borovice - nový vrchol

borovice - nový vrchol

Příspěvekod Jarek Servus » 13 srp 2009, 21:33

Dobrý večer. Rád bych představil jednu svoji silvestrisku. Mám ji už 12 let a je to první borovice, kterou jsem neupečoval. Jsou na ní vidět všechny moje chyby, ale je to moje první. Výška 60 cm, průměr kmene nad nebari 5 cm. Před třemi roky přišla v zimě o vrchol a nějaké větve, od té doby vypadala přes pokus o zlepšení stavu stále jaksi divně.
Na detailu koruny se pokusím vysvětlit co jsem dělal.
Oblast 1 - po odumření o odstranění větví vzniklo břicho, nedá se schovat, pokusil jsem se jej narovnat
Oblast 2 - nepravidelné boule a praskliny, větvení na vrcholu prasklé. Vrchol - 3 jsem odstranil a dále vytvořil jin, větev vlevo sklonil více dolů - viz 4 , pro optické zmenšení průměru protáhl jin podobně jako na levé dolní větvi a za rok až dva odeberu dřevo pro další zmenšení průměru . Částečně zakrytou větve vpravo jsem přetvaroval na základ nového vrcholu.
Na drátování jsem použil měď do půměru 5 mm, aby udržel tvar, za rok uvažuji také o změně misky, snad trochu hlubší nepravidelnou.
Výsledek tvarování na dalších fotkách.
Přílohy
borovice1.JPG
borovice1.JPG (107.83 KiB) Zobrazeno 2707 krát
borovice1 detail.JPG
borovice1 detail.JPG (142.26 KiB) Zobrazeno 2704 krát
borovice2.JPG
borovice2.JPG (135.73 KiB) Zobrazeno 2706 krát
borovice2 detail.JPG
borovice2 detail.JPG (135.27 KiB) Zobrazeno 2708 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: borovice - nový vrchol

Příspěvekod Ladislav Kotál » 13 srp 2009, 21:44

Jarku, pěknej kousek,jen na mě působí rozevlátě,moc široce. Pokusil bych se ji tvarovat podle nákresu, aby větve byly víc přisedlé ke kmeni,tím se podtrhne stáří starého stromu. :think:
Přílohy
borovice2.JPG
borovice2.JPG (137.5 KiB) Zobrazeno 2719 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: borovice - nový vrchol

Příspěvekod Jarek Servus » 13 srp 2009, 21:52

O tom uvažuju, ale dělal jsem to dnes a skončil jsem dost pozdě. Dráty to samotné neudrží, musím tam dát napínáky, ale na to byla už tma, snad to stihnu zítra, hodím další fotky. Ale větev nově směrovaná vlevo nahoře je vylomená, musím opatrně. Větev vprvo dole budu muset pro změnu zkusit vylomit jde od kmene v pravém úhlu - holt začátečnická chyba před lety jsem ji nesklonil. Za ty roky, co ji mám neměla moc přírůstků, je hodně tvrdá a docela křehká, ve větvení snadno praská.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: borovice - nový vrchol

Příspěvekod Ladislav Kotál » 13 srp 2009, 21:56

Vylomit větev by neměl být problém, chce to pomoct tomu dlátkem,a jde to samo.A pak jsou docela dobrý elektrikářské pásky, které stahují větve k sobě a lze je pořád dotahovat. Je to lepší než napínáky, dráty apod.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: borovice - nový vrchol

Příspěvekod Martin Iša » 13 srp 2009, 21:57

To bych to radši zkusil napínat postupně, byla by jí škoda. :)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: borovice - nový vrchol

Příspěvekod Ladislav Kotál » 13 srp 2009, 22:03

Martine, proto ty pásky,zatáhneš,cvak , zoubek. Za dva dny cvak, zoubek......atd.Je to lepší než šmodrchat drátem sem a tam,a pak stejně praskne.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: borovice - nový vrchol

Příspěvekod Jarda Marek » 13 srp 2009, 22:08

Jarku paráda je to rozhodně lepší :clap: a pokračovat jak říká Láďa :clap: taky mi trochu vadí úsek mezi první a druhou větví pohyb to má malý a ten úsek je dlouhý :think:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: borovice - nový vrchol

Příspěvekod Jarek Servus » 14 srp 2009, 11:28

Včera jsem se vrátil z dovolené - malty a betonu - a tak jsem ráno dodělal šponování. Podařilo se mi trochu vylomit pravou dolní větev jak jsem plánoval, trochu stáhl vrchol a výsledek vám posílám. Jardo úsek je opravdu dost rovný, ale víc ho zatím nerozpohybuji. Jěstě k tvé borovici - máš na ní v prostředku podobně větve jako já jin a větev, zkus zauvažovat, jestli by se to nedalo u ní použít, mě by se to docela líbilo.
Přílohy
borovice ráno.JPG
borovice ráno.JPG (126.25 KiB) Zobrazeno 2637 krát
Naposledy upravil Jarek Servus dne 14 srp 2009, 11:33, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: borovice - nový vrchol

Příspěvekod Ladislav Kotál » 14 srp 2009, 11:31

Jarku, :clap: :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: borovice - nový vrchol

Příspěvekod Jarek Servus » 14 srp 2009, 11:32

Ladislav Kotál píše:Vylomit větev by neměl být problém, chce to pomoct tomu dlátkem,a jde to samo.A pak jsou docela dobrý elektrikářské pásky, které stahují větve k sobě a lze je pořád dotahovat. Je to lepší než napínáky, dráty apod.

Elektrikářské pásky neznám a nemám, když se zeptáte v Obi apod. tak jen kroutí hlavou co to je. Musím to na něčem zkusit. Jak vidíš, vylomit šla, problém byl spíše v tloušťce větve - skoro tak tlustá jako kmen.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Dalibor a 22 návštevníků