Borovice Limba

Borovice Limba

Příspěvekod Jan Adámek » 15 zář 2009, 11:01

Dobrý den, jak jsem psal na fóru, mám tu obrázky jedné z limb, co si vzal loni v květnu do parády srnec. Jde o limbu sibiřskou. Celý vršek celkem vzpřímeného stromku vzal za své. Letos na jaře jsem zkusil přiohnout nejvyšší větvičku jako nový vršek, ale asi byla slabá a uschla. V příloze posílám pár fotek, bohužel, jsou tam jen 2 pohledy s otočením o 90° a pohled na ránu. Výška kmene je 37 cm.

Rád bych, aby to byl zase kultivovaný a pohledný stromek, jen nevím, jak do toho. Myslím tím ideu, řemeslnou stránku a vhodný „tajming“ potřebných úkonů. Nevím, jestli se to na fórum hodí, ale řekl bych, že tohle jsou obrázky začátečnických patálií.
Díky Honza.
Přílohy
S1_4.jpg
S1_4.jpg (123.78 KiB) Zobrazeno 3435 krát
S1_5.jpg
S1_5.jpg (136.62 KiB) Zobrazeno 3433 krát
S1_6a.jpg
S1_6a.jpg (127.69 KiB) Zobrazeno 3433 krát
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: řez borovic

Příspěvekod Jan Adámek » 15 zář 2009, 11:03

A, nějak mi vypadl jeden obrázek:
S1_3.jpg
S1_3.jpg (134.19 KiB) Zobrazeno 3437 krát
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 zář 2009, 11:34

Honzo, podívej se na příspěvek v borovicích od Jirky Nováka,(borovice -borka) je to stejný strom v začátcích jako ten tvůj. Postupoval bych stejně jako Jirka. Pohledovku asi z poslední fotky. První tvarování můžeš udělat hned, pokud pojedeš k Vaškovi 20.9., vezmi ji s sebou.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Jan Adámek » 15 zář 2009, 14:27

Hlele, nové téma! Už jsem myslel, že mé snažení s převzorkováním obrázků přišlo v niveč.
Ale když je to tak, pár mých zkušeností s limbou pro ty, kdo by ji chtěli pěstovat:
Vydrží bez potíží celý rok na balkóně. Speciální podmínky pro přezimování nejsou potřeba.
Raší hodně brzy z jara.
Někdy je napadána rzí vejmutovkovou - spíš jen větve. Ale jen v místech, kde je rez hodně rozšířená.
Jehlice při pěstování v nádobě zmenšuje, ale závisí to do značné míry na jedinci.

Moc mě mrzí, ale na to tvarování 20.9. nemůžu. Tak se ptám tady.

Z pozvání vyvozuji, že teď by mohla být vhodná doba k tvarování....
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 zář 2009, 14:55

Honzo, určitě můžeš protrhat staré jehličí a tvarovat. Protože borovice už teď nebude sílit, dráty vydrží do jara a větve si zvyknou.
Pokud si sám netroufáš, najdi někoho ve svém okolí, kdo ti povede ruku alespoň v začátcích.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Jan Adámek » 15 zář 2009, 15:36

Díky. Bohužel, v okolí nikoho zkušeného neznám.
To tvarování v Borovice borka jsem si prohlédl. Někam tím směrem to spěje, ale zatím jsem úplně neopustil myšlénku kmene vcelku rovného. Takže se pokusím vybrat nějakou vhodnou větvičku a náležitě vytvarovat. A asi to bude chtít zbavit se těch silných větví, že?
A asi je lepší akci uskutečnit teď než na jaře. Dobředobře.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Pavel Šimsa » 15 zář 2009, 15:53

Já jsem sice mizerný virtuálista, ale něco zkusím nastínit. Podle poslední fotky bych to asi taky stavěl. Ta první větev na místě jedna vypadá pěkně obrostlá a zatím bych ji využil. Na dvojce jednu z těch kratších, která by šla trochu dopředu, stáhnout dolů. Čtyřku trochu přihnout nahoru a využít na ní těch dvou (?) větviček, jako nový vrchol. Původně jsem myslel v tom kroužku tři něco v zadní části jako pozadí, trochu výš než dvojka kvůli přeslenu, ale tam asi nic nezůstane. A jestli by šlo ještě drátem na kmeni zvýraznit ten současný pohyb. Protrhání jehličí jako první věc jak píše Láďa. Ono se ještě ukáže. Časem možná jedničku pryč. Ale to je času.
Přílohy
bor.jpg
bor.jpg (74.56 KiB) Zobrazeno 3353 krát
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 zář 2009, 17:05

Honzo, a není tajné odkud jsi? A co takhle Merklín 26.9 ?
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Jan Adámek » 15 zář 2009, 17:43

Hle návrh stromku. To by se mi docela zamlouvalo.
Zapátrám, jestli by se to bydliště a působiště nějak nedalo do profilu.

Jsem z Prahy JM (proto hodnocení stromků z hlediska celoroční výdrže na balkonu). Ale většinu stromků (i tenhle) mám na chalupě na severu. Dostanu se tam až koncem října. Moc děkuji za pozvání do Merklína a rád přijímám, ale až v listopadu. Ale naložil bych stromků víc... ;)

Nepečou nad Merklínem nějaké dobré koláčky? Zapomněl jsem, jak se jmenují.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Jan Adámek » 15 zář 2009, 17:58

Pavel Šimsa: Děkuji za návrh. ten přeslen, co zbyl, je teda pro mě ořech.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Další

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron