Borovicka - tvarovat?

Re: Borovicka - tvarovat?

Příspěvekod Peter Petrik » 19 čer 2010, 19:48

som za jedno s Martinem ze to bude zalievkou
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: Borovicka - tvarovat?

Příspěvekod pigie » 19 čer 2010, 20:23

Ano, urcite to bude ono, lebo viem, ako som jej dopriavala :blednu: Tak zmenim rezim a uvidime o rok co to spravi, velmi pekne dakujem! :jedna:
pigie
 
Příspěvky: 132
Registrován: 02 led 2010, 19:53

Re: Borovicka - tvarovat?

Příspěvekod Jan Adámek » 21 čer 2010, 09:57

Po hubených letech přichází období hojnosti :) . Je to roubovaná rostlina forma "glauca"? Je taková namodralá...
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Borovicka - tvarovat?

Příspěvekod pigie » 21 čer 2010, 11:29

Netusim, co to je za odrodu. Ale nove ihlice su ovela zelensie ako tie povodne.
pigie
 
Příspěvky: 132
Registrován: 02 led 2010, 19:53

Re: Borovicka - tvarovat?

Příspěvekod Jan Adámek » 21 čer 2010, 11:52

Na parviflory se mi nějak nedaří aplikovat řez dle zde prezentovaných Láďových pouček :( . Tady je jeden ze semenáčů, který klasicky zareagoval: Nejsilnější pupen vyrazil tak rychle, že cestou zapomněl jehličí :roll: . Co s tím?

Experimenty mě přesvědčily, že zkrácení v jakémkoli období NEVEDE k tvorbě pupenů v holé části výhonu. Ty moje stromky drobnokvěté vůbec dost neochotně pučí mezi jehličím po letním zkrácení výhonů.
Přílohy
G_Parv1.jpg
Hlavní výhon s dlouhým úsekem bez jehlic. Výška stromku 43 cm vez hlavního výhonu.
G_Parv1.jpg (155.19 KiB) Zobrazeno 1006 krát
G_Parv2.jpg
Detail
G_Parv2.jpg (126.05 KiB) Zobrazeno 1004 krát
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Borovicka - tvarovat?

Příspěvekod Jan Adámek » 21 čer 2010, 12:01

Pigie, většinou ty nové jehlice bývají zelenější.
Mám ještě P. parviflora glauca, tj. roubovanou. Roub si udržuje růst starší větvičky a potíže s holým spodkem výhonů se jaksi nevyskytují. Takže vlastně pohoda. :lol:
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Borovicka - tvarovat?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 21 čer 2010, 12:48

Honzo, to zaštipování borovic se týká dvouhehličných a ne pětijehličných borovic :naughty:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Borovicka - tvarovat?

Příspěvekod Jan Adámek » 21 čer 2010, 13:35

Láďo, já myslel, že se týká všech borovic, ale některých, žel, méně :lol: .
Tebou popsaný způsob tvorby pupenů na skoro dřevnatých letošních výhonech předpisově funguje na 5jehličné P. koraiensis a myslím, že i na limbě by problémy nebyly. Jen jsem u té korejské moc neviděl následné pučení na starším dřevě. Ale to asi bude zanedbanou péčí a chabým hnojením.

No ale co mám udělat s touhle mrškou? Normálně bych ty dlouhé výhony (jsou i na dalších větvích, nejen ten terminální) upicnul, ale teď nevim, jestli se nedá vymyslet něco lepšího.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Borovicka - tvarovat?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 21 čer 2010, 14:03

Zkus to podle obrázku. Jen bych ještě ostříhal tříleté jehličí, aby tam mohlo světlo, ono stejně odpadne v září ale pak už se neudělají pupeny.
Pokud na výhonech nejsou jiné pupeny než jeden vytažený, zastřihne se opět na dva-tři jehlice u nového výhonu a pokud se u starých jehlic (dvouletých)objeví pupeny, odstraníme tyto staré jehlice stříháním. Pokud jsou na konci dva výhony, odstřihne se ten dlouhý, vytažený bez jehličí a použije se ten druhý krátký -bez střihu.Pokud jsou na konci tři výhony, odstraní se celý prostřední u báze a zbylé dva se zakrátí na polovinu.
Parviflora pokud je nahnojená a v kondici, dělá ty dlouhé výhony bez jehličí, ale těch se časem zbavíš při zpětném řezu k nově vyrašeným pupenům. Základ je protrhané jehličí, ale míň než u dvoujehličných, jinak tam budou holá místa.
Přílohy
G_Parv2.jpg
G_Parv2.jpg (156.26 KiB) Zobrazeno 968 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Borovicka - tvarovat?

Příspěvekod Jan Adámek » 21 čer 2010, 14:56

Díky. je mi to skoro jasné.
Teď provedu probírku jehličí a celých vyholených svící. To zkracování svící na 2-3 svazečky jehlic mám udělat taky teď, nebo počkat až zdřevnatí?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

PředchozíDalší

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků