Borovice kleč - spodní větev

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Martin Kolacia » 01 říj 2009, 17:56

Já bych tak pozitivní nebyl. Strom v nižší variantě by vypadal věrohodněji. Ty jiny oba dva jsou nevhodné ten napravo ničí pohyb kmenu , ten nalevo na sebe váže oko víc než větev nad ním ... a u tohoto stromku nejsou takové jiny nějak přirozené... netvoří mi vůbec dojem staršího stromu (přijatelné by byly 0,5 cm špuntíky) . Ta větev která jde dopředu z vnitřního oblouku je dost důležitá a mě tam docela vadí ... jde tam jak někdo psal nehezce z vnitřního oblouku ....což by ani tak nevadilo , ale hodně to táhne oko (jde to proti pohybu kmenu) a zdá se mi to prostě špatná.
Čekal jsem že po bandáži provedeš nějaký dramatičtější ohyb , který by rostlinu zkompaktnil ....

Ovšem je vidět že se jí u tebe dooost daří .... :jedna:
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Martin Kolacia » 01 říj 2009, 18:25

myslel jsem že půjdeš do dramatičtějšího stromu .... já bych využil jen tu spodní větev a tu teď momentálně nad ní s náklonem celého stromu doleva... byly by to dvě korunky nad sebou ...spodní větev by se dala rozfázovat ... vím bez virtu je to těžké ale není čas :o))
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 01 říj 2009, 20:57

Jsme rád, že diskutujete a navrhujete různé možnosti :jedna: . Já jsem zkusil všechny navrhované změny virtuálně ztvárnit, tak si je můžeme zkusit popořadě projet .
1.) varianta bez levé hlavní větve - větev je pro mě nejen že zajímavá (i pro své nasazení od kmene - právě tento oblouk a oblouk na úplně spodní větvi jsou nejzajímavějšími prvky stromu, tak klidně můžou poutat pozornost), ale zároveň je důležitým pojítkem mezi oběma korunami stromu, jejím odstraněním získáme dva stromy, to že vychází z vnitřního oblouku mě netrápí a moc nerozumím tomu, že jde proti pohybu stromu, jak jsi to, Martine myslel :?:

2.) jiny - levý padne o tom se nemusíme přít, pravý doposud byl a ještě několik let bude důležitý, protože částečně rozbíjí hlavní negativní prostor pod pravou větví stromu, jeho odstraněním by vzniklo velmi prázdné místo. Až větev doroste ještě níž tak by mohl být taky zkrácen na špalík, nějak mi taky není úplně po chuti.

3.,4.) 2 verze zakrácení stromu - na první fotce tak, jak chápu Martinovu verzi, na druhé fotce pak odstranění menšího kmene a zvýraznění levé větve. Obě varianty jsou velmi dobře realizovatelné a záleží spíš na preferencích každého pěstitele. Já jsem nechtěl z této borovie vytvořit ani dynamický, ani, řekněme, "klasický" strom, ale strom složitější, snad naturalističtější.. Kdysi jsem od jednoho uznávaného bonsajisty slyšel velmi zajímavou poučku, kterou se snažím řídit a která chtěla říct něco ve smyslu že by bonsai by měla vypadat dobře, i když odstraníme některou z jejích větví, ustřihneme jedno patro, strom sesadíme, v jedné bonsaji by mělo být vždy ukryto několik dalších v podstatě hotových stromů". Takže v tomto konkrétním jsou to třeba tyto 2, popřípadě i jiné variace na téma.
Přílohy
mugobezleve.jpg
varianta č. 1
mugobezleve.jpg (85.21 KiB) Zobrazeno 2295 krát
mugobezjinu.jpg
varianta č. 2
mugobezjinu.jpg (86.59 KiB) Zobrazeno 2296 krát
mugodynamix.jpg
varianta č. 3
mugodynamix.jpg (76.97 KiB) Zobrazeno 2291 krát
mugoelclasico.jpg
varianta č. 4
mugoelclasico.jpg (83.34 KiB) Zobrazeno 2294 krát
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 01 říj 2009, 21:01

A takto zhruba vypadá má vize, kam bych rád strom směřoval - zahustěnější vrchol, spodní pravá větev s novým obrostem ještě níže, redukce jinů. Určitě bude strom mnohem lepší až dojde k zesílení kmene (viz virtuál), v reálu snad za takových 7-10 let...Misku navrhnul Pepa Soukal, jedna z těch určitě mnohem lepších, než je současná.
Přílohy
mugooptimal.jpg
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Jarek Servus » 02 říj 2009, 07:55

Verse 3 a 4 pro mě určitě ne, záměr je vynikající. :jedna: :clap: :clap: :clap: Jiná poučka od Johna Joshio Naky:"Nedělejte stromy, aby vypadaly jako bonsaie, ale bonsaie, aby vypadaly jako stromy."
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Martin Kolacia » 02 říj 2009, 19:49

.... jin který vyčnívá do prostoru ho tímto rozbíjí ...pokud jde ten jin ven z důležitého oblouku , ničí línii pohybu ...nevím jak to lépe napsat. (ovšem jiny nejsou problém , ty je nejjednodušší odstranit). To jak píšeš , že by vzniklo prázdné místo říkáš to že by více vynikla línie toho stromu a byla by pak vidět ta vada té vnitřněobloukové větve. V dokreslení té pravé větve na virtu bereš dominanci té vnitřněobloukové takže to pak vypadá lépe.

Strom i když bude vypadat tak jak chceš bude tenký a u tak mohutné koruny nebude budit dojem staršího stromu.
Přílohy
mugodynamixnnnnnn.jpg
mugodynamixnnnnnn.jpg (68.17 KiB) Zobrazeno 2203 krát
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 05 říj 2009, 19:58

Byl jsem o víkendu mimo dosah internetu, tak odpovídám se zpožděním, ale ono už není moc co psát :) . Strom zůstane v aktuální výšce a rozložitosti - ve 3D zase není masa zelené hmoty vůči kmeni tak tíživá. Třeba bude v budoucnu strom odlehčen o nějaké patro, to ale ukáže až vývoj stromu. Snížení nebo odstranění menšího kmínku by pro mě bylo znehodnocení potenciálu stromu, takovou jednodušší variantu lze udělat z mnoha borovic... 8-)
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Jirka Novák » 06 říj 2009, 10:47

Martine, nevím proč za každou cenu vyvolávat dojem starého stromu, když by jsi se tím zbavil elegance, pěkné linie a konicity kmene. Navíc Tvůj virtuálek na mě působí poněkud težkopádně a uměle. Použil bych ho spíš jako nouzové řešení při chybějící chybách mariálu a ne teď.

Jirka
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Martin Kolacia » 09 říj 2009, 18:12

Já jsem si vždy myslel že jde o to vyvolat dojem starého stromu .... větve dáváme do pozic letitého stromu , zalamujeme je jako u letitého stromu , vytváříme shari a jiné známky stáří. Pokud se nedotáhnou všechny známky stáří do finále tak to nějak není ono ne ?
Změnšením stromu se tomu můžu přiblížit.........


virtuál je spíš jen jako náznak ... něco co někdo namatle během 5 minut na PC nemůže být bráno jako "hle nová bonsai" .. když se dívám na ten svůj tak vidím spousta chyb. Navíc když už vím jak majitel tvaroval a co chce vytvořit tak kdo by se s tím taky matlal ne ?


Pro mne by byla volba , jakou navrhl pan Kotál ... (zase nemyslím úplně :naughty: ). Získal by se tím zajímavý a složitý pohyb kmene , se kterým by šlo ještě zajímavě pohnout s ještě lepší konicitou. Tenhle mírně prohnutý kmen se mi zdá mooooc tuctovkový. Prostě vytvarovaný kmen jako na bonsaicupu ..
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 09 říj 2009, 19:09

Tento strom není už svou podstatou nijak zvlášť dramatický, ani nenese žádné dramatické prvky (pokud bereme v potaz, že se výhledově zredukují jiny). Pohyb kmene mi připadá dostatečný (dostatečně elegantní), ale díky, Martine, za kompliment, teď si budu vyčítat, že jsem se tento víkend nepřihlásil na Bonsai Cup ;) :D . Je to otázka vkusu - jak se například často neshodeme s Jirkou, a to je naprosto v pořádku, tak zrovna tato borovice se mu do bonsajového gusta strefila :) .

Ještě taková odbočka ohledně toho vyvolání dojmu starého stromu - pokud je to někdy kontraproduktivní a strom na to momentálně nemá, popřípadě z mnoha dalších důvodů, proč se nepokusit, aby strom vypadal mladě? Přirozeně, ale mladě. Už to několikrát zmiňoval W. Pall, konkrétně např. u tohoto jilmu - http://walter-pall.de/elmsfield_elm_nr_ ... index.html , kde doslova píše: "Who says that in bonsai trees absolutely have to try to look old? I think they should be impressive. One can impress with the character of old age but also with the lightness of young age. " ("Kdo říká, že musí bonsaje nezbytně vyvolávat dojem starého stromu? Myslím si, že musí hlavně zaujmout. A tvůrce může zaujmout jak charakterem stáří, tak i svěžestí mládí." - volně přeloženo)
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron