Srnčí banx

Srnčí banx

Příspěvekod Jan Adámek » 31 črc 2012, 14:30

Dobrý den, zdá se mi, že jedna z mých banxovek. Donedávna jsem ji jen přesazoval poté, co si ji vzal do parády srnec. Teď bych rád převzal iniciativu já, a tak prosím o radu. Napadlo mě, by si v nejbližší době zasloužila trochu zkrátit a že by se jako budoucí vrchol dala použít levá spodní větev, jak je naznačeno na druhém obrázku. Ale jistě se najdou i jiná řešení.

Taky bych odborníky poprosil o radu, jak na to, aby stromek přežil. Děkuji.
Přílohy
G_1.jpg
Velikost - miska 28 x 21 cm
G_1.jpg (94.06 KiB) Zobrazeno 3760 krát
Gd_1 kopie.jpg
detail
Gd_1 kopie.jpg (103.79 KiB) Zobrazeno 3764 krát
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Srnčí banx

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 31 črc 2012, 15:35

Honzo záleží co by se líbilo tobě. Já bych řekl že by neměl být problém vytáhlejší literát? Líbí se dostatek větví v koruně a pohyb v bázi.
Jinak jseš si jistý že je to banxovka? Moje Banksiána má jiný charakter a tvar jehlic. Jsou kratší a nejsou spirálovitě zatočené.
Naposledy upravil Honza Zatřepálek dne 31 črc 2012, 15:55, celkově upraveno 1
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Srnčí banx

Příspěvekod Jan Adámek » 31 črc 2012, 15:46

Ahoj Honzo, myslím, že moc literárně ta borovička zatím nevypadá. Já bych ji zkrátil, jak je naznačeno na druhém obrázku, ale sbírám k tomu odvahu, čímž se odlišuji od toho srnce. Ten by s ní byl hned hotov :mrgreen: .
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Srnčí banx

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 31 črc 2012, 16:45

Hele pokud jsi nejseš jistý tou ztrátou zeleně (je to opravdu hodně) vem to o patro výš. Ale tvaruj vrchol podle plánu a na jaře zálohu odstraníš a sesadíš stromek na potřebnou velikost.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Srnčí banx

Příspěvekod Jan Adámek » 31 črc 2012, 16:50

Zní to rozumně. Takže teď první šmik?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Srnčí banx

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 31 črc 2012, 22:28

Samozřejmě ten přeslen nad křížem musíš nechat takže nad ním.Kdo ti řekl že je to borovice banksova? Jak dlouho ji máš v té misce?
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Srnčí banx

Příspěvekod Jan Adámek » 31 črc 2012, 23:52

No jasně, že nad tím přeslenem, co je nad křížem. Ale kdy vykonat nejlépe?
Borovička je v téhle misce druhé léto a řekl bych, že to kočičí WC (jihočeská křemelina), ve kterém teď vězí, snáší velmi dobře. Myslím, že tam ještě rok bez újmy vydrží.
Banksovka je to proto, že jsem seménko získal ze šišky, kterou jsem uloupil(odstřihl :oops: ) z borovice banksovky pod zámkem v Průhonicích. Šiška banksovky je typická a dospělý strom(ek) taky. Nespletl jsem se.
Je zajímavé, že tahle zámecká banksovka má (doufám, že tam ještě je) velmi krátké jehličí. Z této lúpeže mám ještě 2 další rostlinky, jedna to pokroucené velmi krátké jehličí podědila.
Banksovka je, podle mě, fakt nenáročná a otužilá borovice. Ale není extra dlouhověká. Prý nejstarší kousek se dorostl jen do 245 let prokázaného stáří. A taky je to typická "požárová borovice". Šišky se otevírají až působením vysoké teploty, třeba při požárech. Do té doby (třeba několik let) drží na větvi a obrůstají mechem. Já jsem ty šišky přelil horkou vodou a bylo to.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Srnčí banx

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 01 srp 2012, 08:50

Honzo je to opravdu zvláštní banksovka.( takovou jsem opravdu ještě neviděl )Je pěkná vypadá víc jako opravdová borovice habitusem,ta moje to se plazí jako kleč.Banksovky mají opravdu jiné šišky a vyrůstají jim v paždí u větví. Je pěkné že ji máš od semínka. Musím říct že jsem to také zkoušel.Ale ty semenáčky jsou hodně citlivé jedna chyba v zálivce a hurá zase od začátku.Neošetříš proti plísni a zase začínáš znova.Obdivuji tvoji trpělivost. :clap:
Co se týče kdy tak já bych řekl že teď protože do zimy bude ještě zavalovat. Jenomže ty to chceš sesadit později až na spodní přeslen tak ti tolik o zavalování nejde.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Srnčí banx

Příspěvekod Jan Adámek » 01 srp 2012, 10:14

No, asi nebudu otáleti s první etapou redukce koruny. Tahle banksovka mi již mnohokráte předvedla svou životaschopnost.

Mám většinu boroviček semenáčků, jak jsem šišky nacházel a tak. Vlastně mě to baví skoro víc než slídit po nějakých stromcích a vykopávat je. Ale než semenáček doroste ku tvarování, uběhne dost času. Pěkně o tom píše pan Ota Hlaváček na www.bonsai-kai.cz.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Srnčí banx

Příspěvekod Martin Iša » 01 srp 2012, 11:20

Jo na první? :think: Šel bych do literátu ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron