borovice "Milan"

Re: borovice "Milan"

Příspěvekod lacike » 06 úno 2012, 14:20

Martin, 3 a 4 :jedna:
Na 1 by bolo treba rozpohybovat dlhy nudny kmen kaskady, 2 by malo nezelane u-cko/prak. Ak by to bol moj strom, tak by som siel do tvojej 4 alebo Ladovho navrhu ;)
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: borovice "Milan"

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 06 úno 2012, 18:17

Na krátkodobý efekt by se daly využít obě dvě větve s tím, že u té vyšší se nabízí zkrácení na bližší obrost, z dlouhodobého hlediska bych ale ten prak vůbec neřešil a hned strom zakrátil na spodní větev a zapěstoval strom jenom z ní ve vzpřímeném stylu. Ale nejdřív bych asi osobně zapracoval na nějakém ohybu/zlomu ve spodní partii kmene.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: borovice "Milan"

Příspěvekod Ladislav Kotál » 06 úno 2012, 18:35

Lukáši, přiznám se, že to byl můj první nápad :oops: odstranit celý ten prak a začít znova. Myslíš ale, že při odstranění cca 80% zeleně by ten strom neodešel? Mám za to, že by alespoň hodně zbrzdil a dlouho se vzpamatovával. Máš s takhle radikálním řešením zkušenosti ? Já zatím takový zásah nikdy nedělal, proto se ptám. Stromek v té podobě by se mi dost líbil a hlavně by se snížil a dostaly by se do souladu proporce. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: borovice "Milan"

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 06 úno 2012, 18:43

Tohle je mladý strom, odstranění vršku by proto neměl být žádný problém, zkušenosti s takovou redukcí máme. Po odstranění vršku půjde všechna energie do zbytku zeleně a ta hodně rychle naroste, nasílí. Já bych vršek upálil celý hned teď bez nějakých pochybností ohledně zdraví stromu (potom ale raději netvarovat, respektive tvarovat opatrněji, určitě nevytrhávat na ponechané větvi jehlice!), dalo by se ale redukovat ve dvou fázích - teď polovinu vršku, na přelomu jara a léta pak zbytek vrchní větve.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: borovice "Milan"

Příspěvekod Ladislav Kotál » 06 úno 2012, 18:49

Díky, má to logiku :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: borovice "Milan"

Příspěvekod vláďadošek » 06 úno 2012, 23:12

Tohle řešení se samozřejmě samo nabízí,myslím si ale že rostlina ztratí na zajímavostia originalitě
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: borovice "Milan"

Příspěvekod Jarda Marek » 07 úno 2012, 07:43

No myslím že vrcholy zůstanou zatím oba....ale děkuji za tipy..... :clap: :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: borovice "Milan"

Příspěvekod petradelt » 07 úno 2012, 13:02

S odstraněním většího množství obrostu na borovici, byť dobře zapěstované, nemám dobré zkušenosti.
Přišel jsem tak v začátcích o několik stromků. Postupoval bych taky raději na dvakrát.
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: borovice "Milan"

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 08 úno 2012, 01:20

Byla tu zmiňovaná "originalita, zajímavost" stromu, pro mě ale strom v tomto okamžiku ještě žádnou výraznou originalitu ani zajímavost NEMÁ. Nechápejte mě špatně, chci tím říct, že se jedná o vcelku mladý strom, s běžným kmenem a rozložením větví v přeslenu, na rozdíl od výrazných a často neopakovatelných yamadori bude jeho charakter potřeba teprve VYTVOŘIT. A proto vidím jako zbytečně problematickou snahu o využití obou větví do V, které bude potřeba hodně dobře zpracovat (hlavně spodní větev), aby zapadaly do kompozice a strom vypadal dobře. Mnohem jednodušší, rychlejší, poctivější a ve výsledku efektnější vidím cestu dopěstování stromu pouze ze spodní větve.
Já jsem v zásadě pro zachovávání co možná nejvíc původních originálních znaků yamadori stormů (a pokud se neosvědčí, tak jejich postupnou redukci :) ), zas bych ale nehledal originalitu za každou cenu někde, kde jde najít jenom stěží.
Pro jistotu podotýkám, že mluvím obecně a je jedno, jestli by zde podobnou borovičku/smrk/habr vložil Jarda, Pepa nebo Marek :) ...
Ohledně té velké redukce obrostu - v podstatě u každého stromu a druhu stromu je potřeba postupovat opatrně a individuálně s ohledem na zdraví rostliny, pak je to většinou bez problémů.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: borovice "Milan"

Příspěvekod Jarda Marek » 08 úno 2012, 19:48

Luki právě ono zachování obou větví si myslím, bude originalitou tohoto stromku a pro mě to dost originální je...takže charakter mu vytvořím pomocí jeho přirozeného růstu a ne za každou cenu, právě ta problématická snaha mě povokuje k tomu to tak udělat....a nemyslím že by to mělo ztratit jakýkoli výsledný efekt a poctivost...
takže se přikloním k Tvé zásadě pro zachování co možná nejvíc originálních znaků yamadori stromu......
Děkuji za připomínky... :P
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron