mugo Schweizer

Re: mugo Schweizer

Příspěvekod Venca Stropek » 21 kvě 2013, 08:16

Martine, tak ta je. Nádherná jemná borka! Nepřivezl by jsi mi nějaký vysokohorský semenáček z té mateřské školky?
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: mugo Schweizer

Příspěvekod Martin Drábek » 21 kvě 2013, 22:33

Čau Venco, není problém. Je tam tak 20 prcků, tak ti jich pár pustím. Původ mají dobrej, čeká je dlouhá cesta ;).
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: mugo Schweizer

Příspěvekod Jirka Novák » 23 kvě 2013, 13:51

teda Martine,
ať se dívám jak se dívám, tak žádnou podobu s Milanovám stromem nevidím.... Ani v přirozené konicitě bez řezů, shari, nasazení větví a pod. Myslím, že ty dva stromy mají společný jen název mugo, ale jinak jsou jak z jiného světa. Při vší úctě a bez urážky z toho materiálu ani za 10 let práce neuděláš srovnatelnou rostlinu (čímž ale ani náhodou nechci říci, že tvá rostlina je špatná nebo tak něco ). Ale je to jen můj názor z fotek.... :think:

Jirka
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: mugo Schweizer

Příspěvekod Martin Drábek » 23 kvě 2013, 22:20

Jirko a jak zhruba si představuješ Milanovo mugo před 10 lety?
První co mě napadlo, když jsem viděl Milanův strom bylo právě tohle mugo a protože ho chtěl Milan vidět, tak jsem ho vložil, jinak bych strom v tomto stádiu nepředstavoval. Podobnost tam určitě vidím a porovnávat kvalitu rostlin, když jedna rostlina je dlouhodobě zapěstovaná a druhá "čerstvá" vykopávka je zbytečné.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: mugo Schweizer

Příspěvekod Milan Karpíšek » 24 kvě 2013, 07:38

Martine, bohužel musím v něčem s Jirkou souhlasit. Tu konicitu tam ani za těch 10 let asi nedohoníš a borka na mugu roste mnohem pomaleji než na ostatních stromech. Hlavní rozdíl mezi rostlinami je hlavně věkový, to moje mugo má před tím tvým náskok několik desítek let. Těžko se dá porovnat takovýto material, charakter rostlin se výrazně liší. Držím ti palce aby se ti podařilo to co máš v plánu. Nechci ti brát iluze ale největší rozdíl u obou rostlin je hlavně kvalita obrostu. Tvoje je hodně silné a pro mugo typicky "humpolácké" a těžko se na něm docílí takto jemného obrostu. Hlavně je to problém u menších rostlin proporčně. Na te mojí určitě nebyl takovýto obrost ale daleko jemnější. Chce to vybírat rostliny s co nejemnějším obrostem a trochu jiným charakterem, většinou ho ta rostlina už moc nezmění. Možná by stačilo jít o pár set metrů výš nebo nějaké sušší místo. Nevím v jakém místě si mugo vykopal ale takhle to skoro nevypadá, že by to byla horská rostlina.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: mugo Schweizer

Příspěvekod Martin Drábek » 24 kvě 2013, 18:35

Hoši, v tomhle jsem viděl tu podobnost, ale to je asi jedno, holt mám bujnou představivost ;) .

Bylo by ideální ukázat Milanovo mugo před 10 lety, aby měli lidé představu, práce na obrostu je to nejdůležitější a předchozí majitel ji odvedl na jedničku. Moje mugo je původem z Dolomit a výš to už nešlo, vyzvednuté je z kamenné plotny. Časem, pokud přežije, se vyloupne. Samozřejmě to bude jiný strom a uvidíme, jak si poradím s obrostem.
Přílohy
mug.JPG
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: mugo Schweizer

Příspěvekod Milan Karpíšek » 24 kvě 2013, 19:27

Ale jo tvarově tam jistá podobnost je. Zeptám se Juraje jestli náhodou nějakou starší fotku nemá a kdyžtak ji sem vložím.

Ještě k tomu materialu, když už zmiňuješ Dolomity, byl jsem tam už několikrát a věř, že jsou tam daleko lepší rostliny s kompaktnějším obrostem. Chce to prostě víc vybírat. Dle mého názoru se budeš s tímto obrostem akorát trápit a po pár letech zjistíš, že to stejně není ono. Stejně jako muga z Rumunska, mužeš se stavět na hlavu a tak či tak to stojí za prd.

Proč by nemělo přežít? Psal si, že je v kondici.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: mugo Schweizer

Příspěvekod Martin Drábek » 24 kvě 2013, 20:55

To by bylo supr, kdyby se podařilo získat něco od Juraje, ale jestli stíhá fotit tak jako já, tak toho moc zdokumentováno mít nebude ;).
Vím, že se dá najít v Dolomitech lepší materiál, to je jasný. Mauro pořádal ten den výstavu a nebylo moc času na kopání, jednoduchý.

Co se týče obrostu, tak to zhodnotíme za pár let, v nejhorším změní časem majitele. Neznám nikoho, kdo má nějaké schopné mugo z Rumunska a pracuje 10 let na obrostu, takže těžko posoudit. Spíše se tu kroutí, než pěstuje.

To přežití jsem myslel přesazování do menších nádob atd., ale neměl by to být problém.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: mugo Schweizer

Příspěvekod Milan Karpíšek » 05 čer 2013, 20:54

konečně jsem stvořil lepší fotku
Přílohy
DSCN3142_resize.jpg
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: mugo Schweizer

Příspěvekod Milan Karpíšek » 06 pro 2013, 20:56

proběhlo první tvarování
Přílohy
20131206_150246~01_resize.jpg
20131206_150349~02_resize.jpg
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron