Čtyřkmen

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Tomáš Kubík » 08 lis 2012, 11:14

Myslím, že jdeš dobrou cestou. Ponechat stromu jeho originalitu je správné. Jsem rád, že jsem podnětně přispěl do diskuse :-)
Tomáš Kubík
 
Příspěvky: 87
Registrován: 24 bře 2009, 21:36
Bydliště: Znojmo

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Martin Kolacia » 09 lis 2012, 01:18

nevím jestli je to o originalitě nebo estetice ? .... ten počet není jen tak vymyšlená suma přece
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Venca Stropek » 27 led 2015, 11:15

Po krátkém oddychu se velmi rád vracím k této rostlině...

Na jaře 2014 jsme borovici přesadili do první bonsajové misky, kterou vyrobil Pavel Weingärtner. A vůbec rok 2014 byl pro tento strom obdobím plným různých nápadů jak pokračovat dál. Přišel impuls, byla chuť něco změnit a zdokonalit... Po zbytek roku jsem zažoval své rozhodnutí. Na začátku ledna 2015 podstoupila borovice další tvarování, při kterém došlo na výraznou změnu. Vše se zjednodušilo, přibyla lehkost a pro bunjin potřebná strohost... Zde je doplněná fotogalerie http://bonsai-nyrany.cz/borovice-ctyrkmen/#more-604
Přílohy
9a.jpg
9a.jpg (74.87 KiB) Zobrazeno 3332 krát
14b.jpg
14b.jpg (80.4 KiB) Zobrazeno 3334 krát
18c.jpg
18c.jpg (77.71 KiB) Zobrazeno 3334 krát
22d.jpg
22d.jpg (78.67 KiB) Zobrazeno 3334 krát
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Luděk Urbanič » 27 led 2015, 18:21

Dobrá volba - takhle je to opravdu lepší.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Vahada » 27 led 2015, 19:49

Tohle to chtělo, teď je perfektní, alespoň pro mě.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 28 led 2015, 13:06

Těžko posoudit, sám to znám, že člověk musí mít "nakoukáno" naživo, já osobně bych ale asi 4. kmen zachoval, už jenom pro jeho nepopiratelné a nedocenitelné kvality "nasíracího prvku" :lol: . A taky dělal dobrou hloubku... Jaký je teď pohled ze strany, stačí to nahradit ten menší pravý?
Hranatá miska mi k tomu pocitově moc nesedí :think: - já bych raději volil ovál, nízký a o něco delší než je současná velikost misky a stromy umístil na kopeček...
Strom je to samozřejmě dobrý, o tom žádná... :jedna:
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Jarek Servus » 30 led 2015, 20:44

Mě se líbí celkové odlehčení kompozice a uvolnění prostoru mezi levým a prostředním kmenem. Hranatá miska mi až tak nevadí.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Luděk Urbanič » 01 úno 2015, 10:34

Co se týká misky - ať už hranatá, nebo ovál - hlavně mi připadá malá, i když si v hlavě snažím kompenzovat poměrně značné zkreslení objektivu a focení z nadhledu plus při její výšce hraje roli i perpektiva, které jí opticky ubírají možná i 20%. Byť to ve skutečnosti bude asi pěkná "vana".
Fotka z větší dálky s osou objektivu na střed stromu by asi dala reálnější výpověď o proporcích.
Je mi ale jasné , že v těchto velikostech už nějaké experimentování s tvarem a velikostí misky bude určitě problém - minimálně finanční .

A když se vrátím k té "originalitě" - mnohdy se ten výraz užívá jako diplomatické synonymum slova "nedokonalý" či dokonce "špatný". A myslím, že by
tenhle strom při zachování původního počtu kmenů spadal spíš do téhle kategorie originality.

On ten lichý počet - ať už kmenů, jako v tomto případě ( s vyjíkou dvojkmenu samozřejmě), nebo rostlin ve skupině totiž není jen tak vycucaný z prstu - ten sudý počet, apoň na mně to tak působí, vnáší do kompozice jakousi disharmonii, neklid - a přesně tak na mně působil tenhle strom před "amputací".
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod vláďadošek » 01 úno 2015, 16:54

Je vidět že Vašek umí,
na řešení jestli tři nebo čtyři je stejně pozdě a co se týká misky bych taky raději volil ovál nebo desku,co se týká velikosti je myslím odpovídající.
Vaškovi gratuluji !
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Mirek z Brodu » 17 čer 2015, 17:06

Velmi hezky strom, každopádně i me se vice líbí po tzv. amputaci čtvrtého kmene :) asi si budu muset udělat výlet do Nýřan, abych se podíval na zivo a možná si pořídil nějakou tu zajímavou yamadori :)
Mirek z Brodu
 
Příspěvky: 51
Registrován: 30 bře 2015, 20:20
Bydliště: Havlíčkův Brod

Předchozí

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron