Sylvestriska - dlouhý jin

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Jarda Marek » 01 úno 2011, 06:25

Teda Eriku :shock: můžeš nám to Tvé řešení nějak vysvětlit ? Ten strom vůbec nemá předpoklady stát se až tak šikmým (včetně nebari jak upozorňuje Luki) a myslím že potenciál stromu by ztratil charakter.
Navrhovaná pohledovaná strana Pavlem je to co ten strom postrádá, tím otočením koruny do prava by kmen udával hloubku materiálu a ten tolik diskutovaný jin by tam mohl zůstat( i když by šel proti očím, takže časem samozřejmě zjemnit). To by bylo řešení do kterého bych šel (být to můj strom). Připomíná mi to strom mého kamaráda, kde přesně kroucený kmen do prava a korunka vycházející do předu mu dávají pohyb a eleganci :jedna:
Je pravda že jsem se soustředil na Lukiho pohledovku a jiné fotky nestudoval :oops: opět moje chyba, ale proto tu jsme abychom se učili.
Děkuji všem za smysluplnou diskuzi :clap: kolem tohoto materiálu :clap: a otevírání očí
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Erik Križovenský » 01 úno 2011, 09:03

...netrápte sa, to ja len tak. To o nebari som nevedel, tak ako aj o iných
skutočnostiach - nechcelo sa mi to čítať. Len som hľadal niečo, čím by sa
mi to páčilo viac - a páči sa mi to. Niečo ako oslobodenie mysle.
Erik Križovenský
 
Příspěvky: 8
Registrován: 26 bře 2009, 11:51

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Jarek Servus » 01 úno 2011, 17:35

Díval jsem se na Lukášův virt a nakreslil trochu jinou varianta. Na dlouhé spodní větvi mi vadí její nasazení těsně u kmene a ačkoliv doplňuje dobře korunu, nesedí mi. Tak jsem zkusil možnost pohnout kmenem asi o 5°, přitáhnout vrchol trochu k jinu a doplnit korunu jinak.
virt.jpg
virt.jpg (43.48 KiB) Zobrazeno 3518 krát
nebo jiná varianta, trochu splývající do větru.
Přílohy
virt.jpg
virt.jpg (42.62 KiB) Zobrazeno 3505 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Martin Iša » 01 úno 2011, 18:25

Teda tady to pěkně jede :jedna: Jen tu chvíli nejsem, a už je tu "pranice" ;) Ale votom to je. :) A to bych nebyl já, abych si nepřisadil. :P Nedá se svítit, mě to taky moc neoslovilo.Já mám takový divný pocit Lukáši, že ty už jsi o proti jiným někde jinde, a chceš za každou cenu udělat z "tuctového" materiálu něco originálního. :) A tady bych si dovolil tvrdit, že se to moc nepovedlo.Ale je to samozřejmě jen můj osobní názor. ;) Podle mého skromného názoru, bych se držel původního náklonu Obr.1.On už Láďa na to vlastně narazil.Za mě bych dal pryč tu hlavní dlouhou větev, páč už nasazení (téčko) bije moc do očí.Možná trochu pootočit pohledovku, zapracovat na jinu(zjemnit, rozbít tu mohutnost).Tak, a než bude jaro, máš o čem přemýšlet.No, víš co, vem jí do Kolína, tam tě "znectíme" in natura. :mrgreen: Nic ve zlém. :jedna:
Přílohy
B1 Luki.JPG
B2 Luki.JPG
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 01 úno 2011, 23:55

Já mám takový divný pocit Lukáši, že ty už jsi o proti jiným někde jinde, a chceš za každou cenu udělat z "tuctového" materiálu něco originálního. :)


No nevím sice , kde bych měl být :D, ale mně zase připadá, že bych některými navrhovanými změnami - přestavění stromu směrem doprava při odstranění jinu - právě naopak z "originálního" stromu, nebo lépe řečeno stromu, který má od přírody jisté zajímavé prvky, udělal za každou cenu něco "tuctového". Asi záleží na úhlu pohledu...ale je fajn, že se diskutuje, píše, probírá ze všech možných i nemožných stran ;) .
Líbí se mi diskutované varianty například od Jarka, i když při úplném odstranění spodní větve jde vidět, že by dole hodně chyběl obrost a větev nad ní by se musela hodně dopěstovat, bylo-li by to vůbec možné. V každém případě je náklon na Jarkových virtuálech tím, co to ještě bude chtít a následně pak, v důsledku náklonu, lehké přitažení vrcholu k jinu.
Jak říkám, výraznější redukci jinu výhledově v žádném případě neplánujeme, zatím ani výraznější změnu pohledovky.
Za rok touhle dobou po nárůsu dalšího obrostu a posunutí stromu o kousek dál budeme třeba zase všichni ohledně tohoto stromu o kousek chytřejší...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Martin Iša » 02 úno 2011, 10:36

Samozřejmě jsem tím myslel, že máš oproti některým větší zkušenosti i na poli mezinárodním, a tudíž asi i jiný pohled. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Jarek Servus » 02 úno 2011, 11:25

Inspiroval jsem se trochu od Kimury, i když ten měl takhle jalovec na vysokém kameni, fotku bohužel nemám. Chybějící obrost dole kompenzoval kapradím. Ten jin bych ponechal co nejdelší. Jestli by šel takhle dopěstovat obrost, to by byla záležitost na dlouhou dobu
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 02 úno 2011, 13:43

Ten jin bych ponechal co nejdelší. Jestli by šel takhle dopěstovat obrost, to by byla záležitost na dlouhou dobu


Tak to zatím vidíme i my :) . Dopěstovat obrost by asi ani netrvalo tak dlouho (cca 3 sezóny), spíš jsem měl na mysli, jestli by větev opticky tolik obrostu "unesla". Uvidí se ;) .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 11 lis 2013, 23:03

Zdravím na fóru! ;)
Snad abych zas po delší době trochu oživil některá ze svých vláken...
Po dvou letech pěstování přišel vhodný čas na další, v pořadí třetí tvarování této borovice - strom postupuje po své cestě načrtnuté již při minulých tvarováních, koruna je vystavěna poctivě při větvení vždy na 2 větve, což je formát, který je třeba v příštích letech dále rozvíjet :) . Koruna se na fotkách může zdát slitější než ve skutečnosti, zadní větve pěkně dorůstají a už skoro vytvořily potřebné "pozadí" bonsaje. Za několik sezón už by mohla borovice vyzrát do rozumné podoby... Strom má v aktuální podobě 93 cm, rekapitulace jeho vývoje je na našich stránkách http://www.bonsairoznov.cz/clanky/bonsa ... -2013.html .
Přílohy
silvvelkyjin14_2013 autumn.JPG
2013
silvvelkyjin16_2013 autumn.JPG
silvvelkyjin18_2013 autumn.JPG
silvvelkyjin19_2013 autumn.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Venca Stropek » 13 lis 2013, 00:20

Zdravá, pěkně zelená :jedna: , ale rovnou k věci...
Myslím Lukáši, že by chtělo řešit hloubku stromu už od dolní části koruny a ne až v horní čtvrtině. Z bočního pohledu to ještě více "placatí" ty dvě padající větve. Podle aktuálních fotek by to snad šlo možná řešit zadním pohledem, kde by se dala lehce přepracovat ta kratší padající větev na "klasickou" zadní. Jejím přizvednutím a přetažením více za kmen by se z nové pohledovky i více zkrátila a dalo by se to tak lépe propojit s horní částí koruny a navíc by to dostávalo větší hloubku už v dolní části. Rovněž by se také trochu oživila levá část za kmenem. Po takovém přepracování by pak dostala i ta nejdelší padající větev svůj velmi důležitý prostor vpředu. Přesunutí vrcholu do nového pohledu by snad mělo také jít... :think:

Pokusil jsem se mou myšlenku nahrubo načrtnout a pro usnadnění jsem přidal i boční pohled. Podle fotek se zdá, že by to mohlo být proveditelné :P
Přílohy
file (16).jpg
file (14)a.jpg
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

PředchozíDalší

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron