Borovice 8

Borovice 8

Příspěvekod Venca Stropek » 12 pro 2012, 10:03

Zdravím Vás.
Tuto borovici jsem vyzvedl na jaře 2010. Zaujala mě na ní dobrá konicita kmene a pěkný přechod na velmi zajímavou větev.
Průměr kmene nad substrátem je cca. 7cm.
I když borovici nebudu tvarovat, rád bych nějaké návrhy. Nabízí se dva možné pohledy, kde vynikne právě zajímavý pohyb a
nasazení větve. Obrost je ve velmi dobrém stavu a je nasazená velká spousta pupenů na starším dřevě. Na jaře borovici
budu přesazovat (spíše přendavat :P ), abych poodhalil pěkné a široké náběhy. Momentálně bude opracováno jen mrtvé dřevo.
Fotky po dodám... Díky
Přílohy
DSC00171a.jpg
A
DSC00171a.jpg (60.96 KiB) Zobrazeno 4256 krát
DSC00173b.jpg
B
DSC00173b.jpg (61.07 KiB) Zobrazeno 4257 krát
DSC00174c.jpg
C
DSC00174c.jpg (63.89 KiB) Zobrazeno 4262 krát
DSC00175d.jpg
D
DSC00175d.jpg (66.05 KiB) Zobrazeno 4260 krát
DSC00176aa.jpg
A- detail možné pohledovky
DSC00176aa.jpg (80.41 KiB) Zobrazeno 4266 krát
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Borovice 8

Příspěvekod Venca Stropek » 12 pro 2012, 10:08

...a druhá možná pohledovka je mezi A a D.
Přílohy
DSC00182bb.jpg
Pohled mezi A a D
DSC00182bb.jpg (72.26 KiB) Zobrazeno 4274 krát
DSC00180cc.jpg
Detail
DSC00180cc.jpg (72.75 KiB) Zobrazeno 4277 krát
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Borovice 8

Příspěvekod Venca Stropek » 13 pro 2012, 11:15

...tak nějaký nástřel
Přílohy
DSC00171virt.jpg
DSC00171virt.jpg (69.85 KiB) Zobrazeno 3992 krát
DSC00171bvirt.jpg
DSC00171bvirt.jpg (71.71 KiB) Zobrazeno 3993 krát
DSC00171b2virt.jpg
DSC00171b2virt.jpg (70.79 KiB) Zobrazeno 3995 krát
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Borovice 8

Příspěvekod pájaombre » 13 pro 2012, 11:58

Čauky Venco,docela dobře si dovedu představit nástřel na druhém obrázku,stromek střední velikosti,tak akorát.Posazení větví,náklon,vše se mi zamlouvá :clap: sem zvědavej na reál,ale jak už tě znám bude to za :jedna:
Čauky z jihu......nějak mi nejde z hlavy ten tisík :mrgreen:
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Borovice 8

Příspěvekod Venca Stropek » 14 pro 2012, 10:39

Čauky Pájo,
nějak se mi také začíná zamlouvat, i když ještě opravdu nejsem rozhodnutý, jak tu borovici postavit. Později jsem ještě vložím
nějaké nástřely, jak a kudy by se mohl strom ubírat. Jednu věc ale vím, doma nezůstane :(
Jen mi mrzí, že se nezapojí také někdo jiný. Ono se to zde nedávno probíralo, ale jakkoliv ztvárnit alespoň tu placku na obrázku
pomáhá. Není to "NÁVOD" jak se naučit tvarovat stromy, ale jen takový "DOPLNĚK STRAVY" a jak psal ve vedlejším vlákně
p. Svačina jde to naučit. Téměř každý, kdo se posunul dál si kreslí skici...

Pájo a ten tisík snad časem představím a z hlavy nejde více lidem :P ...
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Borovice 8

Příspěvekod pájaombre » 14 pro 2012, 11:10

:lol: ten tisík bych bral i s tím malým pomocníkem,ti moji mi nějak rychle zestárli :( počítačové úpravy nějak nezvládám a učit se to nehodlám,komentovat lidičky už také nechci,tvoji práci jsem sledoval už v Merklíně,tvému jalovci se u mne daří a díky chemiji od M.Karpíška se i ta rez už neobjevila,já bych tu borovičku zmuchlal už nýčkom :mrgreen: ,bude určitě fešanda.Pošlu ti něco mailem.....Čauky z jihu...
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Borovice 8

Příspěvekod Jiří Svačina » 14 pro 2012, 12:23

...když už je tu o mě zmínka... Neber-te prosím mé občas dost přímočaré komentáře jako tvou-vaši kritiku , já jen o trochu víc pamatuji, a tak jsem nadělal i více chyb, nerad je opakuji...
Rostlina na obrázku je v kmeni sice zajímavá , ale chybou je nebari - zúžení u kořenů které je vidět na všech třech posledních obrázcích. To by chtělo vylepšit - dopěstovat...snad nastřihnout naštípnout, třeba i s klínkem, + drát, rozprostřít kořeny do živného substrátu a několik let "krmit"...a tvarovat...
ale - Obrázky-návrhy jsou pěkné, je dobře že je maluješ :jedna: . Větvičky tak mohou být...bylo by to moc pěkné :clap: . ... Ale bohužel k jehlicím v pozadí, viditelně zcela nerálný, je uvažovaný zelený obrost.
Základní druh P.silvestri který je na obrázku ani po létech pěstování nebude mít tak droboučké jehlice.... Tak jemného obrostu u této borovice bude obtížné dosáhnout i při případném naroubování drobných /krátkojehlicových/ kultivarů do větví, /někde se o tom zmiňuji/ ...
Tím je ten návrh - takto idealizovaná /pěkná stlačená, hustá / podoba tohoto stromu dost nerealná :think: ...dlouhé jehlice ten tvar rozhodí ...
Bylo by asi lépe od počátku počítat s tím že strom bude mít delší - větší jehlice, a proto / k nim / uvažovat i o nějakých křvolakých, lomených, větvičkách, jehlicích ve "štětkách" a tak i nějaké trochu volnější a asi i vyšší variantě...
Podobný vzhled lze docílit u druhů s přirozeně kratšími jehlicemi a hustším obrostem - Juniperus, Taxus, Picea ...
případně naopak, v pomněru k jehlicím u o hodně silnějších a větších rostlin borovice...
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Borovice 8

Příspěvekod Venca Stropek » 14 pro 2012, 14:09

Pane Svačino,
já jsem velmi mladý chlapec (35) :P a odmalimka jsem zvyklý na přímočaré jednání, přístup. I když jsem to často otci míval za zlé, to dožadování disciplíny, úcty,
neustálá kritika čehokoli...Dnes jsem za to vše vděčný. Nemám tedy s přímým jednáním problém. ;)
Borovice je tři sezony po vyzvednutí, tudíž na počátku bonsajové dráhy a bude potřeba začít cíleně pracovat na zkvalitňování pořípadě odstraňování nedostatků.
I když se to dle použité pěstební nádoby nezdá, nebari je u této jamadori velmi pěkné.
K návrhům stromu - souhlasím s Vámi a vždy, když jsem se o kresbách či virt. návrzích zmíni, jsem poukazoval na zidealizovanou "nadsázku", ale přesto si zde
dovoluji tvrdit, že se nechá alespoň hrubý charakter u takovýchto návrhů použít. Tím mám na mysli - alespoň pozici hl. větví, pozazení vrcholu...atd. I když v
trochu větším měřítku.
Ještě jeden konkrétní poznatek k této borovici - po vyzvednutí v první sezoně měla jehlice dlouhé 3cm, což je i logické. V současné době jsou jehlice dlouhé
10cm, protože je strom v sezoně silně hnojen. V budoucnu je tedy reálné se na nějakou rozumnou délku dostat.

V podstatě s Vámi souhlasím, jen jsem trochu rozvedl svou myšlenku. Hezký den i Vám :P :jedna:
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Borovice 8

Příspěvekod Jiří Svačina » 15 pro 2012, 12:18

:jedna: v pohodě, zdravím , jen k přemýšlení ...
Právě proto, že jsi - jste ještě dost mladí, máte možnost postupovat podobně jako naši "předchůdci a učitelé" v Japonsku. Máte dost času pěstovat si i pomalu rostoucí , drobné, drobnolisté, nebo jinak zajímavé kultivary... aby vám narůstaly do síly a ideálních tvarů ... :?
To není nic proti tvarování a sběrům jamadori, to je jen další úroveň ... - Ten pro bonsaje cíleně a dlouhodobě pěstovaný materiál by mohl - měl být ještě lepší ... :?
Kdysi tu výchozí materíál nebyl, nebo jen ve velmi omezeném rozsahu, ale dnes je již možné u nás, nebo si dovézt - získat téměř vše na co si jen vzpomenete... :oops: ...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Borovice 8

Příspěvekod Bury76 » 16 pro 2012, 18:59

Ahoj Venco
Jeden návrh bych měl, nechal bych stávající náklon do prava dle nákresu. Tvé naklonění mi moc nesedí jen můj pocit.
Přílohy
oře.jpg
oře.jpg (63.72 KiB) Zobrazeno 3350 krát
Uživatelský avatar
Bury76
 
Příspěvky: 358
Registrován: 01 říj 2009, 19:28
Bydliště: Děčín tel.739468413
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků