1.tvarování borovice

Re: 1.tvarování borovice

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 01 pro 2011, 19:46

Tohle je už solidní materiál pro tvorbu pořádných bonsají ;) . Jako nejdůležitější úkol bych při tvarování viděl ohnutí hlavní větve - kmenu, stačí vlastně "jenom" přisotřit dva ohyby, které se už od přítody nabízejí, tím bychom zkompaktnili obrost natolik, že by se dalo pracovat s horními větvemi (první náčrt).Z horního přeslenu by se daly dobře použít dvě větve - jedna na vrchol, druhá na pravou hlavní větev, na pozadí se nabízejí tenčí větvičky z jednoho přeslenu níž. Kvůli směřování vrchního oblouku větve bych viděl možnost postavení koruny směrem doprava jako mnohem jednodušší a efektnější volbu. Pohledovka ze 3. fotky je zvolena s ohledem na předo-zadní náklon kmene, možná by se dal najít ještě lepší pohled pootočením po směru hodinových ručiček. Určitě to není pro začátečníka lehký strom, a proto je v případě menších zkušeností na místě porada i tvarování s někým zkušenějším. Ať se daří!
Přílohy
BO-C_a.jpg
BO-C_a.jpg (125.27 KiB) Zobrazeno 1494 krát
BO-C_b.jpg
BO-C_b.jpg (129.06 KiB) Zobrazeno 1496 krát
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: 1.tvarování borovice

Příspěvekod Karel Kubíček » 01 pro 2011, 21:24

Díky všem za návrhy. Nečekal jsem tolik nápadů. Borovice byla vykopána letos na jaře, tak s tvarováním spěchat nebudu. Chtěl jsem se zeptat Lukáše, jestli by bylo možný se domluvit na návštěvě. Jsem z Třince, což od Rožnova není zas tak daleko. Pokud bys měl někdy čas, mohl bych se s borovicí stavit?
Karel Kubíček
 
Příspěvky: 16
Registrován: 27 lis 2011, 14:15

Re: 1.tvarování borovice

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 01 pro 2011, 23:27

Pokud je strom letošní výkop, tak bych s ním začal pracovat nejdříve za rok touhle dobou (respektive koncem příštího leta), pokud na tom bude zdravotně dobře. Kdyby se jednalo o nějaké staré horské yamadori, tak bych mu dal na oddych minimálně další 2 roky. V každém případě není problém dovézt tento nebo jiný strom na konzultaci/úpravy, stačí mě zkontaktovat mailem nebo telefonicky (viz kontakt na našich stránkách) a domluvíme se :) .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: 1.tvarování borovice

Příspěvekod Jarek Servus » 02 pro 2011, 12:17

Takhle nějak bych si to taky představoval. Strom neztrácí pohyb, dynamiku. :clap:
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: 1.tvarování borovice

Příspěvekod Karel Kubíček » 02 pro 2011, 13:55

Lukáši, díky moc za nabídku. Určitě toho využiju a ozvu se. Jinak strom je zahradní yamadori. Rostl na severní straně domu v písčité půdě, takže kořenový bal byl docela kompaktní a jemné kořínky jsou téměř u paty kmene. Před nedávnem jsem lehce odhrnul substrát a na kořenech je hodně mykorhizy. Letos přorůstal pěkně, na přístí rok má spoustu pupenů, bohužel je na konci každé větve jen jeden pupen. Možná bych ho měl příští sezonu umístit z polostínu na plné slunce a pořádně hnojit, aby na další rok byly pupeny po třech. Zasadil jsem ho do směsi antuky a zeolitu s malým přídavkem rašeliny. Pokud jsem někde udělal chybu (umístění, substrát), tak dejte prosím vědět a poraďte.
Karel Kubíček
 
Příspěvky: 16
Registrován: 27 lis 2011, 14:15

Re: 1.tvarování borovice

Příspěvekod Míra Z » 03 pro 2011, 23:45

I letos kopané borovice jsem měl na přímém slunci a nestěžují si.
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: 1.tvarování borovice

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 04 pro 2011, 00:49

Substrát i stanoviště se zdá být v pohodě. Jak píše Míra, tak mohl být klidně i na sluníčku, polostínem jsi ale určitě nic výraznějšího nezkazil. Nejde čekat, že strom hned v první sezóně po vykopání nahodí tři pupeny, u klečí (oproti sylvestriskám) jsou tři pupeny někdy problém i u zapěstovaných rostlin v kondici. Z fotek vypadá strom zotavený a zdravý, takže první rok coby bonsaje bych považoval za úspěšný ;) .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Předchozí

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník