Lípa, jak na to-zkušenosti.

Lípa, jak na to-zkušenosti.

Příspěvekod Martin Iša » 12 úno 2010, 13:46

Tak bylo by dobré ty pěstitelské zkušenosti u listnatých stromů, a nejen u nich trochu probudit. ;) Tak já začnu, protože s Lípou mám asi největší zkušenosti, i když stále mám velké mezery. :) Už jich tolik nemám, ale měl jsem těch "kolejovek" poměrně dost.Více méně jsem se učil-Pokus-Omyl.V současné době pěstuji Malolistou(srdčitou), velkolistou a Plstnatou.Lípa ochotně zmenšuje listy a to i ta velkolistá.Defolioval jsem i dvakrát za rok.Rostlina ale musí být v kondici a zapěstovaná.Když má vše co potřebuje obráží i ze starého dřeva a to někdy až moc.Je třeba jak se objeví pupeny vybrat vhodné a ostatní vyštípat, protože rádi zasychají, když je jich moc.Ve střihu nemám zajetý nějaký systém.Stříhám jak je potřeba, většinou na dva až tři pupeny a v průběhu vegetace jak se to zrovna vyvíjí.Jedna důležitá poznámka.Větve a větší rány je třeba řezat v Červnu!!Je to k vůli zavalování ran.Protože pokud větev uříznete hned na jaře, špatně zavaluje rány.Je to má zkušenot, a potvrdil mi to kdysi i Čestmír Sosnovec.Nadrátované větve si velmi brzy podrží svůj tvar.Lípa může být na plném slunci i v polostínu.Na plném slunci se listy zabarví trochu do takové lehce oranžové.Samozřejmě je třeba přizpůsobit zálivku.Zatím jsem se setkal s jediným škůdcem a to nějaké pukličky-puklice?Stačily dva postřiky Talstarem :jedna: a bylo po.Ten druhý už byl jen preventivní.Je ale po té vzít starý kartáček na zuby a odstranit s borky ty potvůrky, neb i mrtvé tam zůstanou "přilepené".Tak to je má zkušenost, doufám, že jsem na nic nezapoměl.Co nemám vyzkoušeno, jsou dutiny(URO) a práce na nebari, kterou chci letos vyzkoušet.Ale stále hledám tu moji "životní".Už jsem takovou viděl u Wofganga Putze. ;) Tak, a teď se podělte vy o své zkušenosti. :)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Lípa, jak na to-zkušenosti.

Příspěvekod Milena » 12 úno 2010, 15:26

No dobrá, Martine, říkáš si o zkušenosti s lípou,máš je mít. Ale ty moje jsou místy diametrálně odlišné. Za prvé - nemám lípy, ale lipky, tj. max. výška 40 cm, průměr kmene u nejtlustší je asi 5 cm. Moje lipky absolutně ignorují defoliaci- jakmile listy ostříhám v tom či onom měsíci, NIKDY nevyrašily nové. Jen krásně nadité pupeny. Tu tlustou lipku jsem měla načančanou na výstavu v Konici, tedy na konec května. Ale než došel termín, tak jí požral většinu listů asi lalokonosec. Druhá lipka na polici naproti - stejně postižená, jen třetí na kolmé polici napadena nebyla. Tedy ne tím žroutem, ale pro změnu se objevily nepravidelné světlejší zelené fleky, asi málo nějakého stopového prvku. Tak jsem ustřihla za trest všechny listy, aby ten žrout neměl co požírat, jednu lipku postavila na plné slunce, druhou na polici pod stínovkou. Jak říkám, vyrazily plné pupeny, vydržely přes celé léto, nezaschly, ale nerozvinuly se. Tak jsou ve stejném stavu od května do teď (asi i pod tím bílým kobercem).
Co se týče řezu: Jedna mrška se jaksi zvrhla, dlouhý kmen, prostě snad jen budoucí literát. Z lípy :lol: :lol: . Takže nesmysl a seřezala jsem ji tak na 10 cm - trčel jen ten kmínek, asi 1,5 cm silný. Nesledovala jsem průběžně, spíše nahodile a nový obrost je tak, jak píšeš. Bez problémů obráží, taky u paty kmene, kde to nechci, ale tak, jak je to u velkých stromů běžné.
Asi mi vytknete, že jsem včas nehubila škůdce, ale když já tak nerada stříkám :roll: :oops: . Ty mililitry a miligramy a postřikovač, který mi vydrží sotva jednu sezónu, to je pro mne nejhorší činnost kolem bonsají. Ještě mě trápí hnědé kulaté skvrny ještě před plným létem, takže lipky jako výstavní kusy selhaly. Tedy moje.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Lípa, jak na to-zkušenosti.

Příspěvekod Pavel Š. » 12 úno 2010, 15:48

Martin Iša píše:....Ale stále hledám tu moji "životní".Už jsem takovou viděl u Wofganga Putze. ;) ....

Martine, nemáš fotku té Putzovy lípy, nebo aspoň odkaz?
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Lípa, jak na to-zkušenosti.

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 12 úno 2010, 16:00

Martine v podstatě je tvůj text vyčerpávající. :clap:
Jenom doplním o vlastní zkušenosti. Takže pokud má lípa opravdu plné slunce bez přistínění.Její listy jsou po celou sezónu světle zelené až do žluta a špičky listů zaschnou.Lepší stanoviště je měnivý polostín.
Co se týká škůdců tak už jsem zažil i svilušky a sem tam nějaká housenka.Lípa má jemné a asi i chutné listy.Které na mých jamadori už několikrát sežraly srny. :mrgreen:
Na zimu ji nenechávám pod dráty.Jednu jsem na podzim prostříhal a napnul.A teď jsem napnutý já.(možná už mám o jednu méně) :roll:
Uro dutiny jsou pro lípy naprosto přirozené.Přesto jsem se snažil se jim u tohoto druhu vyhnout.Protože lípa velmi měkké dřevo a mě není úplně jasné jak získat kontrolu nad jeho trouchnivěním někde uvnitř kmene. :think:
Leč jsem se nevyhnul.Jeden z mnou připravovaných stromků má dominantní dutinu.Takže všechny poznatky a zkušenosti v této oblasti rozhodně vítám. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Lípa, jak na to-zkušenosti.

Příspěvekod Martin Iša » 12 úno 2010, 16:42

Pavel Š. -tady jukni. ;) http://www.cba-bonsai.cz/galerie/galerie_view.php?id=8 Mileno, něco jsi udělala asi špatně, nevím. :think: Ty rezavé skvrny na listech, to je houba a špatně se likviduje.Proto je třeba jí dát na plné slunce. ;) Honza: Já myslím, že pokud tam necháš přes zimu dráty(Když tvaruješ na podzim)nic se nestane.Spíš je třeba je hlídat když je v plné míze. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Lípa, jak na to-zkušenosti.

Příspěvekod Aleš HAMPL » 12 úno 2010, 19:07

Lípa dost přirůstá. Je nutné ji pečlivě hlídat. Pokud se snažíte o zesílení ve volné půdě, hrozí nebezpečí, že některý kořen se rozjede, nekontrolovaně ztloustne a tím se poškodí nebari. Mně to udělaly hned dva kořeny vedle sebe. :oops:
Pokud děláte dutinu, tak raděj větší, menší je lípa schopna perfektně zavalit.
Aleš HAMPL
 
Příspěvky: 101
Registrován: 26 úno 2009, 14:39
Bydliště: Dolní Čermná
člen ČBA: ne

Re: Lípa, jak na to-zkušenosti.

Příspěvekod Pavel Š. » 13 úno 2010, 10:24

Martine díky, je fakt krásná. A ta borka...!!! :clap:
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Lípa, jak na to-zkušenosti.

Příspěvekod Martin Iša » 23 úno 2010, 20:21

Tady je v zimním hávu. ;)
Přílohy
tilia-wolfgang.jpg
tilia-wolfgang.jpg (55.48 KiB) Zobrazeno 7903 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Lípa, jak na to-zkušenosti.

Příspěvekod Petr Syrový » 24 úno 2010, 08:45

Jeden z mnou připravovaných stromků má dominantní dutinu.Takže všechny poznatky a zkušenosti v této oblasti rozhodně vítám. :D[/quote]
Dutinu jsem u své lípy opálil a potom přetřel sulkou smíchanou s bonsailakem (ne CutPastou!). Kromě toho že ta dutina je konzervovaná tak ani tolik nesvítí a vypadá přirozeněji.Bohužel už šla do světa kvůli polámaným větvím díky nějakému zvířeti.Nového majitele uvidím asi až v sezoně takže nemohu nafotit.Stejně ji budu dávat zase do kondice tak nafotím. :jedna:
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Lípa, jak na to-zkušenosti.

Příspěvekod Václav Holakovský » 24 úno 2010, 12:59

ten propad listů je u cordát běžný, v horkém létě se brání odparu ponechá si jen trochu listů a stěma už dožije bez problému do podzimu. Dělají to stromy rostoucí ve volné půdě další rok pokračují v růstu
Václav Holakovský
 
Příspěvky: 325
Registrován: 20 úno 2009, 22:44
Bydliště: Obříství

Další

Zpět na U lip

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron