borovice blatka

borovice blatka

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 úno 2009, 11:33

Tenhle strom jsem získal od Vaška Nováka před několika lety. Jsem ujetej na stromy založené na jedné větvi,proto mě hned oslovil, Jeho výška byla 127 cm, proto jsem šel tak daleko, že podle stromu jsem si vybíral auto, abych ho mohl převážet. Při prvním tvarování u Vaška jsem snížil kmen na 105 cm,oloupal odumřelou kůru, která byla přirozeně přírodně do šroubovice. N a jaře 2008 jsem ho přesadil s Jurajem Marcinkem do mělčího kontejneru, aby vynikly náběhy a mrtvé kmeny u paty. Ty budu letos opracovávat. Strom raší do starého dřeva, budu postupně zmenšovat a kompaktnit celou korunu. Od kořenů (mrtvý kmen jsem odžízl placičku a počítal léta ---vyšlo 110 let.

Dnes jsem se díval a zjistil, že zmizely fotky stromu, tak je dodávám znovu
Přílohy
9.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.jpg
17.jpg
Naposledy upravil Ladislav Kotál dne 04 úno 2010, 10:56, celkově upraveno 2
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: borovice blatka

Příspěvekod Jarda Marek » 05 úno 2009, 11:50

Láďo hezká práce jen mi ta korunka plave v nějakém mnohoúhelníku nebo né? Promiň teť sem si opět přečetl co sní máš v plánu. :oops:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: borovice blatka

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 úno 2009, 12:42

Jardo, teď jsou větve rozprostřeny, aby šlo slunce na všechny větvičky a podporovalo to růst pupenů. Ke koukání to bude ještě pár let trvat.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: borovice blatka

Příspěvekod Jarda Marek » 05 úno 2009, 14:53

Děkuji za poučení, otevření očí, to je právě ten spěch, dneska kopnout večer ohnout a zejtra na výstavu :oops: , potom takové důležitosti přehlížím, ale o tom to opravdu není. Dík J.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: borovice blatka

Příspěvekod Milan Vohnout » 05 úno 2009, 20:38

Láďo, několikrát jsem si podrobně prohlídl fotky tvé borovice blatky a nedivím se, že jsi vysazený na tenhle styl, jeto parádní kousek. Láďo, nevíš náhodou, její minulost? Jako jestli to je yamadori a atd.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: borovice blatka

Příspěvekod Milan Karpíšek » 05 úno 2009, 20:57

Výbornej materiál a takový stromy uplně žeru!!! Snad by mě jen zajímalo ze které strany je pohled. Budu muset vyrazit na ty blata.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: borovice blatka

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 úno 2009, 21:00

Pohledovka by měla být tak aby koruna byla vpravo,potom je vidět šrouboviceživé kůry na celém stromě. Milane, je to jamadori z Čech.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: borovice blatka

Příspěvekod Míra Z » 05 úno 2009, 23:39

Opravdu krásný kousek! Milane až pojedeš na ty blata tak se připojím :D
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: borovice blatka

Příspěvekod Josef Soukal » 06 úno 2009, 12:36

Moc hezký strom. Jediné, co mi trochu nesedí, je právě vedení toho pruhu kůry, nebo té spirály mrtvého dřeva chcete-li.
Znázornil jsem do obrázku úsek, kde rozhraní mezi mrtvým a živým tvoří defakto rovná přímka - nebo alespoň na těch fotkách se to tak jeví. Stejně tak bych asi ponechal víc kůry dole vlevo nad patou kmene (pokud tedy nebyla v tomto rozsahu už odumřelá), aby to bříško tvořené mrtvým dřevem bylo menší. Zdraví Pepa
blatka shari.jpg
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: borovice blatka

Příspěvekod Ladislav Kotál » 06 úno 2009, 12:47

Pepo, z tohoto stromu nebylo odstraněno ani o milimetr více kůry. Zmizela pouze ta odumřelá, která se sloupla víceméně sama po plátech. Vím,že strom nebude nikdy přesný,ideální, ale mě to nevadí, je to jamadori.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků