parviflora-moje první

Re: parviflora-moje první

Příspěvekod Jarda Marek » 15 led 2012, 00:02

Jarek Servus píše: Taky mi nikdy nenaskakovaly pupínky, když vidím něco nezvyklého, nebo musím přemýšlet, proč kreslíte u borovice směrování větví jak u smrku, nebo modřínu.


Jarku já reagoval na pupínky ve Tvém příspěvku a slušně jsem tam napsal o vysvětlení......ale toho se asi nedočkám no nic.. :(
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: parviflora-moje první

Příspěvekod Martin Iša » 15 led 2012, 10:48

Jejda!Do třetice se tedy omlouvám všem, kterých se to dotklo!!Snad si tu proboha někdo nemyslí, že bych chtěl někoho zesměšnit, nebo urazit? :naughty: Je o mě všeobecně známo, že mám rád srandu a taky tomu mé příspěvky odpovídají.Při tom chmurném počasí se někdy pokouším tady zvednout trochu náladu a možná jsem to přehnal, nebo spíše jsem byl nepochopen.Čekal jsem spíše úsměv a nějakou tu "smeč"na odlehčení, zasmání. ;) Nejsem urážlivý, a taky proč.Nejsme tady na schůzi ROH :mrgreen: Sakra chlapi, vždyť o nic nejde.A beru veškerou vinu na sebe a jsem ochoten nést veškeré důsledky :? Stačí? :oops: Nechám to tu do zítra, a pak to promažu.OK? :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: parviflora-moje první

Příspěvekod Roman Hlavinka » 15 led 2012, 17:55

kluci,hlavně se nezačněte prát.Martine,ty nic nemaž.Uraženej nejsem,taky sem psal,že krytiku přijímám a že bude ku prospěchu věci nejenom mě.Kdybych bil uraženej,tak bych se netěšil jak malej kluk na setkání s Váma do Kolína :jedna:
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: parviflora-moje první

Příspěvekod Compel Lubomír » 15 led 2012, 18:17

Jarku, myslím že jsi se už vzteknul dost. Přesto: Koukni se na vlákno sabina první založení. Říkáš, nechali jsme nějaké větve na později, stejně jako u této borovice. Nikdo tomu nerozuměl, navíc sabina ve větru, žádný vítr nebyl nikde vidět. Borovice roste nejdřív v bezvětří a pak z ničeho nic po letech začne dout vichr. Mám zato, že základní založení slouží ke vtisknutí budoucího tvaru stromu. Pak už si hraju s vracením obrostu a jemnějším větvením, neb základní tvar již mám hotov. Dva stromy a na obou ukazuješ celkem nelogické zásahy. Navíc poukazuješ na Japonce, jako by si svou nerozhodnost s určením tvaru stromu chtěl nějakým způsobem omluvit. Není potom divu, že dojde i k důraznějšímu poukázání na chybu. Překvapil mě i Roman, který se k vašemu výsledku tvrdošíjně nechce vyjadřovat. Přijde mi, že je to právě z toho důvodu, že není spokojen s výsledkem práce.
Jsme ovšem všichni greeni a určitě nikdo z diskutujících nechtěl nikoho záměrně urazit. Diskutujeme proto, aby jsme se posunuli dále a nad svou prací, byť dobře myšlenou ale méně dobře provedenou, zamysleli. Kritiku buď přijmu nebo se vzteknu.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: parviflora-moje první

Příspěvekod Roman Hlavinka » 15 led 2012, 19:44

všecko se tady sype na Jardu,ale on se jenom snaží popsat to,co já nedovedu.Nejsem od přírody obdařen nějakým okecáváním a nedovedu věci vyjádřit.Navrhovalo se mnoho možností,ale rozhodnutí bylo na mě a Já sem si rozhodl a Já sem si nadrátoval.Možná dělám věci trošku složitějc a zbytečně,ale právě to je dáno tou mou nerozhodností.Stromek určitě přetvarovávat nebudu a vše se ukáže na jaře,posléze na podzim.Tím bych tuhle debatu považoval pro zatím za uzavřenou a děkuju za názory.
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: parviflora-moje první

Příspěvekod Pavel Slovák » 15 led 2012, 19:44

Lubomír napsal " Borovice roste nejdřív v bezvětří a pak z ničeho nic po letech začne dout vichr" a Jarda nepochopil:
Jen malá technická, Borovice rostoucí na boku skály v extrému , ne na horní hraně skály, ve velké většině roste nejdříve nahoru a směrem ke skále, následně vlivem buď končící skály nebo ztěžknutí některé větve vlivem obrostu začne teprve přepadávat. První pohyb kmene holubí hrudi (na opačnou stranu než konečný směr obrostu) je tam téměř vždy i díky energii z kotvících kořenů, které jsou zase téměř vždy. (viz dobrý návrh, myslím první s náklonem polokaskády Ládi kotála, bohužel pro lidi ne moc líbivé, vzhledem k obtížnosti vyvážit kompozici i v rámci zlatého řezu. Většinou se tento problém pro oko řeší usazením do skořápky.). Jiný a přirozeně díky líbivějšímu pohybu (návrh Lukáše - pro mě spíše ještě níž a do kaskády) ve směru koruny od počátku je situace, kdy rostlina na skále už v raném mládí přepadla terminálem dolú, ať už vlivem sněhu, kamení či vlivem eroze a povětrnostních vlivů.
Pavel S.
Pavel Slovák
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 úno 2009, 23:20
Bydliště: Vigantice

Re: parviflora-moje první

Příspěvekod Jarek Servus » 15 led 2012, 20:46

Jarda Marek píše:
Jarek Servus píše: Taky mi nikdy nenaskakovaly pupínky, když vidím něco nezvyklého, nebo musím přemýšlet, proč kreslíte u borovice směrování větví jak u smrku, nebo modřínu.


Jarku já reagoval na pupínky ve Tvém příspěvku a slušně jsem tam napsal o vysvětlení......ale toho se asi nedočkám no nic.. :(

Netušil jsem, že čekáš na vysvětlení, asi jsem natvdlý a nechápu legraci. Obrat "naskákaly pupínky" použil Martin a já, bohužel, nepochopil, že jde o legraci; asi proto, že bych takový obrat v hodnocení stromu někoho jiného nikdy nepoužil.
Lubomíre, nejde mi o kritiku, navíc to není můj strom a moje řešení, ale o způsob kritiky. Připomínky i důraznější jsem se snažil za Romana vysvětlit, taky mě opakovaně vedly k přemýšlení nad vývojem stromu a nevztekal jsem se kvůli tomu. Pro Japonce mám slabost a pokud s nimi lezu někomu na nervy, tak se omlouvám. K sabině jsem poslal obrázek k vysvětlení Romanova záměru. Myslím, že jsme popsali i důvod, proč jsme nechali obrost navíc.
Snad to k vysvětlení stačí. Jinak bychom se měli asi raději věnovat jiným tématům.
Pavle, děkuji za příspěvek.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: parviflora-moje první

Příspěvekod Jarda Marek » 15 led 2012, 21:59

Pavle děkuji za vysvětlení to jsem pochopil, jak Láďu tak Lukiho...... :clap: :jedna:

ale stejně budu za rejpala ...nevysvětluje mi to pořád koncepci Jarkem dodaného obrázku, proto jsem to chtěl po něm vysvětlit....no a ten pohyb nezachrání ani skořápka...

dle mého měla být borovička na jaře přesazena a pohrát si tři čtyři ročky s obrostem a pak teprve udělat základní tvarování.....
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: parviflora-moje první

Příspěvekod Peter Petrik » 15 led 2012, 23:17

Chalani ja viem, že moje skúsenosti s bonsajmi sú ďaleko pozadu od tých vašich, ale nechajte už tých podpichovačných reči alebo ako to mám nazvať. Fórum je tu od toho aby sme navzájom diskutovali a nie sa naťahovali alebo nedajbože hádali. Roman si borovičku urobil aj tak po svojom tak ako sa páči jemu. A ako vravel ak tak ju už meniť nebude. Každý má svoje názory na pestovanie bonsajova tie sú často rozdielne vzhľadom na klimatické podmienky pestovania. roman tebe prajem nech ti stromček robí len a len radosť. Držím palce :jedna:
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: parviflora-moje první

Příspěvekod Jarek Servus » 16 led 2012, 09:21

Peter :clap: :jedna:
Jardo, je to Romanův strom, měl obrovskou chuť do tvarování už na podzim, já se jen snažil vysvětlit místo něj variantu, kterou si vybral. Konzervativnější varianty, které jsme taky probíraly se mu nelíbily. Pokud se rozhodne, dá se vršek dopěstovat a vrátit trochu doprava, polokaskáda pořád zůstane.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků