Mrtvé dřevo na tisu

Mrtvé dřevo na tisu

Příspěvekod Vahada » 15 říj 2015, 11:31

Potřebuji zkušenosti znalejších.
Kdy je vhodná doba na tvorbu mrtvého dřeva u tisů? Jde to dělat i teď před zimou? Jak tis po tvorbě ošetřit?
Díky předem.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Mrtvé dřevo na tisu

Příspěvekod Jarek Servus » 15 říj 2015, 20:46

Mrtvé dřevo můžeš dělat podle mých zkušeností téměř kdykoliv, ošetřoval jsem ho běžně sulkou.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Mrtvé dřevo na tisu

Příspěvekod Vahada » 16 říj 2015, 10:55

Jarku možná jsem se nepřesně vyjádřil.
Předpokládám že budu frézovat a zasahovat i do živého dřeva. Určitě budou okraje rány živé. Moje představa je okraje rány ošetřit CU pastou a živé obnažené dřevo ošetřit sulkou. Někde jsem četl, že je vhodnější ošetření sulkou provést až po nějaké době, takže bych tu sulku odložil asi až na jaro.
Moje nerozhodnost je jen v té době, snese to i teď na podzim?
Možná jsi mě pochopil dobře, pak se omlouvám, ale raději se dvakrát zeptat než jednou něco pomrvit.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Mrtvé dřevo na tisu

Příspěvekod Dan Pánek » 16 říj 2015, 12:56

Ahoj Vašku, rozšiřování mrtvého dřeva na tisu dělám postupně - několik let. Určitě bych tam nechal víc živého kambia, než je cílový záměr. Tímhle způsobem redukuju živé prakticky kdykoli, základu dutiny bych se taky nebál.
Jinak se mi podařilo přerušit tenkou vodivou žílu nechtěně, čistým řezem, ošetřil jsem cut pastou a ani moc nedoufal, ale dala to. Jen už si nevzpomenu, kterou část roku to bylo.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Mrtvé dřevo na tisu

Příspěvekod Vahada » 17 říj 2015, 12:00

Díky za info a dám na vás, zkusím to ještě teď na podzim. Stejně jsem počítal s tím, že budu postupovat po krocích, najednou bych si ani netroufl.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Mrtvé dřevo na tisu

Příspěvekod Jarek Servus » 18 říj 2015, 21:40

Vašku, dělal jsem na tisu rozsáhlou partii mrtvého dřeva (prakticky celý kmen mimo jedné vodivé žíly), odebíral jsem kůru na dvakrát a strom to ustál. Jak píše Dan, je dávej pozor na úplně přetnutí. Okraje rány můžeš ale teď na podzim taky nemusíš ošetřit cut pastou, sulku můžeš použít prakticky okamžitě.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Mrtvé dřevo na tisu

Příspěvekod Lukáš Daněk » 19 říj 2015, 21:19

Vašku, jestli si pamatuješ jak jsme dělali letos tu dutinu na tisu ve Strašecí u Vládi, tak jsem to po 14 dnech natřel sulkou a odešlo mi nad ní pár větývek. Bylo to tady nedávno probíráno. (už bych to hned nenatíral).
Uživatelský avatar
Lukáš Daněk
 
Příspěvky: 40
Registrován: 12 úno 2012, 12:15
Bydliště: Rakovník

Re: Mrtvé dřevo na tisu

Příspěvekod vasheek » 19 říj 2015, 22:58

Zdavim, nejsem zadnej odbornik, ale myslim si (a taky to tak praktikuju), ze je nejlepsi tenhle ukon rozdelit na etapy v rozestupu min. jednoho roku.. asi hodne taky zalezi na stavu mrtveho dreva. Kdyz mrtve drevo vytvarim z zivych casti rostliny postupuji setrneji a etapu prodlouzim.. Vlastne postupne shari, jin, uro a podobne pahyly a dutiny zvetsuji a prohlubuji coz zaroven napomaha, jak rostline lepe snaset nedrasticke zasahy, tak i esteticke duveryhodnosti daneho objektu (postupne tlejici, odumirajici a menici se drevo stromu ve volne prirode)
Kazdopadne nikdy nenatiram dostatecne neproschle drevo sulkou.
S vytvarenim mrtveho dreva (z ziveho) na tisu mam zatim kratkou zkusenost, ale pri mem postupu, kerej aplikuju na vsechny rostliny stejne, se vsem na kterych řádim, dari pomerne dobre.
Neodpustim si nepripomenout, ze rostlina musi mit dobrou kondicku aby zakroky rozdejchala.
Proste s citem !
:D
Uživatelský avatar
vasheek
 
Příspěvky: 63
Registrován: 10 lis 2009, 18:04
Bydliště: Plzeň a brdy
člen ČBA: ne

Re: Mrtvé dřevo na tisu

Příspěvekod Dan Pánek » 20 říj 2015, 11:13

Sulkou natírám až po několika letech, když dřevo zestárne a úprava mrtvého dřeva je finální,. Jen trvale vlhké části v kontaktu se substrátem třeba dříve.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano


Zpět na U tisů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron