Smrk - Modrý drak

Smrk - Modrý drak

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 07 črc 2009, 21:49

Zdravím všechny na fóru, rád bych se zde po delší době taky nějak projevil, tak jsem se rozhodl představit jednoho z mých nejoblíbenějších stromů vůbec. Jedná se o yamadori smrku od jedné lesní cesty, vyzvednut byl na jaře 2003 a poprvé celkem spěšně tvarován už na podzim 2004 na workshopu, který se konal při výstavě ČBA v Plzni. Po prvním tvarování, z něhož jsme byli lehce rozpačití, se postupem času prokousával přes různé podoby až do v podstatě výchozího tvaru, který mistr Kobayashi na workshopu naznačil.
Strom byl letos přesazen, miska je od Huga Studeníka, po letošním nárustu hmoty je strom opticky dost těžký a padá doprava. Nutno dodat, že úhel zasazení není ještě optimální kvůli delšímu kořeni na levé straně. I tak ale bude potřeba nejspíš o něco větší miska, uvidíme za 2-3 roky...Těším se na vaše komenty, popřípadě návrhy misek.

Kompletní historie stromu s delším povídáním a snad i objasněním, jak smrk přišel ke svému jménu, na našich nových stránkách - http://www.bonsairoznov.estranky.cz/cla ... modry-drak
Přílohy
modrydrak01_podzim05.jpg
září 2004 - před workshopem
modrydrak02_podzim05edit.jpg
výsledek bonsajové dílny
modrydrak04_cerven06.jpg
červen 2006 - po přesazení a oddrátování
modrydrak05_rijen06.jpg
říjen 2006 - snaha přetvarovat strom podle sebe, tahle to nepujde...
modrydrak07_srpen07.jpg
srpen 2007 - před dlaším tvarováním, původní pohledovka byla obnovena
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Smrk - Modrý drak

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 07 črc 2009, 21:53

sága pokračuje...
Přílohy
modrydrak09_leto08.jpg
červen 2008 - výsledek tvarování z roku 2007, před střihem nových letorostů
modrydrak10_leto08.jpg
po střihu, možný pohled č. 1
modrydrak11_leto08.jpg
možný pohled č. 2
modrydrak12_leden09edit.jpg
leden 2009 - před zatím posledním tvarováním
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Smrk - Modrý drak

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 07 črc 2009, 21:58

a eště jednúc...
Přílohy
modrydrak13_leden09edit.jpg
leden 2009 - po tvarování
modrydrak17_leden09edit.jpg
srovnání velikostí
modrydrak18_cerven09edit.jpg
červen 2009 - pohled č. 1
modrydrak19_cerven09edit.jpg
pohled č. 2
modrydrak20_cerven09edit.jpg
zadní strana
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Smrk - Modrý drak

Příspěvekod Jarda Marek » 08 črc 2009, 05:24

Nádherný kousek za 6 let skvělé práce :jedna:
Mě se líbí pohledovka červen 09 č.1 dobře na ní vyzní pohyb kmene a doleva bych s ním šel jen lehce.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Smrk - Modrý drak

Příspěvekod Ladislav Kotál » 08 črc 2009, 06:55

Lukáši, je vidět že Mistr K. věděl a viděl o několik let dopředu. A ty si se smrky evidentně rozumíš. Hezká práce, úžasný posun vpřed. :clap: :clap: Miska je pěkná, jen by se mi líbila o několik cm větší ?
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Smrk - Modrý drak

Příspěvekod tomikzlesa » 08 črc 2009, 19:54

Pěkná práce, jen mě zamrazila ta zbytečně malá miska a strom v ní podle mě ani nevypadá hezky. Osobně mi ale hodně vadí ten prostřední jin který vytváří troj vidličku.
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Smrk - Modrý drak

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 08 črc 2009, 22:43

Jak jsem už psal, strom hodně ztěžknul po nárustu letošních výhonů + to blbé nasazení a náklon kvůli delšímu kořenu na levé straně, v reálu to opět není tak markantní, ale i tak strom CHCE větší misku, o tom žádná... Obecně ale platí, že je pro strom (a navíc čerstvě přesazený) často horší miska příliš velká než o něco menší, při pravidelné zálivce je totiž daleko větší šance přemokření substrátu, zemina v misce se navíc velice špatně prohřívá, což neprospívá růstu kořenů. Po zdravotní stránce je tedy současná miska OK, není sice dvakrát stabilní, strom je ale pevně přivázán k polici, takže ani v tomto ohledu nehrozí žádné nebezpečí. Vrchní větvička z jinu nejspíš přijde odstranit, pak už z toho nebude trojzubec ale dvojzubec :D, jin jako takový ale dodává stromu na dramatičnosti, takže v upravené podobě určitě zůstane zachován.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Smrk - Modrý drak

Příspěvekod Jirka Novák » 10 črc 2009, 12:33

Vyjímečně s Tebou Lukáši nesouhlasím. Ten jin tam vážně nepůsobí moc hezky, je těžký a na dramatičnosti stromu spíše ubírá a odvádí pohled z linie kmene. Více by dramatičnosti prospělo kdyby tam nebyl a zůstal tam po něm vyfrézovaný jakoby klín. Ta pravá větev by byla jako odtržena a malé šary by pokračovalo pár cm níž. Špatně se to popisuje, tak doufám, že si to dokážeš představit :D
Ale je to pouze podle fotek...

Jinak stromek je to pěkný :jedna:

Jirka
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39


Zpět na Smrk (Picea)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků