Pinus silvestris "VIGÁN"

Pinus silvestris "VIGÁN"

Příspěvekod Martin Kolacia » 10 zář 2013, 19:15

Tuhle borovici mám od roku 2010 první tvarování bylo v roce 2011 u Pavla Slováka .... následoval rok zotavení , přesazení a letos jsem ji dal do ještě menší misky . Rozhodl jsem se pro změnu konceptu kvůli nepoměru velikosti koruny a šířce kmene. ..... co vy na to ?
výchozí materiál.JPG
po prvním tvarování.JPG
D2012.JPG
2013.JPG

Něco malinko navíc fotek atd. je tady http://www.bonsai-place.estranky.cz/fot ... s---vigan/
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Pinus silvestris "VIGÁN"

Příspěvekod Jiří Svačina » 11 zář 2013, 08:56

Mě se ta změna koruny líbí... :jedna: ...je - bude to takto více "starý strom", má kam pokračovat - bude ještě nějaký čas dorůstat...
Ale pravděpodobně bych při prvním tvarování navrhoval stejný postup...podobný tvar...
A k těm komentářům jinde... :think: v tom původním směru - tvaru obrostu, přece bylo vidět více pohybu ve směru růstu větví - strom ve větru, než že by to byl strom s krátkým lomeným kmenem vhodný na nějakou kaskádu-polokaskádu. Ale ten "zamotaný" kmen je zajímavý, vůbec nevadí že drobet vyšší... Předchozí tvar - celek byl při tom směru - pohybu koruny drobet "rozhozený" - nevyvážený ... Takto si myslím že je-bude to lepší :clap: ... A chválím moc pěkné fotky :jedna:
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Pinus silvestris "VIGÁN"

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 11 zář 2013, 21:07

Je to pěkné. A hlavně super matroš dobře připravený od Pavla.Mě se to líbí.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Pinus silvestris "VIGÁN"

Příspěvekod Jarek Servus » 11 zář 2013, 22:18

Souhlasím s Jiřím, takhle kompaktní koruna podtrhuje a hezky ukazuje pohyby kmene.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Pinus silvestris "VIGÁN"

Příspěvekod vláďadošek » 12 zář 2013, 22:41

podle fotek si vůbec netroufám nějak hodnotit,musel bych vidět naživo,v každém případě bych osobně nenechával jiny na pravé straně
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Pinus silvestris "VIGÁN"

Příspěvekod Jan Adámek » 13 zář 2013, 10:13

Podle mě třetí povedená sosna, co se tu ke konci léta mihla :clap: .
Ty jiny trčící z ohbí na pravé straně - :think: - no, je to takový žertovný element. Trochu to připomíná jistou heraldickou zvěř v podání našich chodbalistů ;) .
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Pinus silvestris "VIGÁN"

Příspěvekod Martin Kolacia » 13 zář 2013, 10:47

Děkuji všem za komentáře.

JIří Svačina : ano máte zcela pravdu , zvýrazní se kmen a jeho pohyb , jen vybalancování této rostliny je hodně obtížné a pokud se posune obrost o nějaký ten centimetr najednou už to dramaticky padá a nevypadá to dobře. Sám si ale moc nedovedu představit dorůstání ... větší koruna už k tomu pasovat nebude. Materiál nádherně obráží a i bez střihu terminálních pupenů je dost osypaná ... plusem je barva jehlic která je v této době sytá podobně jako u muga.

vláďadošek: když bude čas a počasí, udělám 360° video .......

vláďadošek , Jan Adámek : jin je ryze přírodní a má spirálovitě zatočené dřevo, navíc na nejlogičtějším místě na stromu proto se ho nezbavím... vím že rozbíjí eleganci a je až moc pravidelný z tohoto pohledu, ale strom je ve výstavbě, kdy nevím jak bude strom vypadat za pár let , je možné že ho otočím a udělám přesně z opačné strany.
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Pinus silvestris "VIGÁN"

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 14 zář 2013, 09:03

To otočení neni špatný nápad.Myslím že by méně vidět přechod kmene na větev.A i celkově by měly být lépe vidět pěkné linie kmene.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Pinus silvestris "VIGÁN"

Příspěvekod Martin Kolacia » 23 čer 2016, 14:18

nová miska a nové tvarování ..... více fotek pak u mě http://www.bonsai-place.estranky.cz/fot ... s---vigan/
Přílohy
DSCF9387.jpg
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Pinus silvestris "VIGÁN"

Příspěvekod Pavel Šimsa » 23 čer 2016, 20:13

Zase budu Martine za "mrchu". Mě se to pootočení moc nezdá. Koruna ztratila tvar trojůhelníku a chytla tvar mraku-oválu. Navíc si strom jakoby "sedl" a zmizela dynamika, takové "napružení". Nekomentuju tvoi práci drátování, péči viz obrost apod, protože to vypadá super, ale hlasuju pro návrat pohledovky
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků