pokud má podmínky je plevel který se chytá snad všeho
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Hedera helix

Příspěvekod Compel Lubomír » 21 čer 2012, 11:54

Rudo, když vidíš v čem všem je břečťan schopnej bezproblémově růst, tak tě překvapí že tobě nefrčí. Tuten je celkem v hodně zastíněným prostoru, on je ochoten růst snad i ve sklepě. Jestli todle právě není ten problém. Celou dobu co roste, než ho vemeš dom, v příšerných podmínkách, pak se stráš jak nejlíp umíš a von z toho dostane šok a z přemíry tvé laskavosti pojde :lol:
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Hedera helix

Příspěvekod Milena » 22 čer 2012, 16:31

Před dvěma roky V POZDNÍM LÉTĚ jsem likvidovala "zástěnu" za mým "bonsai-hájem" z několika břečťanů. Vykopala jsem je krumpáčem, kořeny odřezávala pilkou, nadřela se jako kobyla. Asi 8 kousků jsem zasadila do velkých květináčů, kmeny zakráceny asi na půl metru, síla kmenů 5 - 7 cm. Většinu jsem někomu vnutila, nechala si 2-3?? A nějak na ně v té mé skrumáži rostlin zapomněla. Letos na jaře jsem se rozhodla je prozkoumat, tuhle zimu přežil jediný, zato ten pro mne nejslibnější. Odrbala jsem mu vousiska a ještě zkrátila kmen, který vedl asi 20 cm téměř vodorovně. Jako vzor jsem měla v paměti seříznutý Acer buergerianum z knihy Davida Prescotta, str. 121. Možná, že mi břečťánek taky za 4 roky více obroste a bude ke koukání. Jaký je osud ostatních rozdaných, nemám zdání, jsem bába zapomnětlivá, takže nevím, koho se mám zeptat :lol:
Poslala jsem pár fotek Jarkovi, aby je sem umístil, snad tohle vlákno najde.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Hedera helix

Příspěvekod Jarek Servus » 22 čer 2012, 17:04

Přidávám fotky od Mileny. Můj špalek bohužel nepřežil předloňskou zimu.
Přílohy
IMGP3337.JPG
IMGP3337.JPG (143.45 KiB) Zobrazeno 2999 krát
IMGP3338.JPG
IMGP3338.JPG (145.82 KiB) Zobrazeno 3006 krát
IMGP3339.JPG
IMGP3339.JPG (144.75 KiB) Zobrazeno 2999 krát
IMGP3340.JPG
IMGP3340.JPG (146.68 KiB) Zobrazeno 3013 krát
IMGP3341.JPG
IMGP3341.JPG (147.74 KiB) Zobrazeno 3010 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Hedera helix

Příspěvekod Compel Lubomír » 22 čer 2012, 20:54

No tak ten je miloučkej. Japa mu jde obrážení z kmínku? Asi nic moc, že.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Hedera helix

Příspěvekod Milena » 25 čer 2012, 14:42

Lubo, vystihl jsi to přesně, obráží "nic moc", ale jsem ráda, že vůbec "dýchá" po téhle zimě. Jsou to první "přírůstky", ale věřím mu a dávám šanci, že se dočkám obrostu ještě dřív, než pro stáří a nemohoucnost se přestanu bonsajím věnovat :D :D Tak mi držte palce, prosím.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na U ostatních

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron