Smrk na zahradě je po něm?

Smrk na zahradě je po něm?

Příspěvekod vjačo » 28 črc 2011, 16:19

Čauko všem, mám problém :blednu: . Velký problém :!: . Na zahrdě jsem měl vzrostlé smrky. Ty jsem zkrátil před 3 lety. Obrašily pěkně a letos jsem se chystal trochu stáhnot větve. Začali totálně usychat :( Dnes jsem zkrátil větve, které byly už uschlé.V naději,že stromu odlehčím. Ale potom mě napadlo podívat se pod kůru. A výsledek je na foto. Moc, moc prosím o radu :!: Dá se zachránit nebo je to na pilu :?: A co to vlastně je -kůrovec?Díky všem za radu. Zdeněk
Smrk strom 001m.JPG
Smrk strom 001m.JPG (114.33 KiB) Zobrazeno 2410 krát
Smrk strom 002m.JPG
Smrk strom 002m.JPG (129.35 KiB) Zobrazeno 2408 krát
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Smrk na zahradě je po něm?

Příspěvekod Pavel Š. » 29 črc 2011, 08:35

Já to vidím na pilu. :( Ale řež rychle, než se ti k němu přiváže nějaký ekolog. :lol:
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Smrk na zahradě je po něm?

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 29 črc 2011, 09:41

No některé ty spodní větve ještě mají dobrou barvu (vršek je celý špatný?), i když smrky tímhle způsobem rády odcházejí - větev po větvi až je po něm úplně :( . Podíval bych se na ty rány i dál po kmeni, vyčistil, ošetřil, celý strom včetně větví a kmene postříkal insekticidem a ještě počkal.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Smrk na zahradě je po něm?

Příspěvekod Pavel Š. » 29 črc 2011, 10:29

Soused měl taky na zahradě mezi samými ovocnáči 40-50 let starý stříbrňák, s průměrem kmene při zemi tak 60cm. Ještě loni nádherná zdravá solitera v zahradě, letos z jara začal od vrcholu reznout a přesto, že spodní třetina až polovina větví byla ještě zelená resp. "stříbrná", rozhodl se ho skácet. A když ho skáceli, tak dole na kmeni se kůra díky kůrovcově péči loupala jako na Zdeňkově obr.. Vím, že by Zdenda chtěl slyšet něco pozitivního, ale já myslím, že je s ním už ámen. Holt kůrovec je sviňa ..
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Smrk na zahradě je po něm?

Příspěvekod Míla Zítek » 07 srp 2011, 19:13

Ahoj chlapci. Nevím, který z lýkožroutů, či lýkohubů jde na smrk pichlavý - Picea pungens - ale lýkožrout smrkový - Ips typographus - to není. Ten jen ty naše - ztepilé. Ale jinak - poškozené odříznout, spálit. Aplikovat na zbylé zelené nějaký organofosfát. Bacha, je to fakt sajrajt. Ale oni ti broučci jdou po určité síle, resp. tloušťce, lýka. Tak by na tom slabším nemuselo nic hrozit.
K sousedovu smrku - oni dost dlouho odolávaj exhalacím díky silnějším buněčným stěnám. Pak ale stejně jdou do kelu. My je v lesích sázeli jako náhradní dřevinu pro ochranu půdy a dost brzo taky rezly.
Míla Zítek
 
Příspěvky: 147
Registrován: 14 kvě 2010, 20:59


Zpět na Smrk (Picea)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků