Nové nebari u jasanu - náhoda, nebo nová metoda?

Nové nebari u jasanu - náhoda, nebo nová metoda?

Příspěvekod Luděk Urbanič » 28 bře 2012, 22:26

Chtěl jsem u jednoho jasanu s nepěknými kořeny vylepšit nebari zahřížením kmene těsně nad původními kořeny.

Chtěl jsem použít metodu "hřížení v jámě" jak jsem si ji nazval, která spočívá v tom, že strom a hlavně hřížené místo je zapuštěné v zemi cca 20cm pod povrchem, což by mělo zajistit trvalou vlhkost v místě hřížení. Tímto způsobem jsem úspěšně odhřížil už nekolik habrů a jilmů.

U tohoto jasanu jsem ale strom pouze na podzim zapustil do země s tím, že někdy koncem dubna následujícího roku provedu narušení (oříznutí) kůry, mech , rašelina atd.. - však to znáte. Jenže - k tomu jaksi nedošlo.
Letos na jaře jsem se rozhodl jasan vykopat a zahodit (vědom si toho, že už tak hrozné kořeny budou ještě horší) - jaké ale bylo překvapení po výkopu!!!
Přesně tam, kde jsem chtěl narostly nádherné poměrně pravidelně rozmístěné kořeny - viz foto 1.
Fotku původních kořenů nemám, ale pro ilustraci dám fotku kořenů jiného jasanu, které jsou hodně podobné.

Nevím, co si mám o tom myslet - nějak mi to hlava nebere - zvlášť to, že nepustil nové kořeny různě vysoko po celé délce části kmene zahrnuté do země.
IMG_4179.JPG
IMG_4180.JPG
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Nové nebari u jasanu - náhoda, nebo nová metoda?

Příspěvekod tomikzlesa » 29 bře 2012, 19:26

jasan dělá jedny z nejlepších nebari co sem zatím viděl 8-) mohl bych si jich nakopat spousty s pěknými náběhy, bohužel zbytek stromu nestojí za nic, špatně raší a dělá obrovské listy
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45


Zpět na U ostatních

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron