Silvestriska z koryta

Silvestriska z koryta

Příspěvekod Ladislav Kotál » 13 úno 2009, 10:56

Tahle borovice rostla přes 50 let v kamenném korytě,mezi ostatními v polostínu. To se na ní podepsalo,že je vyholená, jednostranná, ale má super kůru. Chybou je , že spodní část kmene se zužuje. Zatím prošla jen základním tvarováním, tak se uvidí. :D výška cca 1 metr
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Silvestriska z koryta

Příspěvekod Jarda Marek » 13 úno 2009, 11:39

Nepřemýšlíš udělat lehonké shari na té silnější bázi aby se opticky srovnala ? Nebo ji nad tím zůžením zahřížit, ale to je u borovice asi na dlouho ? Jinak se mi líbí po základním tvarování je parádní a až se trochu zahustí bude nádherná.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Silvestriska z koryta

Příspěvekod Ladislav Kotál » 13 úno 2009, 12:16

Jardo, myslím že to šari by nic neřešilo,je zúžená ze všech stran. ALE... napadla mě jiná zvrhlost: do spodní části se pokusit kolem celého kmene nalepit kůru, čímž bych rozšířil nebari a to zúžení by zaniklo. Viděl jsem to někde v časopise ,kde to spáchal nějaký zahraniční bonsajista ,a nebylo to vůbec vidět. Hřížení by myslím asi neklaplo.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Silvestriska z koryta

Příspěvekod Josef Soukal » 13 úno 2009, 12:42

Nebo by se dalo uvažovat o "přilepení" nějakého menšího mrtvého kmínku, pozůstatek dvojkmene , čímž by se báze opticky zatížila.
I přes výše uvedené nedostatky je to moc pěkný strom.
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: Silvestriska z koryta

Příspěvekod Milan Karpíšek » 13 úno 2009, 12:56

Pepa mě trochu předběhl asi bych to zkombinoval prilepením borky a přivrtat nějaký mrtvý kmen či JIN tak jak to provedl Piotr Czerniachowski na jedné své borovici.
jako další moznost, taky zajímavá, přikajet v tom míste jednu nebo dvě menší rostliny a udělat dvojkmen či trojkmen.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Silvestriska z koryta

Příspěvekod Ladislav Kotál » 13 úno 2009, 14:47

Milane, myslím,že se budu ubírat cestou přilepení kůry nebo kmínku, protože tvá možnost je sice lákavá,ale nevím zda by technicky šlo provédst přikájení ,neboť kůra je ve spodní části silná více než centimetr. a navíc možná to bude někdy pěkný strom - jednotlivec.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Silvestriska z koryta

Příspěvekod Milan Vohnout » 13 úno 2009, 18:45

Láďo, někde jsem četl, že na zvětšení síly u spodu kmínku se zespoda od kořenů natluče, dřevění klín a nechají se naroubovat nové kořeny téhož druhu. Víc si ale nepamatuji. :oops:
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Silvestriska z koryta

Příspěvekod Ladislav Kotál » 13 úno 2009, 18:59

to už jsem taky četl,ale nelíbí se mi,pokud se dobře pamatuji,že se kmen ze strany kořenů rozštípne,vloží se klín a pak se přiroubují kořeny.To je pro mě docela tvrdý zásah.který bych byl ochoten zkusit na nějakém cvičném matroši. :?
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Silvestriska z koryta

Příspěvekod Jarda Marek » 13 úno 2009, 19:02

Nápad je to dobrý ale na tomhle materiálu bych to opravdu nezkoušel. Ten návrh kluků nebo tvůj je schůdnější.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Silvestriska z koryta

Příspěvekod Mirek Halatin » 15 úno 2009, 00:17

Pánové a což takhle to nechat tak jak to je. Nehnal bych se za masivní bází když tam není. Krása pro mě je souhra nedokonalostí, které vytváří autentický celek. Netrápil bych se tím zůžením. Při zapracování na ladné lehké korunce to i tak bude krásný strom. To, že nebude podle knížky by mi nevadilo ;) .
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Další

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků