co s nimi dalej?

Re: co s nimi dalej?

Příspěvekod Mirek Halatin » 14 dub 2010, 00:21

Osobně bych se spíš přikláněl k variantě pěstovat ji ještě 2 roky volně, jen s probírkou jehlic a připravováním obrostu. Mohl by z ní být hezký shohin. Stromy ve větru se velmi špatně udržují ve "výrazu" ve větru. Je to podle mě spíš pseudořešení určitě ne vhodné pro menší stromy na kterých tento efekt dle mého nevynikne. Až se dostanu ke scaneru tak zkusím poslat jednoduchou kresbu jak by tento strom mohl vypadat. Mám pár malých boroviček a moc na ně nesahám, spíš se těším zdravým růstem, kterého se mi daří dosahovat až v nynější době.

Na takovýchto stromech vám tvarování neuteče. Nemusíte se bát, že by jste větve o tři roky později už neohnuli. Proto je lepší rostlinu "stabilizovat" a připravit si obrost na poté už téměř "finální" tvarování. Budete v klidu a výsledek, kterého se snažíte dosáhnout bude možná dříve dosažitelný. Ať vám dělají jen radost. :jedna:

S pozdravem,
Mirek
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: co s nimi dalej?

Příspěvekod Martin Iša » 14 dub 2010, 07:57

Mirku, dobře si to napsal. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: co s nimi dalej?

Příspěvekod Jarek Servus » 14 dub 2010, 08:50

Mirek to napsal dobře, ale máme co do činění s úplným začátečníkem, který chce už něco mít a tahle borovička je celkem dobrý cvičný materiál. Jen si vzpoměňte na sebe, když vám bylo 17 let, nebo když jste začínali. Vhodnost stromu ve větru a velikosti je věc názoru, jde takhle uělat i shohin, pravda spíše z jalovce. Proto posílám další varianty, tentokrát jako volně vzpřímený, snad je to nakresleno k pochopení. Tyhle celkem 4 varianty jsem kreslil taky proto, aby Mirec viděl, že se dá vytvořit lecos, jen je třeba si to umět představit a naučit se hledat strom ve stromu. /Tu polokaskádu jsem nakreslil víceméně ze zoufalství, protože jsem se snažl dlouho a bezvýsledně vyznat ve totkách :? ;) .)Já osobně bych asi šel do vyšší verze volně vzpřímeného. Tady může Mirec dát stromku základní tvar a učit se na něm další postupy. Ale bude už mít něco v ruce a vidět, co se dá dál dělat. To je podle mě pro něj taky dobrá škola. Martine a Mirku, čekám na Vaše nápady, oba umíte kreslit líp než já, tak ať má Mirec z čeho vybírat.
Přílohy
4b.JPG
4b.JPG (116.73 KiB) Zobrazeno 1234 krát
4a.JPG
4a.JPG (112.8 KiB) Zobrazeno 1209 krát
Naposledy upravil Jarek Servus dne 14 dub 2010, 09:52, celkově upraveno 2
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: co s nimi dalej?

Příspěvekod Jarek Servus » 14 dub 2010, 09:47

Mirec, klidně si vyber nějakou variantu, nadrátuj, natvaruj a potom pošli fotky. Aspoň uvidíš, co dokážeš vytvořit. Ostatní stromy si klidně připravuj tak, jak radí Mirek, každý rok si dva tři nové na jaře natvaruj, můžeš porovnávat vývoj a dál se učit.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: co s nimi dalej?

Příspěvekod Dan Pánek » 14 dub 2010, 09:49

Tak Mirek na 17 zas nemusí vzpomínat tak dlouho :D

Vzhledem k tomu, že to pravděpodobně je 'Globossa Viridis', není to asi moc vhodný materiál k malému stromku. Raší úplně všude a bude hodně hustá, bude dělat boule, musíš hodně odstraňovat přebytečné pupeny. Strom ve větru si vůbec nedovedu představit, vzhledem k délce jehlic a velikosti stromku bych se ani nesnažil o nic jiného.
Radši bych doporučil poohlédnout se po obyčejné silvestrisce a zkusit do začátku něco klasičtějšího. Nebo nějaký ten jaloveček - nejlépe zapěstovaný.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: co s nimi dalej?

Příspěvekod Jarek Servus » 14 dub 2010, 09:57

Taky jsem napsal, že bych šel do volně vzpřímeného, na vyšší variantu. Závidím vám všem, co z takovýchto fotek dokážete odhadnout i druh borovice, na to mé bystré oči :( ;) opravdu nestačí. Ale jsem rád, že jsem vymyslel šílenost (strom ve větru), aspoň se ozvali i ostatní.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: co s nimi dalej?

Příspěvekod Martin Iša » 14 dub 2010, 12:06

Samozřejmě Jarku, že mnoho z nás v začátcích bylo nedočkavých a dopustilo se mnoho chyb.A proto je třeba na to úplné začátečníky upozornit, aby se toho vyvarovali.Pode mého názoru, bylo na těch borovičkách nyní uděláno už tolik zákroků, že bych jí nechal odpočinout-zregenerovat síly.Na cvičení je ve školkách zapěstovaného materiálu dost. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: co s nimi dalej?

Příspěvekod Mirek Halatin » 14 dub 2010, 13:16

Pravda Dane, jsou to teprve 3 roky. Jde mi jenom o to ať se vyvarují toho počátečního spěchu a nutkání neustále na stromech něco dělat. Sám jsem zabil tímto způsobem více rostlin, než kolik jich mám teď na zahradě, tak se jen snažím trošku brzdit. ;)

Dane podle čeho soudíš, že je to 'Globossa viridis'?
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: co s nimi dalej?

Příspěvekod Dan Pánek » 14 dub 2010, 13:51

Nejsem dendrolog, takže se samozřejmě mohu snadno splést. Ale Globossu mám doma. Borka, charakter ztluštění, silné větve, jejich nasazení, délka a barva jehlic, způsob prorašení, pupeny na začátku větví - všechno mi přijde velmi důvěrně známé.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: co s nimi dalej?

Příspěvekod Mirek Halatin » 14 dub 2010, 14:19

jj díky, přiznám se, že nedokážu kultivary rozlišovat (kromě pár opravdu typických) pokud nejsou "dospělé" - typické habitem. ;)
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

PředchozíDalší

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Dalibor a 26 návštevníků