Střih a pěstování azalky satsuki

Střih a pěstování azalky satsuki

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 čer 2009, 07:57

ŘEZ AZALEK „SATSUKI“


Na začátku chci říct, že takhle praktikuji řez já, a to již několik let a azalka má stále více květů, dobře roste a viditelně se jí daří. Určitě je mnoho způsobů, ale tento je ověřen praxí na mé azalce.Doufám, že poslouží i ostatním.
Základem pěstování je dobré zimování ,nejlépe ve skleníku, kde se teplota pohybuje mezi 6-12 stupni. Nikdy nesmí klesnout pod nulu.
Azalku mám zasazenou v čisté Kanumě, což je speciální substrát pro azalky, podobající se strukturou akadamě, jen barva je žlutá. Tento substrát je bez jakýchkoliv živin. Ty se přidávají formou „bobků“.Při přesazování se může do Kanumy přidat zhruba 1/3 rašeliny, pro lepší udržení vlhkosti substrátu. Já ji nepřidávám. Azalka potřebuje hodně vody,nesnáší přeschnutí.
Struktura větví na azalce je podobná jako na jiných stromech. To znamená, že při střihu se odstraňují větvičky, které se kříží,které vybíhají z tvaru,které rostou na spodní části větve ( z dolního pohledu na větev by měla být plně vidět jen základní kostra holých větví, bez obrostu) , z horní ho pohledu vy měl být viděn „polštář“ nových mladých výhonů. Z bočního pohledu by obrost na větvi měl být u kmene nejsilnější, směrem od kmene by se měl zužovat.
Azalka se stříhá PO ODKVÉTU. Odstraní se zbytky květů vystříháním a větvičku po větvičce se stříhá jemný obrost k rozvětvení na dva výhony.Pokud větev přerostla a je třeba ji zkrátit celou ,stříhá se opět hlouběji k dalšímu rozvětvení.Tady je třeba počítat s novým budoucím přírůstkem,aby po nárůstu nevybíhal z tvaru.Tímto razantním střihem celého stromu se docílí velké prosvětlení koruny a tím vyrašení nových výhonů častokrát i na starém dřevě. Výhony které vyrostou na místech, kde je nechceme (silné větve, kmen) odstraňuji průběžně celou sezonu..Větve, které potřebujeme prodloužit se nestříhají. Ustřihnou se až další rok,po zesílení. Prostřih je žádoucí z důvodu nasazení nových květních pupenů do dalšího roku.
PO ODKVĚTU se rovněž azalky přesazují s redukcí kořenů a úpravou kořenového balu. Po přesazení se začnou hnojit až zhruba za 15-20 dní od přesazení.A rovněž se stříhají 15-20 dní po přesazení.
Znovu opakuji, je to můj způsob střihu,možná existují jiné, lepší, ale já s ním jsem spokojen.Doufám, že budete i vy.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Střih a pěstování azalky satsuki

Příspěvekod Jarda Marek » 06 čer 2009, 06:38

Láďo opět paráda. :clap: :lol: :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Střih a pěstování azalky satsuki

Příspěvekod Jan Kalivoda » 13 čer 2009, 00:48

Laďo zimuješ perfekt, na doplnění k zimním teplotám u „SATSUKI“, tyto rostliny mohou být i na mrazu což jím vůbec nevadí, tak jak je to v Japonsku i Koreji, ale vadí jim mráz po narašení-probuzení na jaře. Zasvítí na jaře a udělá se teplo, tyto naraší a uplně je zničí jeden další mráz např., ledový muži, to znamená, že po narašení nesmí přemrznout, pak jim vadí i nula. Mám vysazený řízek „SATSUKI“ venku na jižní straně již 3 roky a dobře prospívá, přežíl i letošních -12 C mrazu bez poškození, jelikož byl celý pod sněhem. Další jsem ponechál ve studemém foliaku, kde bylo o 1-2méně jak venku a taky bez pohromy přežily. Hlavně na zimu je nutné „SATSUKI“ i ostatní ošetřit proti fungám já používám na „SATSUKI“ a ostaní Rhododendrony osvědčený přípravek fungicid Previcur , který systémově působí (přes list až do kořenů) k hubení půdních i listových chorob způsobených pravými plísněmi s preventivním i kurativním účinkem pro použití v okrasných rostlinách a dřevinách ve sklenících i venku pro aplikaci do půdy a k ošetření rostlin.
Ještě na doplnění ke střihu, je nutno ho provádět u nás max do konce června, aby stačily indukovat poupata na nové květy, toto se děje u starých stromů, mladé stříháme celý rok až do zapěstování požadovaného tvaru, ale max do konce srpna aby stačily nové přírustky do konce vegetačního období patřičně vyzrát.
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Střih a pěstování azalky satsuki

Příspěvekod Jarda Marek » 13 čer 2009, 08:46

Honzo perfektní doplnění informací :clap: . Jen se zeptám chtěl bych jednu azalku odhřížit je moc vysoká a má tenký kmínek máš stím nějaké zkušenosti ? Hlavně kdy jestli můžu ještě teť nebo to nechat na jaro ? :?:
Jen ještě doplním k tomu substrátu jak píše Láďa je dobré tu rašelinu pokud budete přidávat tak přesít přes jemné síto aby měla zhruba stejnou zrnitost jako kanuma, prostě ji roztrhat. ;)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Střih a pěstování azalky satsuki

Příspěvekod Jan Kalivoda » 14 čer 2009, 21:28

Jardo,
není s hřížením jekéhokoli rodu do koce června problém, čím dřív tím líp, ale u rodu Rhododendron není problém, ale oddělit až příští rok, a nebo tak jak to dělám já., nechat ji růst do výšky malinko sestřihnout jak popisuje Laďa , ale ostatní výhony musí pryč (u mě to není problém z cca 5 000 ks si mohu vybrat co se mi hodí), to co si ukázal na fotkách v květináčích není moc vhodné (vhodné do zahrady), pokud neodstraníš přebytečný obrost (nenecháš pouze jeden do strany rostoucí a ostatní pryč, a nebo delší cesta, ale jsi ještě mladík tak máš jěště trochu času, tak zkus ji trochu utopit a v hrubém písku + rašelina 1+1., vše bez příměsí Ca-vápna, přisypat a za pár let máš x kusů rostlin). To co koupíš je v podstatě nevhodné, anebo to vysaď do zahrady. Těď použij metodu, ktará je vhodná u všech nově zakoupených bonsají!!!
Koupená rostlina je třeba dle mých skušeností okamžitě po zakoupení přesadit- u rodu Rhododendron to není problém( dle potřeby přesazují i v květu), ale i u ostaních se toto musí provést opatrně, i za cenu, že rostlinu dáme do větší misky (bedny nebo něco podobného), protože nevíme jak jsou rostliny dlouho pěstované v nádobě ve které jsme to zakoupili, takto jsem se v začátcích mnohokrát spálil.
Rostlina má mnoho kořenů ucpou odtokový otvory a uhnijí!!! A máme z kytky za několik tísíc v názvu "Kompostoflora mrkensis" což byl název VELIKÉHO PĚSTITELE AZALEK pana Zahradníka pana Šestáka z Děčína od ktarého jsem se móóc o azalkách naučil...
K otázce rašeliny já používám pouze Litevskou jak se říká bílou, stačí pouze poměr rašelina:kanuma 2:1 a není problém u mladých doporučuji., já u mladých používám poměr křemičitý písek:rašelina 1:4 a rostou. , hnojivo Kristalon Rhododendron v předepsaném poměru a rostou jak mají!!!
A nebo je možno další poměr bílá rašelina, kamuma, písek křemičitý 4 : 1,5 : 3, u starých bílá rašelina, kamuma, 2:8, anebo ještě lepší je místo bílé rašeliny čistý rašeliník, ale né každý má možnosti!!! ., tady není problém, ale musí se hnojít, jelikož tento substrát je úplně bez živin!!!
Ještě na doplnění , já nic nedrtím vemu pouze poměr, pokud hnojíš není problém -jak jsem někde četl což nestíhám
musí růst což je myslím problém u většiny našich stromů
Pokud budu vědět nemáš problém, nahoď téma, zkusím podat...
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Střih a pěstování azalky satsuki

Příspěvekod Jarda Marek » 14 čer 2009, 21:38

Tuto azalku chci rozdělit Honzo. Je štíhlá a dlouhá. Když se mi to podaří jek jsem nakreslil, tak budou dvě rostliny vcelku slušného objemu větviček vůči kmenu. Nebo máš jiný názor ?
Přílohy
azal merkl 001.jpg
azal merkl 001.jpg (80.58 KiB) Zobrazeno 11085 krát
azal merkl 003.JPG
azal merkl 003.JPG (103.59 KiB) Zobrazeno 11019 krát
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Střih a pěstování azalky satsuki

Příspěvekod Jan Kalivoda » 14 čer 2009, 21:58

Jardo NEHŘÍŽiT nech ji růst, už má u kořenů alespoň 10cm nebo více, jaká je (silná - vysoká), zkus mi dát nějaké rozměry a jméno, ať si udělám představu, sorry, ale to mě chybí i u ostatních rostlin, zkus se malinko polepšit, spodek rostliny pěstuj tak jako by byla hotová-střih jak popisuje Láďa -stříhat-tvarovat a hnojit!!!, ale to už se opakuji ale myslím, že to bude "stále furt a pořád" možna, že se s tím srovnáte doufám, že ku prospěchu věci.
Zdaví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Střih a pěstování azalky satsuki

Příspěvekod Stenly » 24 kvě 2015, 20:01

Chtěl bych si doplnit informace. Jak podle zkušených azalkářů vypadá stav rostliny po odkvětu (kvůli odstranění květů, sestřihu). Je mě jasné, že je to doba, kdy azalka ztrácí resp. shazuje květy - nebo květní lístky. Ale jedná se mě o celkový vzhled azalek. Mají být odkvetené do posledního květu? Nebo stačí jen z větší části? Jak je napsáno výše tak nejpozději do konce června, takže to mám ještě čas.
Tak díky za upřesnění. A jestli máte i fotografie takto odkvetených azalek, bude to bezva.
Stenly
Úspěch si žádá mnoho obětí, ale kde je vzít???
Uživatelský avatar
Stenly
 
Příspěvky: 60
Registrován: 27 kvě 2014, 18:49
Bydliště: Nivnice

Re: Střih a pěstování azalky satsuki

Příspěvekod Jarda Marek » 31 kvě 2015, 08:27

Nejsem zkušený azalkář ale střih provádím po částečném odkvětu. Oberu zbytek květů a stříhám.... Pokud chceš docílit dobrého větvení tak ji nemusíš nechat kvést (můžeš obrat pupeny) aby se nevysilovala na květech ale tu sílu Ti dala do růstu.....
Ať Ti rostou... :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano


Zpět na U azalek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník