Smrk - co s ním?

Re: Smrk - co s ním?

Příspěvekod Martin Iša » 07 čer 2010, 20:27

Mám pocit, že jsi pozapoměl na hloubku-zadní obrost. :think: To drátování "takto" -šipky, nemá žádný význam. :naughty:
Přílohy
nový smrk.JPG
nový smrk.JPG (64.68 KiB) Zobrazeno 2493 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Smrk - co s ním?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 07 čer 2010, 20:35

Koncové větve musíš "rozplácnout", vydrátovat,prostříhat aby tam šlo slunce :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Smrk - co s ním?

Příspěvekod Adam.Vokračka » 07 čer 2010, 21:50

pokusím se vše zítra udělat podle vašich rad :), na tu hloubku jsem opravdu zapomněl :blednu: a za to drátování se omlouvám... :oops: jsem přeci jen hodně velkej začátečník :mrgreen:.
P.S.- obávám se, že jsem ten obrázek zas tak docela nepochopil, :think: hlavně tu horní (vrcholovou)větev :? ... jak jí mám tedy vytvarovat :?:
A ta spodní větev by se podle toho nákresu dotýkala země...
Adam.Vokračka
 
Příspěvky: 83
Registrován: 26 kvě 2010, 14:22
Bydliště: Chodová Planá, okres Tachov

Re: Smrk - co s ním?

Příspěvekod Martin Iša » 07 čer 2010, 21:53

Podle mého těch zásahů je najednou až dost.Ten prostřih byl dost velký.Jen bych rozprostřel ty konce, jak psal Láďa a nechal být.Nahnojit, nechat zregenerovat. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Smrk - co s ním?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 07 čer 2010, 21:54

Pokud dobře vidím, máš tam 6 větviček, každou nadrátuj a dej je do pozice (červené) jak nakreslil Martin
Přílohy
nový smrk.JPG
nový smrk.JPG (64.99 KiB) Zobrazeno 2464 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Smrk - co s ním?

Příspěvekod Adam.Vokračka » 07 čer 2010, 21:55

Dobře, vše udělám :jedna:
Adam.Vokračka
 
Příspěvky: 83
Registrován: 26 kvě 2010, 14:22
Bydliště: Chodová Planá, okres Tachov

Re: Smrk - co s ním?

Příspěvekod Honzagreen » 17 črc 2010, 09:11

Jsem tady registrován velice krátce, ale i za tu krátkou dobu, kdy tady hltám jeden článek za druhým, podle toho jak mi to dovolí čas, se stále více ubezpečuji, že kdyby tady bylo téma fóra: „Jak se to nemá dělat“ a nebo „ Odstrašující příklady“, tak do těchto fór bych měl skutečně o čem psát a asi i dost dlouho :D .
Ale o tom jak to dělám špatně se „chlubit“ nebudu to se tady dozvídám téměř u každého tématu, tak pro změnu tady mám jeden odstrašující příklad  :lol: .
Když jsem se tento smrček rozhodl vykopat ze zahrádky, kam patří, jak tady napsal Láďa, protože jsem přesvědčen, že tohle je Picea conica glauca, byl už z poloviny rezavý a spěl k nezdárnému konci. Náš minulý pes (budiž mu země lehká) u něj pravidelně vykonával svoji potřebu. Za tu dobu (asi 3-4 roky) se v kontejneru a nyní v tomto květináči vzpamatoval.
Jak vypadá dnes může chudák děkovat mě a hlavně pak mým dvěma radikálním zásahům. (přemýšlím, kdo se na stromku podepsal hůř, jestli ta němá tvář nebo já :think: .)
Jak teď tak kolem něj denně chodím a čtu si články tady na fóru, tak se mi líbí čím dál méně :? , hlavně ta hrůza na špici. Nemůžu říct, že bych viděl něco podobného v časopisu Bonsai 3/2008, protože tam je to v podání Libora Kajše skutečně o něčem jiném, ale chtěl jsem něco podobného zkusit a tu špici ohnout. Teď mám stále větší pocit, že to nebyl dobrý nápad a nejradši bych tu hrůzu celou odřízl až po to nižší patro, a tam z některé větve udělal vrchol nový. Budu velice vděčný, když mi někdo poradí jak dál :?: .
Pokud tady padne i takový názor a bude podpořen, abych smrček vrátil zpět do záhonu tak tam zase půjde.
00.JPG
00.JPG (99.62 KiB) Zobrazeno 2367 krát
01.JPG
01.JPG (82.96 KiB) Zobrazeno 2384 krát
02.JPG
02.JPG (85.73 KiB) Zobrazeno 2369 krát
03.JPG
03.JPG (86.08 KiB) Zobrazeno 2367 krát
04.JPG
04.JPG (84.35 KiB) Zobrazeno 2374 krát
Uživatelský avatar
Honzagreen
 
Příspěvky: 134
Registrován: 10 črc 2010, 21:07
Bydliště: Uherský Ostroh

Re: Smrk - co s ním?

Příspěvekod Pavel Šimsa » 17 črc 2010, 10:52

Mě se ten spodek nezdá tak špatný, jen bych větve malinko rozhýbal. Asi bych uvažoval o sesazení u červené čáry a narovnání větve jako nový vrchol. Nad tou čárou mi to připadá hodně odskočené, dlouhé úseky bez větví tam kde by se měly spíše zhušťovat.
Přílohy
01.JPG
01.JPG (70.13 KiB) Zobrazeno 2341 krát
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Smrk - co s ním?

Příspěvekod petradelt » 17 črc 2010, 11:02

Můj názor začátečníka je asi takový, že když toho ještě moc neumím, měl bych si vybírat stromy jednodušší jak na pěstování tak tvarování.
Skutečnost je ale taková, že to co mám doma mi je líto vyhodit, takže popravdě musím napsat že jsem taky jednu konicu ostříhal,
ale pohled na to dílo není hezký, a zbytečně mě nervuje. Ani výmluva, že se na tom učím neobstojí, protože to nikam nevede,( konica za rok přiroste 1 cm. ),
a je lepší si kopnout nebo koupit lehčí materiál, který rychle přírůstá, jsou vidět nějaké pokroky, a dobře se sním dělá. Viz habr ( za rok třeba 50 cm. )
To jsou moje poznatky greenhorna
Petr z New Bubu
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Smrk - co s ním?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 17 črc 2010, 12:09

Honzo,mírně bych poupravil pohledovku- asi podle šipky, pravou spodní větev dostat směrem dozadu ( aby netrčila do očí), udělat nový vrchol (o patro níž), zakrátit a vydrátovat všechny větve tak, že z jedné větve udělat z bočního obrostu dvě, tři patérka, tím se vyplní negativní prostory. Větve zakracovat zhruba na první(druhé) rozvětvení -od kmene. Nejlepší by bylo ho vidět živě. Je to sice podle mě nevhodný strom na tvorbu, ale tenhle je docela hezký na pohled, byla by škoda ho odsoudit- za pokus to stojí.
Přílohy
01.JPG
01.JPG (78.41 KiB) Zobrazeno 2349 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Smrk (Picea)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků