Pestitelske techniky u javoru

Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod Jan Kalivoda » 27 led 2010, 19:51

Mam v hlave rod Acer a druhy napr: palmatum, burgerianum a z nasich campestre i u nas dobre pestovatelnou ginalu a dalsi.Jsem presvedcen , ze mnoho z nas ma tyto milacky at uz v miskach nebo volne vysazene v zahrade. Tento rod je po teto strance pro Greenhorny trochu stranou, pojdme ho trochu nakousnout - zkusme od presazovani po rez korenu, silnych a slabsich vetvi po zmensovani listu a vse dalsi kolem, hlavne proc a kdy-cas provedeni techniky.
Kazdy, kdo tento druh pestuje ma sve zkusenosti, je zima tak muzeme neco pustit, co vy na to?
Zdravi Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 28 led 2010, 00:38

Dobrá.Takže javory (acer).Javory jako bonsai.
Podle mých zkušeností snášejí dobře řez kořenů i větví(samozřejmě ve správném období).Dokonce i velmi velké rány dokáží zcela zavalit v několika letech.Lépe se jim daří ve vlhčím prostředí.V propustných subsrátech je ve veg.období denní zálivka je nutnost (pokud právě neprší).Proto je snadnější javor usušit než utopit.
Stanoviště rozhodně polostín.Pokud je stanoviště příliš slunné.Snadno to poznáte začnou jim zasychat nejpve konečky listů.
Se změnou stanoviště raději neotálejte.(viděl jsem palmátum kterému přímé slunce zníčilo polovinu olistění za necelé dvě hodiny)
Importované druhy Palmátum,Burgeriánum mohou snadněji zmrznout při zimování. :think:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod Vahada » 28 led 2010, 00:43

Zatím s tímto rodem moc zkušeností nemám, takže rady rozdávat nemůžu, ale o to víc bych rád dověděl o vašich zkušenostech.
Líbí se mi docela A.campestre, ale mám nedobré zkušenosti s tím, že mám často velkou vzdálenost mezi internodii. Jak to děláte aby vzdálenost mezi listy byla menší?
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod Aleš HAMPL » 28 led 2010, 09:32

Babyky zimuji normálně venku, zatím bez problémů.
Palmatum zimuji ve studeném skleníku. Misku zahrnu po úroveň okraje do substrátu a pro zajištění vláhy ji zaházím sněhem. Při zvýšené teplotě sníh táním doplní vlhkost.
Skleník má trvale pootevřené okénko, takže teplota venku a uvnitř se v noci a při zatažené obloze liší tak o 2°C. Za důležité však považuji, že skleník eliminuje vysušující a mrazivý vítr.
Více se musí hlídat k jaru, aby teploty při slunných dnech naopak nevystoupily příliš vysoko a kytky se předčasně neprobudily!
Co se týče délky internodií, je třeba (na rozdíl, např. od buků) zaštipovat co nejdříve po otevření pupenů. Někteří pěstitelé dokonce ještě zcela neotevřené, ale už prodloužené pupeny otevírají pinzetou a vyštipují výhonek už v tomto stavu.
Aleš HAMPL
 
Příspěvky: 101
Registrován: 26 úno 2009, 14:39
Bydliště: Dolní Čermná
člen ČBA: ne

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod vopat » 28 led 2010, 10:01

Ahoj příznivci Acerů. Osobně přezimuji venku i Palmatum a ostatní "japonce", jen je vždy zahrabávám do záhonů a o trochu víc je zapouštím. V zimě jim asi nejvíce vadí větrné místo, a místa, kam přes den svítí slunce. Jednou jedinkrát jsem přišel i o volně rostoucí Palmatum. Ve volné půdě byl asi 8 let a jednu zimu nepřežil. Na jaře na něj asi začalo více svítit a kůra nevydržela ty teplotní rozdíly mezi dnem a nocí a úplně se později odloupala. Ještě jsem vydržel do června, jestli neobrazí alespoň dole u země, ale odešel nadobro. U stromků v miskách některou zimu rádi namrzají nevyzrálé mladé konce větví. Myslím, že pokud bych vlastnil nějakou hodnotnější bonsai z japonského javoru, určitě bych zimoval ve skleníku. Tam je potom ale problém na jaře při oteplení, takže jedině mít speciální zimovací skleník na severní straně někde za domem, nebo zdí. Jinak mohu vřele doporučit, jsou to pěkné a vitální rostliny. Letos vyzkouším výsev, protože se na podzim na jednom Acer palmatum atropurpureum urodilo asi 40 semínek. Ať už je tu to jaro :P .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod Milan Karpíšek » 28 led 2010, 12:30

Aleši, ohledně toho zaštipování jak si psal to neni uplně nejlepší metoda. Strom tím omezuješ v růstu a tím pádem internodialní vzdálenost nezkrátíš, skoro bych řek že naopak. Nejlépe mi zatím zafungovalo, když jsem strom nechal růst až do letního řezu a pak zkrátil letorosty na 2 páry pupenů. Následně ti strom proraší ze všech 4pupenů, 2 pupeny na konci letorostu vyženou normální výhony s stejnou vzáleností jak předtím a ty dva pupeny co jsou na začátku letorostu vyraší s o mnoho kratší vzdáleností. Následně se na podzim či na jaře celý výhon znovu zakrátí k prvním druhotným výhonům s kratšími vzdálenostmi mezi pupeny. viz obrazek.

1. letní řez
2. podzim nebo jarní řez
a tak se to opakuje pořád dokola, chvilku to sice trvá ale funguje to, že Láďo.
Přílohy
javor.jpg
javor.jpg (25.87 KiB) Zobrazeno 11923 krát
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod Vahada » 28 led 2010, 12:55

Aleši tak s těmi pupeny je to pro mě nové, určitě to vyzkouším.
Vláďo, přeji úspěch s výsevem, pokud to budeš dělat poprvé, tak se mrkni na http://www.bonsai-greenhorn.cz/viewtopic.php?f=51&t=716&sid=fd0bb03a647c57071a60b64aac0f548a tam jsem zmiňoval svůj úspěšný postup.
Ještě pár zkušeností s ne úplně běžnými javory - v roce 2007 jsem sehnal pár odrostlejších řízkovanců od A.davidii (hadí kmen), A.griseum a A.robustum (o tom toho moc nevím-měl by to být odolnější druh, něco mezi A.palmatum a A.japonicum). Jsou zatím ve volné půdě.

A.robustum - roste dobře, poměrně intenzivně, kmínek hezky sílí, přezimování bez jakéhokoliv opatření zatím bez problémů, do budoucna dobrý tip do misky.
A.griseum - přírůstky slabé, přezimování bez problémů, list zajímavý, zatím nevím co s ním dál.
A.davidii - první rok pěkné přírůstky, kmínek má krásnou "hadí" kresbu, koncem roku zavadlo bez zjevné příčiny několik listů. Druhý rok z jara nerašil, ale zdál se být živý. Obrazil až někdy začátkem léta ze spodní části kmínku, vršek zaschnul, do konce roku rostl dobře. Podezříval jsem nějakou houbovou chorobu, oslabení a následné namrznutí. Jediný postřik jsem dělal na podzim kuprikolem.
Máte někdo zkušenosti s houbovými chorobami na javorech a hlavně čím je léčit?
Chtěl bych zachránit ten A.davidii, kmínek je kresbou doopravdy pěkný.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod Vahada » 28 led 2010, 13:00

Než jsem to dopsal pak tady je metoda od Milana.
Zdá se mi to dobré, jestli to funguje a to určitě ano :), tak se mi to zdá lépe uhlídatelné.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod vopat » 28 led 2010, 13:26

Ahoj, určitě to funguje, je to vyzkoušené :jedna: . To zaštipování úplně čerstvých rašících výhonků jsem zkoušel a nic se tím nedocílí - měl jsem i takový pocit, že se to ani stromku dvakrát nelíbilo. Stejné doporučení jsem někde viděl i u rašících buků a také z toho pokusu nemám dobrý pocit.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Pestitelske techniky u javoru

Příspěvekod Ladislav Kotál » 28 led 2010, 13:39

Musím podpořit Milana,to co popisuje je jediný správný postup , který funguje na 100 %. Ostatní zaštipování čerstvých pupenů-listů má za efekt jen zahušťování na koncích a neřeší jemné rozvětvení a krátké rozestupy mezi listy. Střihem, který popisuje Milan, a který mě předešel, se ve vysokém měřítku podpoří růst nových-ještě skoro neviditelných pupenů i ve starším dřevě, blíž ke kmeni a tímto střihem lze dosáhnout velmi jemného větvení na koncích větviček. Ještě musím dodat, že střih se provádí vždy na dvě větvičky,a ty dvě zase na dvě..... až do konce. Odstraňují se křížící,vzhůru rostoucí, dolů rostoucí. Tím chci jen říci, že pouhým střihem s minimem drátů se dosáhne kvalitní pohyb větví a jemné rozvětvení.Je to sice otázka více let, ale určitě stojí za to vypěstovat strom od základu s jemným větvením, aby se za něj člověk nestyděl v zimě, kdy je bez listí. :oops:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Další

Zpět na U javorů, jilmů, topolů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník