Pinus bewronensis

Pinus bewronensis

Příspěvekod Jarda Marek » 10 úno 2009, 19:01

Tento můj kousek, je 7 letý semenáček pěstovaný na tvarovaný stromek, bohužel je na něm vidět poškození po drátu, tak sem jí dal rok na zotavenou. Koupil sem ji úmyslně zaujal mě její tvar no a s těmi zářezy se nějak poperu (bude to trvat leta ale poperu) ještě že jsem ji takhle nepoškodil já.
Co si o ní myslíte?
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Pinus bewronensis

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 úno 2009, 19:18

Začínáš vyndavat stromy :D Jen vyndavej,ať to frčí!.Tenhle druh by měl dobře prorašovat i do starého dřeva (někde jsem to četl),Ty otlaky od drátů zmizí.Možná,že by se mohlo zkusit jemné oříznutí výstupku otlaku nožem,kalus by to měl zavalit (taky jsem to četl,nezkoušel). Co se týká tvaru budoucího, jsem bezraden,nic mě nenapadá.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Pinus bewronensis

Příspěvekod Jarda Marek » 10 úno 2009, 19:37

V tomto případě jsem taky bezradný :cry: . Jen ji asi přesadím, rozprostřu větve aby na ní mohlo sluníčko a pak se uvidí. Zítra ji ještě blejsknu zezhora. Snad někoho něco napadne a poradí.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Pinus bewronensis

Příspěvekod Jiří Svačina » 10 úno 2009, 21:52

Celý název této rostliny je Pinus sylvestris Beuvronensis a je to jeden ze starších ale velmi pěkných drobnějších kultivarů s modrozelenými jehlicemi . Je pravděpodobně čarověníkového původu a bez zásahů roste do trochu nepravidelné koule. Literatura uvádí že v 25 letech dorůstá jen asi 50 cm . Při dobré výživě a zakrácení hlavních výhonů poměrně ochotně obráží i na starém dřevě , ale je třeba dát pozor na zpravidla také obrážející podnož.
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Pinus bewronensis

Příspěvekod Ladislav Kotál » 11 úno 2009, 08:54

Jardo, tak jsem přemýšlel a jediné co mě napadlo je odstranit pravou větev a celý vrchol. Z levé větve vytvořit celou korunu,ohnout ji vzhůru a zohýbat. Výsledkem by měl být lehounký literát, s malou jemnou korunkou. (podle obr.1). Jsem zvědav, jestli někdo jiný vymyslí další variantu-ty.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Pinus bewronensis

Příspěvekod Josef Soukal » 11 úno 2009, 09:38

Snad by také šlo zachovat dvě větve směřující doprava a tvarovat strom do větru, ale na vše je času dost. Je škoda, že tak mladý stromek má takhle vyholené větve.
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: Pinus bewronensis

Příspěvekod Ladislav Kotál » 11 úno 2009, 10:33

Pepo, k kvému návrhu : Tuto variantu jsem zavrhl,protože si myslím, že spodní pravá je moc vysoko nad substrátem a jakékoli přihnutí směrem dolů mě připadá nerealistické pro "strom ve větru". Možná jen při přesazení položit strom více v misce ?
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Pinus bewronensis

Příspěvekod Josef Soukal » 11 úno 2009, 11:24

Ano, náklon by to chtělo a myslím, že to stažení větve by nemělo vadit. Rychlá skica...
ve větru skica.jpg


Pepa
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: Pinus bewronensis

Příspěvekod Ladislav Kotál » 11 úno 2009, 11:39

Dám sem ještě můj pokus, majitel ať si vybere :D
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Pinus bewronensis

Příspěvekod Jarda Marek » 11 úno 2009, 16:37

Takže děkuji p. Svačinovi za vyčerpávající doplnění druhu této borovičky.
Děkuji též oběma demonstrátorům Pepovi a Láďovi za projevené úsilí.
Pepo návrh pěkný, ale borovičku tvarovanou do větru už mám (představím večer) proto od tohoto návrhu upustím.
Láďo přikláním se k tvému je mi ta borovička taková decentnější akorát jsem si nebyl jistý do tohoto návrhu jít uvidíme jak moc negativní bude to narovnání je to o 90°a to budu dělat poprvé :oops: . Připravím bandáž a uvidíme.
Děkuji za návrhy, třeba přijdou ještě nějaké.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků