Kleč 'Medúza'

Kleč 'Medúza'

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 28 led 2015, 14:04

Tuto kleč jsme vykopali na jednom místním lesním svahu už v roce 2004. U klečí se stává, že v prvních letech po vykopání ještě pouštějí větve, protože i ony mají ve velké míře vybudované spojení konkrétní kořen - konkrétní větev, tato potvůrka nás ale zlobila mnohem dýl. Vždycky na jaře bez problémů celá koruna narašila a pak v létě, většinou v červenci, z ničeho nic v několika dnech pustila některé větve. Stabilizovala se až snad po 7 letech pěstování a teď (zaklepu!) už roste vyrovnaně. V jisté fázi ji ani neprospěla v našich podmínkách vražedná kombinace antuka + akadama (nechci nikoho přesvědčovat, ale ani jedno bych nikomu nedoporučil, před antukou bych snad i varoval...). V každém případě jsme se k ní poprvé vážněji dostali až v létě 2012, kdy jsme konečně odstranili některé z větví, jiné zakrátili.
Na jaře 2013 proběhlo přesazení do současné misky a na podzim 2014 i první tvarování stromu. Šlo především o výběr a rozhození větví, někde se bude čekat na zpětné rašení (vcelku hezky obráží, jak ukázala v minulých letech). Důležité bylo taky přetažení spodní kaskádovité větvě směrem "dopředu", proti růstu (i když mou představou je používat v podstatě přední/zadní stranu jako dvě skoro rovnocenné pohledovky). Celý vývoj stromu je na našich stránkách http://www.bonsairoznov.cz/clanky/bonsa ... duza-.html .
Přílohy
mugomeduza02_2014fall.JPG
2012 léto
mugomeduza04_2014fall.JPG
mugomeduza08_2014fall.JPG
2014 podzim
mugomeduza06_2014fall.JPG
mugomeduza07_2014fall.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod Milan Pecháček » 28 led 2015, 14:24

Paráda!!! :clap:
Milan Pecháček
 
Příspěvky: 85
Registrován: 27 kvě 2014, 18:26
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod Jiří Svačina » 29 led 2015, 09:57

:jedna: palec nahoru za trpělivost a dnes již pěkný nástin konečného vzhledu / včetně jak píšete.....časem i vrácení obrostu u některých těch slabších a dlouhých/ .....na to s těmi větvemi u redukcí starších kopaných rostlin, / a to i ze školek /, se mohu podepsat, a totéž k té antuce a spol......vlastnosti těchto materiálů, v našich podmínkách, jsou známé, ale kdo nevyzkouší na vlastní kůži ........... ;)
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod Vahada » 29 led 2015, 20:04

Proč je antuka tak nebezpečná, alespoň jsem tomu tak porozuměl. Raději si nechám poradit, než zbytečně experimentovat.
Jinak borovice je pěkná....
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 01 úno 2015, 19:15

V antuce (v různých kombinacích se zeolitem, ekogritem, rašelinou) stromy prostě pořádně nerostly, jenom živořily, při stejném zálivkovém a hnojícím režimu jako u zbytku stromů... Podotýkám, že jsme ji zkoušeli jenom u jehličnanů. Dlouhodobě pěstovat v ní, podle mě, nemá cenu.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod Vladimír Vinický » 02 úno 2015, 12:25

No, já akadamu na své stromy také už léta nepoužívám, myslím, že na naše stromy není příliš vhodná. Ale co se týká antuky tak tu ve směsi s ostatními komponenty používám a není s ní myslím problém - budu to lépe sledovat. Jinak antuku jsem používal a používám mnoho let jako součást substrátu pro kaktusy, nikdy mě nenapadlo, že by mohla být něčím škodlivá. Ale člověk se pořád učí. Chtělo by to znát i zkušenosti ostatních pěstitelů.
Jinak borovice podle mě velmi slušná.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod ruda.p » 02 úno 2015, 13:42

Ahoj po přečtení hodím jen můj názor k antuce
kyselo milné rostliny by při větším množství mohli negativně reagovat na antuku
pokud mé znalosti nejsou milné k listnatým stromům to nevadí
k jehličnanům a třeba rododendronům se přidává rašelina
Tak třeba je tohle ten důvod :?: ;)
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod rasto » 02 úno 2015, 17:25

Ahojte, tiež sa prikláňam ku antuke. Mám v nej IBA listnaté stromy, v zmesi so zeolitom a ekogritom. Nikdy som s ňou nemal problém, stromy rastú ako divé. Ihličnany som neskúšal. Možno to závisí aj od kvality tehly a škridly, z ktorých je tá antuka nadrtená....Aby som iba nespamoval Lukášovu borovicu, pridávam malý virtuál. Osobne mi nesedia tie dlhé tenké vetvy nad najspodnejšou kaskádovou vetvou. Ťažko posudzovať po prvom tvarovaní. Keď sa zahustí vrch, kaskádovú vetvu by som trošku odlahčil, aj keď viem že tie častokrát odchádzajú samé... Tá druhá "zadná" pohľadovka sa mi zdá ešte lepšia, aspoň čo sa týka rozloženia konárov. Holt, komplikovaný strom, teším sa na ďalší vývoj.
Přílohy
mugomeduza08_2014fall edit.jpg
rasto
 
Příspěvky: 31
Registrován: 17 dub 2009, 09:18

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 02 úno 2015, 22:05

Pro mě osobně není antuka bonsajovým substrátem a už bych ji nikdy nepoužil na žádný strom v misce, to píšu ale jenom za sebe :) ...
re Rasto: díky za virtuál. K této podobě může borovice klidně v příštích letech směřovat - teď to bylo o postavení, spíše doslova poskládání koruny z použitelných větví, v budoucnu se bude určitě redukovat počet i délka větví, základní "skica" je daná. Uvidíme, jak se bude chovat spodní větev- jak píšeš, často je to u kaskád problém, zatím se ale bez problému v nádobě udržela 10 let (bez nějakého výrazného rozdílu v růstu), tak snad vydrží :) .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Kleč 'Medúza'

Příspěvekod Jiří Svačina » 03 úno 2015, 12:04

k antuce ...trocha historie...pokud je mi známo , antuku u nás kdysi propagoval brněnský pěstitel kaktusů pan doktor Schutz ...viz jeho kniha spolu s p. Fleischerem... Oba pány jsem měl tu čest poznat..... Používaná tvrdá antuka byla původem z brněnské "Kónovy" cihelny - výrobny střešních tašek , kde byl drticí stroj a pytlována , k použití na tenisových kurtech...Kaktusáři používali přesitou hrubou část cca 1-3 mm, vodou zbavenou prachu. V době kdy jsem se v těchto sbírkách pohyboval, u pana Fleischera - / tehdy jemu znárodněný brněnský komunál / , byla antuka už jen přidávána do běžného zahradnického substrátu /kompost s rašelinou /+ drobný štěrk , a čistá /bez prachu/ používána sterilovaná jen ve výsevních sklenicích pro některá semena kaktusů...+ pro další s křemičitým pískem a rašelinou...
Samotná antuka váže velké množství vody a rostliny v ní časem tvoří velké množství sacích kořínků které se spojí do jakýchsi " koulí až filcu "...kaktusy a i další rostliny se po počátečním dobrém růstu časem po prokořenění - zaplnění substrátu kořeny...zastavují, i přes přihnojování rostou více do sloupečků atd...je třeba přesadit...atd. Spolupracoval jsem i s p. Hladkým z Dobřínska , sbírkou do které p. Fleischer léta dojížděl, kde v době rozvoje sbírky byla k sázení ve velkém používána přepařovaná směs kompostu a jemného lomového štěrku v poměru - cca 8/2 a to i pro kaktusy volně sázené do pařenišť, ve výživném organickém substrátu, s výsledky mnohem lepšími oproti pěstování v čisté antuce..... srovnání se sbírkou p. Schutze...
Já léta pro všechny rostliny používám jak všechny možné štěrky , tak i další materiály jakým je třeba perlit, liadren, akadama, kanuma atd, ale pouze jako směsi s běžnou půdou a rašelinou ...tj. štěrky vylepšené - vylehčené, ale klasické zahradnické půdní substráty ...
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 03 úno 2015, 12:06, celkově upraveno 1
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Další

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron