Moje nigra, jak dál

Re: Moje nigra, jak dál

Příspěvekod Jarek Servus » 04 led 2010, 15:19

Vážení pánové. Odpověděl jsem pouze na dotaz, zda by šel kmen ohnout. Neřekl jsem, že to budu dělat. Proto pro nechápavé: "Tohle dělat nebudu a nikdy jsem dělat nechtěl!"
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Moje nigra, jak dál

Příspěvekod Míra Z » 05 led 2010, 10:20

Jarku omlouvám se jestli se tě to nějak dotklo,nebylo to míněno ve špatné nebo něco na tebe! Jen jsem ze srandy reagoval na Milana...
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Moje nigra, jak dál

Příspěvekod Martin Iša » 05 led 2010, 10:30

Míra Z píše:Jarku omlouvám se jestli se tě to nějak dotklo,nebylo to míněno ve špatné nebo něco na tebe! Jen jsem ze srandy reagoval na Milana...

:clap: :clap: :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Moje nigra, jak dál

Příspěvekod Jiří Svačina » 05 led 2010, 13:53

Kmen P. nigra podobné síly tj. cca 5 cm / pokud by to bylo třeba - vhodné - to ale neřeším !/ je možné celkem bez problémů ohnout nedestruktivní starou metodou pomocí klasické šroubovací ohýbací svěrky. Tedy v delším časovém horizontu, a postupným přitahováním šroubů ... ale i tuto práci je třeba provést s rozumem a citem...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Moje nigra, jak dál

Příspěvekod Jarek Servus » 05 led 2010, 18:31

Miro v pořádku :clap: :clap: , ostatní :?:
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Moje nigra, jak dál

Příspěvekod Míra Z » 05 led 2010, 18:36

Jarku díky nebylo to myšleno ve zlém :oops:
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Moje nigra, jak dál

Příspěvekod Petr C » 06 led 2010, 09:03

Jarku,
mně je té spodní větve dost líto -bojím se že bez ní ten stromek bude ještě dlouhá léta vypadat jako napůl vánoční stromek a napůl jako něco hodně mladého z lesní školky.
Spíš bych se pokusil tu spodní větev trochu víc rozpohybovat aby tak rovně netrčela a hlavně bych zkusil zrušit ten oblouk nad ní (částečně kmen přetočit, vyrovnat, popř.ohnout na opačnou stranu). Prostě udělat cokoliv, aby to nevypadalo tak, že spodní větev roste uvnitř oblouku -tím by větev víc zapadla do koncepce a po následném přetvarování zbytku stromku a výběru nové pohledovky věřím, že z něj bude přímo vzorový stromek.
Alespoň prozatím bych se té větve určitě nezbavoval, nechal bych si vychladnout hlavu a nic neuspěchal.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Moje nigra, jak dál

Příspěvekod Jarek Servus » 06 led 2010, 09:38

Máš pravdu, proto se mi taky nechce dát tu větev pryč. No podle toho, jak obrazí se rozhodnu co s ní, ale to má skoro rok čas až zase v září, říjnu.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Moje nigra, jak dál

Příspěvekod Milan Karpíšek » 06 led 2010, 10:27

aby to nevypadalo že tu děláme jen srandu tak jsem se dokopal k virtualu. Je to bez té větve jelikož je tam podle mě k ničemu. Kdyby byla o kousek výš dalo by se nad ní uvažovat, takhle jen těžko. Vytvořil jsem podobný ohyb jako Zdenda. Vrchní část se mi nechtělo už rohýbávat tak je původní. Ten ohyb půjde bez problému udělat bez nějakého štípání nebo frezování. Jen podle náčrtku, který je doufám srozumitelný a nebude to žádný problém. Přidávám ještě odkaz na muj blog, kde je stejným způsobem ohnutý kmen na sylvestrisce. Borovice má stejný průměr kmene jako ta nigra ale je tak o 80let starší ;). Kmen byl uplně rovný a tvrdý jak skála. Nebylo to samozřejmě hned takto ohnuto ale s mešímy přestávkami během asi dvou dnů.

http://mila-bonsai.blogspot.com/2010/01 ... stris.html
Přílohy
nově pohled bez větve.JPG
nově pohled bez větve.JPG (68.94 KiB) Zobrazeno 1656 krát
Servnigra.jpg
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Moje nigra, jak dál

Příspěvekod Tom Benda » 06 led 2010, 19:13

Tak to je asi nejshůdnější řešení, Milane. Taky nejklasičtější až skoro nejtuctovější. Ale taky mám takovou doma, říkala si o to :-) (http://www.bonsai-dnes.cz/forum/viewtop ... iz%C5%AFra)
Chtělo se mi tedy souhlasit s odstraněním větve, taky se mi nezdá. Ale nějak jsem si mezitím vzpomenul na borovici z nějaké tuším kjótské zahrady, nějaká "Plachetnice" nebo co. Tam se taková větev nějak odlamuje od kmene, chvíli se jakoby v agonii válí asi až po zemi, pak se zvedá a vesele pokračuje (tvoří příď lodě). Zbytek stromu jakoby si jí ani (tvarově) nevšímal. Jestli tohle někdo zvirtualizujete, smeknu :-) A zbytek stromu, ať si klidně všímá...
Tom Benda
 
Příspěvky: 31
Registrován: 06 úno 2009, 23:34

PředchozíDalší

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron