Čtyřkmen

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Tomáš Kubík » 04 lis 2012, 11:05

Chlapi a co řešit problém se čtvrtým kmenem vpravo přidáním dalšího plazivého vlevo.
Přílohy
borovice pětikmen.JPG
borovice pětikmen.JPG (62.62 KiB) Zobrazeno 2398 krát
Tomáš Kubík
 
Příspěvky: 87
Registrován: 24 bře 2009, 21:36
Bydliště: Znojmo

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Jarek Servus » 04 lis 2012, 22:33

Taky, dobrý návrh.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Pavel Š. » 06 lis 2012, 10:22

Jo, Tomáši, tak tohle by se mi hodně líbilo. :jedna: Záleží, jak "věrohodně" by se podařilo ten pátý kmen přisadit.
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod pájaombre » 06 lis 2012, 11:08

Tomáši,dobrej návrh,ale jak sem poznal Vencu má už jasno ;) i tak je to paráda.Jinak Tome Znojmák,kousek od nás,nějak mi to uniklo :?
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Tomáš Kubík » 06 lis 2012, 13:30

Jsem rád, že se konečně zase rozjíždí diskuse nad tímto stromem, který je opravdu parádní. Je mi jasné, že moje řešení možná kořeny nedovolí, ale rozhodně se mi tahle varianta jeví jako jedna z dobrých. Venca v předchozích reakcích psal, že chce strom nechat tak, jak je (čili čtyřkmen), ale taky připouští, že čtvrtý kmen hodně provokuje a možná ne úplně ke vzhledu stromu sedí. Moje řešení podle mě jen vyzvyhuje exluzivitu současných čtyř kmenů. Odstranit čtvrtý kmínek by byla velká škoda. Případný pátý kmínek musí být podle mě nasazen tak, aby bylo jasné, že do skupiny patří, ale je to jiná rostlina, kterou čtyřkmen utlačuje. Další možností je samozřejmě pátý kmínek přiroubovat. Dokonce mě napadlo umístit borovici na velký kámen a pomyslnou pátou korunu, která současné kompozici zkrátka chybí, ztvárnit nějakou doplňkovou rostlinou nebo v extrémní variantě kamenem či kořenem - mrtvým dřevem.

pro Pájaombre - Ano Znojmák, ale zatím nemám dost materiálu na tvarování, pěkných stromků na to abych se pochválil, ani času abych se mohl častěji scházet s ostatními.
Tomáš Kubík
 
Příspěvky: 87
Registrován: 24 bře 2009, 21:36
Bydliště: Znojmo

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod pájaombre » 06 lis 2012, 13:59

Tome,klidně navštiv v Miroslavi pana Chlada,pořádá i bonsajová setkání,tvarovačky,rady atd. a to za rozumnou cenu. ;) Já psal jen proto,že z okolí moc nadšenců neznám.
No a k Vencově borce,ten čtyřkmen bych zachoval ;)
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Tomáš Kubík » 06 lis 2012, 14:19

Já jsem pořád spíš nakloněný k přidání pátého kmenu, ale když tím přemýšlím je to vcelku jedno. Můj strom to není, pro mě je to jen cvičení v bonsajové estetice. Ale zajímalo by mě, jestli jsem Vencu aspoň donutil o stromu popřemýšlet trochu jinak. ;)
Tomáš Kubík
 
Příspěvky: 87
Registrován: 24 bře 2009, 21:36
Bydliště: Znojmo

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Robert Černý » 06 lis 2012, 15:12

Tomášův návrh je dobrý a estetický, ale z mého pohledu by se přidáním pátého kmene z borovice stal právě takový strom, který známe z výstav a fotek jak už jsem jednou psal. A tady myslím jde o zachování originality a jedinečnosti čtyřkmenu :think:
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Vladimír Vinický » 06 lis 2012, 15:15

Roberte souhlas, hned na jaře si půjdu nějaký vykopat. :)
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Čtyřkmen

Příspěvekod Venca Stropek » 06 lis 2012, 21:12

Tomáši, takováto diskuse pomáhá se rozvíjet. Je dobré si vzít tužku a alespoň se pokusit o různé návrhy konkrétního stromu, ať už reálné, ale i nereálné a odůvodnit si dané
pro a proti :jedna: . Já to alespoň tak dělám a moc mi to při tvarování stromů pomáhá.
Tvá varianta s přisazením pátého kmene je pro mě nereálná. Prošel jsem zahradu a hledal alespoň trochu podobný materiál, který by byl alespoň lehce borkou podobný...nemám.
Chápu, co jsi mi chtěl říci. Ale takovým způsobem do této jamadori zasahovat nechci a nebudu. Na předchozím mém virtuálu jsem se pokusil vytvořit chybějící ekvivalent pátého
bodu tohoto díla rozdvojením koruny nejslabšího kmene, který by zachoval tuto jamadori ve své jedinečnosti. Dobrým a také možným řešením je tebou navržená varinta, kdy by
se pátý kmen(vrchol) dal nahradit mrtvým "dosazeným" kmenem, popřípadě doplňkovou rostlinou. Nasazení této borovice na kamen je v plánu ;) . Díky za velmi podnětné návrhy,
kterých si vážím i přes to, že se nebudou realizovat.
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

PředchozíDalší

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron