Borovice Limba

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Jarek Servus » 15 zář 2009, 18:14

A co snad takhle? Z přeslenu horního nechat 2 větve, jednu jako vrchol, druhou na doplnění koruny ta dolní by tam bát nemusela. Odstranit vrcholový jin, a zapracovat ho do přechodu větví.
Přílohy
S1_3.jpg
S1_3.jpg (77.56 KiB) Zobrazeno 1521 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 15 zář 2009, 18:22

A co takhle snížit na spodní přeslen na shohinovou velikost? Výsledek by byl rychlejší a nejspíš i efektnější, já bych se asi vydal touto cestou.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Pavel Šimsa » 16 zář 2009, 09:18

Ten šohin mě taky napadl, zvláště kvůli zřejmě dobrému obrostu. A pokud Honzo máš pocit, že v Praze nikdo není, tak já se drze nabízím, že bych do něčeho říznul ;) . V Praze praacuju, tak někdy po robotě není problém.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Jan Adámek » 16 zář 2009, 09:44

Děkuji. Obrázky si schovávám na inspiraci. Shohin - to jsou takoví ti prckové přetloustlí? (Já neznalý :oops: )

To snížení až k nejspodnějším větvičkám s případným ponecháním oloupaného pahýlu kmene mi připadá jako poslední možnost, ke které se můžeme uchýlit vždycky. Jsem stále umanutý původní ideou, že ta limba rostla jako volně vzpřímená.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Jarda Marek » 16 zář 2009, 18:13

Honzo, šel bych asi cestou Lukáše, klobouk dolu on to vidí :clap: , ale strom je Tvůj a jen Ty rozhodneš co od něj chceš. Každopádně držím palce :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Jan Adámek » 17 zář 2009, 09:56

Můžete mi, prosím, nastínit tu šohýnovou cestu? Faktem je, že ten květináč sotva uzvednu a jestli se mi povede uhlídat délku jehličí...
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Ladislav Kotál » 17 zář 2009, 10:51

Nějak takhle:
Přílohy
S1_3.jpg
S1_3.jpg (74.77 KiB) Zobrazeno 1367 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 17 zář 2009, 12:19

Třeba tohle by byla jedna z možností - všechny 3 větve se pěkně nabízejí. Při této variantě se dá ale vystavit skoro jakýkoli základ shohinu - doleva, doprava, o něco vyšší, nebo mohutnější, jin kratší, či dominantnější, samozřejmě by šlo použít i jinou pohledovou stranu. Proto mám v této velikostní kategorii, tak rád borovice - jde s nimi dělat prakticky cokoli si člověk zamane. Ideální čas pro tvarování borovic pomalu se blíží, počkal bych ještě zhruba měsíc, pokud by mělo zůstat hodně málo z aktuálního obrostu, tak raději předjaří.
Přílohy
S1_3edit.jpg
S1_3edit.jpg (122.71 KiB) Zobrazeno 1354 krát
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Jan Adámek » 17 zář 2009, 12:30

Zdá se, že cesta radikálního zkrácení je nadějnější než se pokusit udělat něco s tím horním přeslenem. A mrtvé dřevo zbytku kmene bude efektní.

Teď ale jak na to pěstitelsky?
Stromek je, myslím tak v 75% kondici. Ten řez by snesl celkem v pohodě. Ale jaká bude reakce příští rok? Nevyrazí pár výhonů zběsilou rychlostí a s dlouhými jehlicemi? bude to možné nějak uhlídat?
Další otázkou je pak termín přesazení do nádoby "bonsajově přiměřené" velikosti a do substrátu, který zpomalí rychlost růstu (je-li takový). Tahle nádoba je samozřejmě pozůstatkem stromku v původním tvaru.

A nebo by se dalo zkusit využít jisté schopnosti limby obrazit ze starého dřeva. Na to by bylo potřeba vyřadit z funkce ten horní přeslen, nechat jen pahýly větví, oloupat kůru z nich i z kmene kousek pod přeslen - a vyčkat, kde stromek příští rok vypučí. A pak vybrat vhodné pupence, budou-li jaké. Myslíte, že by to stálo za zkoušku?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Borovice Limba

Příspěvekod Ladislav Kotál » 17 zář 2009, 15:03

Podle mě bych strom na jaře napřed přesadil, aby dostal nový život, nechal bych ho rok-dva v klidu a pak při 100% kondici dělal radikální řezy a změny.Uhlídání obrostu není problém, ale strom musí růst, pupenit, používat zpětný řez.... a pak se zaměřit na jemný obrost,zmenšování jehlic.....
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků