Kleč 'Medúza'

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod rasto » 03 úno 2015, 14:13

Aby nedošlo k nedorozumeniu - nepoužívam antuku ako ju poznáme na tenisové kurty, t.j. frakcia 0-3 mm, ale hrubozrnné frakcie, v podstate rovnaké ako používam zeolit. To znamemá na velké stromy fr. 4-8 mm, na menšie 3-5 mm. V obci máme kompostovisko a druhotné spracovanie surovín - zváža sa sem stará tehla a škridla, ktorú po drtení predávajú ako strešný substrát na zelené skalničkové ploché strechy. Pomer cena/objem je vynikajúci. Ako prímes do substrátu je OK, listnáčom nevadí.
rasto
 
Příspěvky: 31
Registrován: 17 dub 2009, 09:18

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod Jiří Svačina » 05 úno 2015, 09:09

Substrát by měl být prostý prachu......, ale složen z částic od těch nejdrobnějších až po větší v drenážní vrstvě... ;)
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod Jarek Servus » 05 úno 2015, 10:39

Chtěl bych poblahopřát za výsledek dlouhodobého úsilí a k zajímavému stromu. Co mi na borovici ale nesedí je ta dlouhá silná větev kaskády. Možná je to taky způsobené nárůstem objemu větve bandáží. Ten návrh na odlehčení koruny a změna na vlající jiny je velice působivá. Zkusil jsem jednu variantu bez té kaskádovité větve.
Přílohy
123.jpg
123.jpg (97.08 KiB) Zobrazeno 1970 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod Martin Cigánik » 05 úno 2015, 12:04

Nechci se do toho moc montovat,ale myslím, že Vaším návrhem strom ztratil "TO" svoje. Třeba tu větev strom ještě pustí,ale tímto návrhem vzniká celkem standartní polokaskáda. A to je škoda.
Martin
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod Jarek Servus » 05 úno 2015, 19:54

Martin Cigánik píše:Nechci se do toho moc montovat,ale myslím, že Vaším návrhem strom ztratil "TO" svoje. Třeba tu větev strom ještě pustí,ale tímto návrhem vzniká celkem standartní polokaskáda. A to je škoda.
Martin

To je v pořádku, každý má svůj názor. Připadá mi prostě bez té dlouhé větve víc jako strom ve větru a více dynamický. Jo a klidně mi tykej.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 06 úno 2015, 15:54

Díky za návrh! Momentálně o odstranění kaskádovité větve neuvažujeme, bylo by asi dost hloupé hned při prvním tvarování vyloučit tuto možnost a větev odstřihnout... Navíc já jsem notorický zachovávač :) a spíš než "dynamika bonsají" mě bere "naturálnost stromů", ale to už je dle gusta každého...
Jinak se třeba stane to, že v průběhu let ztratí větev na vitalitě a odejde sama, kdo ví, u kaskád je ta šance vždycky přítomná.
Progres bude zdokumentován...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod pájaombre » 06 úno 2015, 15:59

Naprostý souhlas.
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod Vladimír Vinický » 10 úno 2015, 09:48

Jasně, větev bych zatím ponechal, budoucnost ukáže sama kam se bude strom vyvíjet. A plně souhlasím s Jirkou Svačinou ohledně substrátu, Dělám to přibližně také tak. :jedna:
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Předchozí

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron