Borovice kleč - spodní větev

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 29 zář 2009, 12:05

Díky za všechny vaše návrhy :). Shodneme se, že pravá spodní větev nemá budoucnost. Pak tu ale byly dvě varianty - vyšší a sesazení. Já jsem častěji pro zachování více větví a vytvoření složitější struktury koruny, pokud to strom nabízí, protože jednodušší, nižší tvary se dají vytvořit z většího množství rostlin, větve se navíc dají odříznout vždycky, když se nám znelíbí...
Předložené fotky byly vyfoceny už před více než 5 lety - v květnu 2004. Strom nabízel hodně možností, tak jsem nechtěl hned nabídnout jen tu svoji ;). Za tu dobu strom urazil kus cesty, porovnejte první fotku po jarním tvarování v r. 2004 a fotku druhou po dolaďování před několika týdny. Mnohem více fotek a textu na http://www.bonsairoznov.estranky.cz/cla ... odni-vetev
Myslíte, že to byla dobrá volba, nebo byste trvali na snížení? Na jaře se bude muset přesazovat, napadá vás nějaká vhodná miska?
Přílohy
mugosv05_kveten04edit.jpg
květen 2004 - výsledek 1. tvarování
mugosv23_zari09edit.jpg
září 2009 - současná podoba stromu
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Jirka Novák » 29 zář 2009, 12:12

Koukám, že to máš i tady. Tak ještě jednou a i s tleskacíma smajlíkama ;) Pochval není nikdy dost :lol:
Super Lukáši :clap: Tenhle vývoj se mi hodně líbí a finální výsledek je pro mě hodně povedený stromek :jedna:
Jen mě tam maličko ruší ty dva jiny dole téměř naproti sobě. Ten levý bych pravděpodobně odstranil.

Jirka
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 29 zář 2009, 13:30

Vypadá to jako úplně jiný strom.Pěkná práce. :jedna:
Jenom ten vrchol vypadá tak trochu nedokončeně?´(náklon)
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Pavel Šimsa » 29 zář 2009, 13:50

Jo jo, mocpěkný, souhlas ohledně jinů s Jirkou. Sice nemám na misky oko, ale volil bych tmavší, nižší a asi ovál. Víc se mi k tomu líbila ta předchozí.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Martin Iša » 29 zář 2009, 15:21

Pěkně jsi nás napínal. :P Nezbývá než: :jedna: Borovička krásná, je na ní vidět ty svěží jehlice, je v kondici.Ale tluče mě do očí ten spodní kříž těch jinů. :think: Snad je to jen fotkou.Ve výběru misek neustále tápu, nějak to ještě nemám vžité a nechám si rád poradit.Ale zkusím:Určitě podle mne bez nožiček, otevřený ovál?Jdu mrknout na vaše stránky, třeba něco vyberu. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Martin Iša » 29 zář 2009, 15:33

Tak u vás jsem nenašel, která by mne oslovila k té borovičce.Ale myslel jsem něco takového, ale bez těch kuliček. :)Třetí a čtrvrtá ze spodu.
Přílohy
bonsai_pot_pa-pao_R1-8.jpg
bonsai_pot_pa-pao_R1-8.jpg (47.27 KiB) Zobrazeno 2146 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Jarda Marek » 29 zář 2009, 19:02

Pěkná práce Lukáši klobouk dolů, jiny jsou probrány ale mě tam trochu ruší přímka té rozpatrované levé spodní větve, asi to zvýrazňují ty dráty ale až to schová obrost bude to super :clap: nebo s ní máš jiný záměr ?
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 29 zář 2009, 23:03

Jsem rád, že si nikdo nevynucuje nízkou variantu stromu a že má i vyšší provedení takový kladný ohlas :) . Jiny budou ještě upraveny, nějak jsem je odflinknul - ten levý bude muset být zakrácen, protože tím, jak se po novém rozmístění obrostu spodní větve otevřel pod větví negativní prostor, je jin dost rušivý.
Čepičky obou korun budou muset ještě dorůst, protože úplný vršek stromu byl vytvořen teprve před
2 lety postavením jedné z bočních větví (v r. 2007 došlo k částečnému zkrácení horní koruny), to samé platí i pro spodní korunku, kde by měl právě nový obrost zakrýt tu rovnější část, kterou zmiňoval Jarda.
Miska 4. odspodu se mi zdá být barevností a glazurou dobrá, v každém případě bude potřeba miska tmavší, akorát bych místo kulaté určitě volil ovál. Kdo je autorem misek, mohu-li se zeptat a není-li to tajemství ;) ? Nějak ten styl keramiky nepoznávám...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Martin Iša » 30 zář 2009, 09:22

Mají je na stránkách manželé Ondejčíkovi-BC Nitra, Ale kdo je vyrábí nevím. :think: Mě zaujali hned, akorát u některých se mě nelíbí ty pupíky. :)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Borovice kleč - spodní větev

Příspěvekod Jarek Servus » 01 říj 2009, 07:51

Strom je to jako obvzkle moc pěkný, :clap: :clap: , ale vadí mi druhá větev vlevo odspodu, která je ve vnitřním ohybu.
Odstraněním by vznikl prostor pod dolní korunku, na doplnění obrostu by bylo možno použít větev nad ní.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků