Buxus-Zimostráz

Buxus-Zimostráz

Příspěvekod Martin Iša » 20 zář 2010, 19:35

Jelikož jsem si pořídil svůj první Buxus, uvítal bych nějaké poznatky, zkušenosti.Pěstování, střih........Něco jsem už pochytil v Merklíně, ale co je psáno to je dáno. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Buxus-Zimostráz

Příspěvekod jose » 09 říj 2010, 20:11

Taky bych rád nějaké info... :think:
Uživatelský avatar
jose
 
Příspěvky: 82
Registrován: 23 zář 2009, 09:22
Bydliště: Žatec a Kolínsko

Re: Buxus-Zimostráz

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 říj 2010, 21:18

Buxus se poměrně dobře kope,velké kotvící kořeny lze bez obav přeříznout,všude je nadbytek jemných vlásečnicových kořínků.Přesazení je třeba provádět do propustných substrátů.Dbát se musí na to aby jemné kořínky nezaschly - je dobré kořenový bal proprat a vyčistit proudem vody a do přesazení kořínky udržovat vlhké. Tvarování je komplikovanější -silnější větve již nejdou ohnout, rády praskají, jemné větve při neopatrném drátování často zasychají. Je lepší strom nechat zakořenit, vybrat tvar kmene a odstranit nepotřebné větve a korunu pěstovat z nových výhonků, které raší doslova odkudkoli. Pokud strom dobře hnojíme, budování koruny touto metodou je stejně rychlé jako pracné drátování a tvarování-ohýbání silných větví.
Přesazování jednou za dva roky s výraznou redukcí jemných kořenů,stříhání- pokud se pěstuje kostra- jednou za rok, pokud se pěstuje struktura vždy po nárůstu 6-8 listů zakrátit na dva. Větvičky mají tendenci růstu vzhůru- usměrňujeme střihem nebo drátem.
Umístění plné slunce- listy se mohou barvit do červena. Lepší polostín, dosáhneme sytou zelenou barvu listí. Zimování - bez problémů,zahrnout misku do země, nebo kolem přesypat třeba drcenou kůru.Pokud je sníh- zaházet sněhem.Pokud není-při oblevách zalít.Tvorba mrtvého dřeva- líp se dělá na živých větvích, na suchých se musí použít fréza. Dřevo je hrozně tvrdé a křehké.Ošetření ran- CU pasta, ošetření mrtvého dřeva- až po vyzrání vlivem počasí,slunce, deště, mrazu, třeba až za několik let.Dřevo je pak přirozenější- přírodnější.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Buxus-Zimostráz

Příspěvekod Míra Z » 09 říj 2010, 22:26

Ládo,to je jak z encyklopedie :jedna:

Jose,sem to nepatří ale co ten habr?Žije?Dej foto...
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Buxus-Zimostráz

Příspěvekod jose » 10 říj 2010, 21:09

LK: Díky, skvělé!!! :jedna:
MZ: Ahoj, všechno kupodivu žije, ale trošku jsem se bál, na jaře se tomu nechtělo nijak rašit... Nijak jsem s tim nic nedělal, nejradši bych to nechal klidně ještě jednu sezónu bez dotyku... Možná je to zbytečnej strach, nevim... Už bych se zase nejradši na nějaký stromky vypravil...
:jedna:
Fotku zkusim udělat a připojit...
Uživatelský avatar
jose
 
Příspěvky: 82
Registrován: 23 zář 2009, 09:22
Bydliště: Žatec a Kolínsko

Re: Buxus-Zimostráz

Příspěvekod Míra Z » 10 říj 2010, 23:31

Jsem rád že se daří.Na jaře mi to taky trochu později vyrašilo...Osobně bych aspon vybral kosterní větve,větve v horních opatrech dle potřeby zakrátil a vybral vrchol,který bych drátem dal do potřebné pozice.
Jinak s kopáním není problém :D
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Buxus-Zimostráz

Příspěvekod Míla Zítek » 10 led 2011, 18:44

Malý dodatek k Láďově referátu. Zimostráz má totiž z našich domácích dřevin největší hustotu dřeva a tedyi váhu s tvrdostí. Proto ta křehkost. Míla
Míla Zítek
 
Příspěvky: 147
Registrován: 14 kvě 2010, 20:59


Zpět na U ostatních

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron