Borovice šikmá

Borovice šikmá

Příspěvekod Ladislav Kotál » 21 bře 2009, 19:12

Borovice pochází od majitele, který ji pěstoval asi 50 let v misce, bez přesazování a další péče. Po získání tohoto stromu nastal problém co s kořenovým balem. Byl nepropustně zamotaný v celé misce,prorůstal odtokovými otvory. Borovici jsem přesadil do propustného substrátu s částečným rozpletením kořenů a větší misky. Při dalším přesazování letos provedu vystříhání klínů do kořenové soustavy,aby se kořenový bal zmenšil a omladil.A při dalším přesazení dostříhám zbylé klíny, tím bude celkový bal obměněn a omlazen.Po prvním tvarování se objevil zajímavý vlnitý pohyb kmene .Stará popraskaná borka a šikmé zasazení se mi jeví jako řešení , které snad tomuto stromu bude slušet.Myslíte, že mám snížit vrchol? Celková výška je asi 70 cm, průměr 4 cm.A co miska? představuji si asi něco podobného jako na posledním obr.
Přílohy
1.jpg
1.jpg (115.52 KiB) Zobrazeno 2799 krát
2.jpg
2.jpg (97.46 KiB) Zobrazeno 2797 krát
3.jpg
4.jpg
5.jpg
5.jpg (147.73 KiB) Zobrazeno 2813 krát
1.jpg
Miska ?
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Borovice šikmá

Příspěvekod Milan Vohnout » 21 bře 2009, 19:58

Láďo, jde dobře vidět, co projde tvýma rukama tak vypadne zajímavá rostlina. :think: Ne, já bych ji aspoň prozatím nezkracoval a styl šakan ji opravdu sluší. Ohledně misky, něco takového by jí určitě slušelo. :jedna:
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Borovice šikmá

Příspěvekod Jarda Marek » 21 bře 2009, 21:16

Stromek bych určitě nezkracoval,mam dojem, že by si z něho udělal tkzv. tuctovku a zkrátit se dá za rok dva. Pracuješ s obrostem a to teť potřebuje kmen je skvělý krásný pohyb. Poměr síly kmene a výšky se časem podá a k dosažení zkrácením bych to teť neřešil. No a k misce já bych spíš volil otevřenou kulatou barvu hnědou ale otevřenou.
Pěkný stromek :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Borovice šikmá

Příspěvekod Aleš HAMPL » 21 bře 2009, 21:23

Podle mého názoru záleží na tom, jaký konečný styl a tvar mu chceš dát.
Buď literát, pak nezkracovat, ale v tom případě bych od spodu ubral větve. Pokud klasický šikmý, nebo volně vzpřímený, pak by si zasloužil upravit poměr výšky a tloušťky zkrácením.
Já bych se přiklonil k tomu literátu ...
Aleš
Aleš HAMPL
 
Příspěvky: 101
Registrován: 26 úno 2009, 14:39
Bydliště: Dolní Čermná
člen ČBA: ne

Re: Borovice šikmá

Příspěvekod vláďadošek » 21 bře 2009, 22:52

Já bych se Láďo klonil k literátu,většina větví by asi mohla zůstat,řešil bych to asi zpětným řezem a bys dostal obrost co nejvíc ke kmeni a zároveˇhozminimalizoval abys srovnal poměr ke kmeni.
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Borovice šikmá

Příspěvekod vláďadošek » 21 bře 2009, 22:53

koukám že bych to po sobě měl přečíst než odešlu..
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Borovice šikmá

Příspěvekod Libor Bukáček » 22 bře 2009, 09:34

Ahoj Láďo,pěkná borovička,ale mně tam trochu ruší druhá pravá větev svou tloušťkou,asi bych odstranil první pravou a možná i první levou.A nebo jen tu druhou v pravo promněnit v jin, ale v celé její délce.
Libor Bukáček
 
Příspěvky: 23
Registrován: 12 úno 2009, 16:51

Re: Borovice šikmá

Příspěvekod Ladislav Kotál » 22 bře 2009, 21:41

Libore, mě se nezdá ten strom tak "dramatický" abych proměnil celou větev na jin. Podle mě by to ani nebylo "na pohled", ta druhá větev dělá pozadí, když ji odstraním, bude tam chybět "na hloubku".Podle mého ty větve tam patří, protože jsou dole,tak jsou silné, směrem k vrcholu se zužují,jako v přírodě. Přikláním se k názoru Vládi,přiblížit obrost co nejvíce ke kmeni (což by neměl být problém),loni vyrašilo hodně pupenů i z několikaletého dřeva,takže letos budu moci krátit .Mým záměrem je lehký, dlouhý,přirozeně zvlněný, šikmý strom,vyčnívající bokem z misky.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Borovice šikmá

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 22 bře 2009, 23:46

Mě na téhle borovici opravdu překvapilo že jsi ji narovnal. :jedna: Výsledek je hodně pěkný. :clap:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Borovice šikmá

Příspěvekod Jarda Marek » 23 bře 2009, 05:09

Teda Láďo jak sem psal na začátku nechat a pod Tvýma rukama kontrolovaně zahustit a přiblížit obrost. Jsem rád že ses pro to rozhodl :clap: . Bude to pěkný stromek a já se zas hodně přiučil. :jedna: Díky
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano


Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků