Borovička

Re: Borovička

Příspěvekod Jarda Marek » 18 úno 2011, 21:37

U toho Jarkova návrhu se mi nelíbí, že jde větev z vnitřního oblouku a navíc je dost slabá (je přikrytá korunou a stíněná vrcholem což si myslím je dost nepřirozené :think: ) :think: nechal bych tam tu levou a stáhl ji po kmeni dolů ;)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Borovička

Příspěvekod Lada Fabián » 18 úno 2011, 23:58

Taky se mi nelíbí ta spodní větev u Jarka. :think:
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Borovička

Příspěvekod Bury76 » 19 úno 2011, 08:55

nejvíc se mi zamlová ta Láďova první varianta je pro ten strom nejpřirozenější a z těch fotek těžko soudit
Uživatelský avatar
Bury76
 
Příspěvky: 358
Registrován: 01 říj 2009, 19:28
Bydliště: Děčín tel.739468413
člen ČBA: ano

Re: Borovička

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 úno 2011, 11:11

Mě se zase nelíbí , zbytečně se zbavovat 80% obrostu a spodních silných základových větví. Ale proti vkusu, žádný dišputát. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Borovička

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 19 úno 2011, 13:22

Tahle borovička je už pěkně založená, podle mě je zbytečné vymýšlet nějaké bejkárny :D . Já bych to viděl dle mého náčrtku: pohledovka označena šipkou, větev č. 1 - pěkná hlavní větev s dobrým nasazením, č. 2 - větev "pozaďová" (nebylo by ani nutné, ani žádané ji ohýbat dolů), č. 3 - větev vlevo, č. 4 - větev, která pak v prostotu obostem nahradí odstraněnou větev z přeslenu (zredukování přeslenu ze 3 na 2 větve vidím jako zásadní cíl dalšího přetvarování!), č. 5 - vrchol, jedna z menšívh větví pak bude muset dorůst dozadu na hloubku. Větve jsou dobře rozloženy, nebude potřeba žádné větší ohýbání.
Přílohy
pajabor.jpg
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Borovička

Příspěvekod pájaombre » 21 úno 2011, 08:19

Zdravím všechny greenhorňáky,děkuji za vaše rady a názory,nakonec jak sem psal držel sem se Jarkova vzoru pouze z části,levou spodní jsem přetvořil na jin,mírně předrátoval a přetočil ostatní,moje fotky opět za moc nestojí :roll: ,ale proměna je uspokojivá (aspoň pro takového zelenáče jako já :mrgreen: ).Do budoucna chci dopěstovat z vrcholu hloubkovou větev a pořípadě odstranit horní pravou a samozřejmě redukovat nebari.......... u misky se budu držet Láďova návrhu,no a dál se ukáže..zdravím všechny posedlé :twisted: pája.ObrázekObrázekObrázek
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Borovička

Příspěvekod Ladislav Kotál » 21 úno 2011, 09:37

Pájo, ještě bych v horní části udělal vrchol z té malé levé a ze zbytku větev :clap: :clap:
Přílohy
1.jpg
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Borovička

Příspěvekod Jarek Servus » 21 úno 2011, 10:43

Máš to pěkný, jen bych viděl pár úprav.
1. větev jde od očí a přes kmen - možná by šla posunout ve směru šipky podle modré čáry
2. pokud by šlo posunout větev více za kmen bude dobře, aby nebyla rovnoběžná s s větví pod ní a dala větší hloubku.
3. Jin bych vylomil a stáhl dolů dokud je živý, nebo aspoň zakrátil jako ty pod ním. Takhle nevypadá pěkně a zvýrazňuje větev do přeslenu. Vrcholový jin bych časem prodloužil vytvořením partie shari.
4. Posunout celý vrchol doprava a nový terminál udělat z naznačené větvičky tak, jak navrhuje Laďa.
5. Kmen má trochu moc stereotypní oblouk. V partii označené oválem bych zkusil s ním trochu pohnout doprava.
Pro Jardu a Laďu - u mého návrhu byla podle mě hlavní chyba v ohybu kmene, který dělal oblouk, líp jsem to nenakreslil. Měl by být ostřejší, méně monotonní. To, že větev jde NAD obloukem tak moc nevyšlo. Dopěstováním obrostu na ní a potlačením vrcholu by se vyvážila celá koncepce. Čase by ze stromu byla varianta stromu ve větru. Lukášův návrh se mi líbí.
Přílohy
205xpp2.jpg
205xpp2.jpg (101.98 KiB) Zobrazeno 1642 krát
Naposledy upravil Jarek Servus dne 21 úno 2011, 16:35, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Borovička

Příspěvekod pájaombre » 21 úno 2011, 12:03

Díky za další návrhy,ten vrchol koruny podle Ládi zkusím provést :jedna: jin na kmeni zjemním a protáhnu šari,tenký jin zatím ponechám,naživo mi tam celkem sedí,chce to asi dát stromku po těchto zásazích zase chvilku čas,chci ještě z jara upravit kořeny,opět s vaší pomocí............díky pája :jedna:
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Borovička

Příspěvekod Martin Iša » 11 bře 2011, 22:16

Mohli by mi tvůrci vysvětlit, proč jde hlavní větev z vnitřního oblouku a ten jin trčí, jak trčí? :think: Možná jsem to špatně pochopil, nebo jsem ještě nedozrál do této fáze . ;) Děkuji, ale nějak mi celkově vadí. :?
Přílohy
BP1.jpg
BP2.jpg
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Předchozí

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků