borovice-miminko

borovice-miminko

Příspěvekod Kuik » 19 dub 2015, 19:36

Stromek smazán...
Naposledy upravil Kuik dne 29 dub 2015, 12:57, celkově upraveno 2
Kuik
 
Příspěvky: 17
Registrován: 27 kvě 2014, 18:53

Re: borovice-miminko

Příspěvekod Kuik » 20 dub 2015, 13:42

Jen ještě doplním: Jedná se o borovici mugo, vloni zakoupenou v zahradnictví a vloni také přesazenou do propustného substrátu, ve kterém si evidentně chrochtá, protože letos bylo na některých výhoncích i 5 svící...
Kuik
 
Příspěvky: 17
Registrován: 27 kvě 2014, 18:53

Re: borovice-miminko

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 28 dub 2015, 16:46

Ahoj Kuiku.Nezlob se ale tenhle materiál není zrovna nejlepší pro vytvoření kvalitní bonsaje. :cry: Nejlepší by bylo sundat ty dráty a vysadit stromek na skalku.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: borovice-miminko

Příspěvekod Jiří Svačina » 29 dub 2015, 09:02

...jsem rád že už toho zlého muže co vesměs doporučuje rostliny vysadit do záhonů.....atd.....zdá se nedělám jen sám..... U nás se stále řada věcí začíná jakoby uprostřed .....ne li od konce .....Bonsai je strom rostoucí v misce.....STROM ...v pravém slova smyslu..... ne trochu pokroucená, slabá - mladičká sazenice.....Všichni se učíme tomuto umění od asiatů.....v těch začátcích je vhodné se podívat jak vlastně těch výsledků dosahují oni ....dnes již není problém najít si na síti co a jak dělají.....ve zkratce, vybrané rostliny pěstují řadu let v záhoně nebo nádobě , ne hluboké, v propustném ale i " výživném " substrátu, je ponecháván nízko rostoucí drobný obrost pro budoucí korunu, ale i tažné výhony aby to v těch prvních obdobích co nevíce rostlo a tak sílelo.....následuje zpětný řez ...atd...tvarují se až dobře zapěstované stromečky - s kvalitními kořenovými baly...tj. po více letech pěstování.... Hned, rychle a " na hotovo ",..tudy cesta nevede ... spěch to je u bonsají základní omyl....hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: borovice-miminko

Příspěvekod Kuik » 29 dub 2015, 12:56

Ok, děkuji za komentáře, stromek si nechám "na pokusy"
Kuik
 
Příspěvky: 17
Registrován: 27 kvě 2014, 18:53

Re: borovice-miminko

Příspěvekod Čestmír Palán » 29 dub 2015, 20:31

Kuik píše:Ok, děkuji za komentáře, stromek si nechám "na pokusy"


Ale no tak, proč ho sázet do skalky. Tam z něj nebude opravdu nic. Zasadil bych ho do větší nádoby, nechal růst a usměrňoval jen řezem. A dočkáš se. Kde je psáno, že ze stromku musí být bonsai v krátké době. Mám stromky pěstované ze semenáčků i několik desítek let. Ostýchám se jim říkat bonsai, ale mám je rád. Je to něco jiného, než použít yamadori a bonsai vysochat. Tím „socháním“ nemyslím nic hanlivého. Jen chci říci, že existují dva možné přístupy - ten první je, pravda, poněkud zdlouhavější . Někam chvátáš?
Proč jsi odstranil tu fotku?
Sto dní práce, jeden den radosti. (Japonské přísloví.)
Uživatelský avatar
Čestmír Palán
 
Příspěvky: 40
Registrován: 30 bře 2015, 20:15
Bydliště: Slavonice

Re: borovice-miminko

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 01 kvě 2015, 11:44

Ahoj Kuiku. Vlastně jsi udělal hodně věcí dobře.Především jsi pochopil že je třeba se ptát (podle pravidla kdo se zeptá je v omylu jen krátkou dobu kdo se nezeptá muže být v omylu až do konce života)pochopil jsi také význam dobrého obrazového materiálu.Za třetí jsi přesadil ve správném období do propustného substrátu.Za čtvrté jsi si materiál pro tvarování poctivě koupil a nikde neukradl.
Jediné slabé místo tvého projektu je výběr materiálu.Ten materiál je nezralý :Nebari žádné, borka mladá,pohyb kmene skoro žádný,jemné rozvětvení větví nulové.Pokud si dobře pamatuji tak všechny větve vyráží ze dvou přeslenů.Když je prostříháš podle základních bonsajových pravidel, zůstanou ti dvě větve a vrchol. Úbytek zeleně přivede stromek k hranici smrti a kromě toho to bude naprosto nekoukatelné.Takže to vytvaruješ drátem a zjistíš že nejspodnější větev je nasazena příliš nízko.Když ji ustřihneš tak je ti jasné co ti zbude.A za měsíc to zrezlé znechuceně poneseš do popelnice.Se slovy :bonsai už nikdy.
A přitom stačí vybrat jenom jiný vhodnější materiál. Zaměř se především na to aby měl rozšiřující se nebari (bázi kmene).Pokud to materiál nemá,tato část se nejhůře opravuje.Takže ti to šetří čas.Což považuji za celkem normální jelikož jsme lidé smrtelní a nemáme nekonečno času.
Bylo by dobré najít si někoho zkušenějšího ve svém blízkém okolí a taky prostudovat dostupnou literaturu.Samozřejmě se klidně ptej od toho tu tohle forum je.
To odstranění fotek nepovažuji za příliš rozumné.Ale je to tvoje volba.
Naposledy upravil Honza Zatřepálek dne 04 kvě 2015, 08:21, celkově upraveno 1
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: borovice-miminko

Příspěvekod Jarek Servus » 01 kvě 2015, 20:35

Honza má pravdu, navíc není proč se stydět, na svoje začátky před pětadvaceti lety, kdy ještě skoro nic nebylo k sehnání, vzpomínám s pobaveným úsměvem. Ty moje první stromy to tehdy taky přežily cca dva měsíce.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: borovice-miminko

Příspěvekod Milena » 04 kvě 2015, 14:12

Tak vám nevím... proč Pinus mugo není vhodná na bonsai?? Já začínala v r. 1984 a dostala jsem od spoluzačátečnice v BK Brno jednu sazeničku Pinus mugo mughus, mírně pokroucenou, slabě obroslrou, přestože měla údajně asi 10 let a v zahradnictví ji vyhazovali. Mám ji dodnes, tedy má - stařenka - už přes 40 let. Prošla kde čím - pobytem v bahně po krátkodobé záplavě, přežila mou tehdy úplně začátečnickou péči (kdepak propustný substrát, hnojení, postřiky apod.), občasné odstřižení větve, která se mi zrovna nelíbila, pak ale scházela :cry: . Několikrát ji tvaroval Jarek S., pak chytla rez - 2 roky vypadala na odpis - a teď je tak obrostlá, že zas nevím, co s ní.Byla z ní původně kaskáda, teď jen polokaskáda, ale huňatá.
Z doby začátků mám někde černobílé nekvalitní foto, jestli najdu, naskenuju někomu, aby poslal, aby bylo vidět tu původní sazenici. Pravda, nikdy nebyla ve volné půdě, takže kromě letité borky by nikdo takový věk neurčil.
Prostě jsem "touto básní" chtěla říct, abyste Pinus mugo nezatracovali.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: borovice-miminko

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 05 kvě 2015, 08:48

Mílo neboj se tady nikdo Mugo nezatracuje. :D Tohle už je fakt mimo mísu. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron