Borovička dvojkmen

Borovička dvojkmen

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 25 zář 2011, 22:49

Tento strom na naši zahradu přibyl v rok mého narození, tedy r. 1986. Jedná se tedy o další z původních stromů, na kterých začal pracovat už taťka, stromy, které sice neohromí svou mohutností, ale potěší už dost dobrou patinou, wabi-sabi. :)
První založení této borovičky proběhlo hned r. 1987, pak snad v průběhu času nějaké další dílčí úpravy, společně jsme se ale k dalšímu tvarování dostali až r. 2004, kdy byl strom o něco důkladněji a promyšleněji natvarován.
V dalších letech došlo k přesazení, následující tvarování přišlo na řadu až na podzim 2008 - pootočením a náklonem byla změněna pohledovka stromu tak, že kmen získal mnohem lepší pohyb po celé délce.
Před 2 lety jsme strom přesadili do misky od Toma Bendy vyrobené na míru, z kombinace mám radost, miska dle mého ke stormu výborně pasuje.
Před pár dny prodělala borovička zatím poslední tvarování - na hlavním kmeni byly odstraněny dvě větší větve, jedna nebo dvě další možná budou v příštích letech následovat. Menší kmen byl vytažen více dopředu a lépe rozpohybován, obrost jsem u něho nechtlěl příliš odstraňovat, jelikož u něj byl vždy znatelnější slabší růst v porovnání s hlavním kmenem. Odlehčení korunky tedy bude úkolem pro několik příštích let, i když "slitost" obrostu je zčásti způsobena i fotkou, na živo je všude hned o něco více prostoru :) . Aktuální výška borovičky je 55 cm. Celý její vývoj na http://www.bonsairoznov.cz/clanky/bonsa ... jkmen.html .
Přílohy
pinsylvdvojak01_2004autumn.JPG
2004 - před tvarováním
pinsylvdvojak05_2004autumn.JPG
2004 - po tvarování
pinsylvdvojak08_2007spring.JPG
2007
pinsylvdvojak10_2008autumn.JPG
2008 - po přetvarování
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Borovička dvojkmen

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 25 zář 2011, 22:51

Fotky z aktuálního tvarování.
Přílohy
pinsylvdvojak13_2011summer.JPG
2011 září - před
pinsylvdvojak20_2011summer.JPG
pinsylvdvojak17_2011summer.JPG
pinsylvdvojak16_2011summer.JPG
pinsylvdvojak21_2011summer.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Borovička dvojkmen

Příspěvekod Jarda Marek » 26 zář 2011, 15:23

Zase budu za rejpala :P
Tak tento strom je pěkný borkou, ale jinak řekl bych dost vyumělkovaný :think:
obr. č. 16. proč spodní větev se táhne přez kmen do prava a přitom spodní korunka roste proti do leva a ještě dopředu :think: a až se odlýkuje bude slabá :think:
Je to hezounký materiál, ale tyto větve mi nejdou dohromady :think: a první dvě větve z přeslenu jsou s velkým obloučkem u kmene :think: což svědčí dostat obrost kam potřebuju za každou cenu :think: nemůžu si pomoci ale mě se to nelíbí :naughty:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Borovička dvojkmen

Příspěvekod Ladislav Kotál » 26 zář 2011, 17:07

Mě tam nesedí ta spodní větev-kmen a nelíbí se mi to překrucování větví. To už bych spíš šel do něčeho podobného co jsem namaloval, nebo bych alespoň odstranil -přetočil spodní větev a zmenšil na ní korunu. Je moc mohutná a hustá oproti celému stromu. :think:
Přílohy
pinsylvdvojak21_2011summer.JPG
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Borovička dvojkmen

Příspěvekod Matej Cukan » 27 zář 2011, 08:22

Ahoj Lukasi. Som uplny zaciatocnik, trosku sa pozname, zatial sa tu len pytam a cerpam informacie ale dovolim si prispiet do tejto debaty, kedze je to forum a jeho hlavna funkcia je debata.
Stromcek sa mi moc paci, fakt parada. Z cisto laickeho pohladu a mojho estetickeho citenia mi tam osobne ta spodna/kmen vadi. Nemam skusenosti popisat preco, je to len pocit z celkoveho pohladu na strom. Viem, ze sa odstranenim stromcek prida do kategorie "normalnych" nie mozno moc vynimocnych stromov ale zase uprimne, kto z vas si zavesi na stenu obraz od P.Picassa ktoremu nerozumie hoci je drahy alebo radsej nieco pozeratelne hoci obycajne. Ale ako vravim, pridavam len moj nazor. O prevedeni a praci na stromceku nedebatim, to je uplne bez komentara, snad to tak raz budem vediet aj ja :-) :jedna:
Uživatelský avatar
Matej Cukan
 
Příspěvky: 56
Registrován: 21 srp 2010, 20:13
Bydliště: Liptov, Slovensko

Re: Borovička dvojkmen

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 04 říj 2011, 22:46

Díky za reakce, byl jsem teď delší dobu v cizině, tak jsem se nemohl ozvat dříve. Spodní levá větev je trochu "fíglová", jak píšete, holt ji jinak moc zamaskovat nešlo a já sám jsem se rozhodoval, jestli ji už teď neodstranit, nakonec ještě zůstala :think: . Pro vyšší kmen mám ale do budoucna trochu jiný plán (až zase nastane čas odstraňování větví, tentokrát padl jiný obrost), skoro to trefil Láďa :jedna: - odstranit tuhle problematickou větev + další levou větev nad ní a zadní větev dostat obrostem do opticky prázdného prostoru po ní. Nevím, nakolik je to srozumitelné, momentálně nemůžu udělat virtuál, ale je to skoro Láďův náčrt bez odmazané vrcholové čepice na levé straně.
Pravý kmínek je teď objemný, protože, jak už jsem psal v úvodu

obrost jsem u něho nechtlěl příliš odstraňovat, jelikož u něj byl vždy znatelnější slabší růst v porovnání s hlavním kmenem. Odlehčení korunky tedy bude úkolem pro několik příštích let, i když "slitost" obrostu je zčásti způsobena i fotkou, na živo je všude hned o něco více prostoru


Opět Láďova lehčí varianta bude +/- zamýšleným výsledným obrostem.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano


Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron