Sylvestriska - dlouhý jin

Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 28 led 2011, 12:56

Strom vyzvednutý na jaře 2005, v letech 2007 a 2009 jednou a podruhé tvarovaný, naposled se pak tvarovalo v uplynulých dnech.
Už při prvním tvarování, které tenkrát prováděl taťka sám, se původně vodorovný přechod z kmene na horní větev netlačil dolů, ale naopak o něco rovnal, což bylo i při dalších tvarování respektováno - volbou byl tedy vyšší strom s ladným pohybem.
Spodní dlouhá větev byla "vyřešena" až při posledních úpravách stromu - rozhodli jsme se pro její lehké rozpohybování v souladu s pohybem kmene, její obrost pak bude mnohem lehčí, momentálně jsme pro jistotu ponechali více větví.
Co se týče výšky koruny/jinu, v budoucnu nejspíš necháme jin přerůst.
Struktura horní koruny byla vyčištěna, zatím chybí obrost v zadní části a strom vypadá momentálně hodně ploše, pozaďová větev je ale na správném místě, jen musí dorůst.
Výška stromu je 90 cm. Celý vývoj stromu na - http://www.bonsairoznov.cz/clanky/tvaro ... y-jin.html .
Přílohy
silvvelkyjin01_2004leden.jpg
2004 - strom ještě v lese
silvvelkyjin02_2007zari.JPG
2007 - po 3 růstových sezónách došlo k prvnímu tvarování, strom před
silvvelkyjin04_2009zima.JPG
2009 - před druhým tvarováním
silvvelkyjin06_2009zima.JPG
2009 - výsledek druhého tvarování
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 28 led 2011, 12:57

A poslední tvarování + virtuál.
Přílohy
silvvelkyjin08_2011leden.JPG
+/- pohled
silvvelkyjin11_2011leden.JPG
zadní strana
silvvelkyjin13_2011leden.JPG
srovnání velikostí, výška 90 cm
virt.jpg
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod vláďadošek » 28 led 2011, 23:34

Lukáši,předpokládám že jin přijde zjemnit a shari protáhneš téměř dolů?
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 29 led 2011, 09:19

Z jinu už bylo ubráno vcelku dost hmoty a zapracovány i některé detaily, na fotce je ale vidět kulové, vypadá to, jako by se jen oloupala kůra :think: . Určitě se na mrtvém dřevě bude pracovat, nechci ale jin nějak štípat, nebo z něho dělat skořápku profrézováním dutin apod., protože to není jalovec ale borovice.
Shari se pak protáhne nejspíš až ke spodnímu pravém jinu, možná že strom pustí i kůru pod ním, i když tohle dělají spíš muga, blatky než sylvestrisky.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Ladislav Kotál » 29 led 2011, 09:47

Luki, pořád jsem nějaký rozpačitý z tvého tvaru. Ten jin, i když je dominantní mě tam pořád ruší svou mohutností.Asi bych šel cestou, kterou jsem naznačil. Samozřejmě plochá fotka určitě nevystihuje vše, ale přesto........... :jedna:Myslím, že náklon by stromu pomohl se "usadit".
Přílohy
silvvelkyjin08_2011leden.JPG
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Jarda Marek » 29 led 2011, 11:15

Strom bych také přiklonil, ten jin zjemnil, ale co budeš dělat s tím nasazaním hlavní větve ? Budeš ten pravý úhel zvedat nebo snižovat ??
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Lada Fabián » 29 led 2011, 20:38

Luky,zajímavé
Naposledy upravil Lada Fabián dne 29 led 2011, 20:45, celkově upraveno 1
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Lada Fabián » 29 led 2011, 20:41

Luky,zajímavé řešní,které se mi docela líbí. :jedna:
Akorát mi přijde,že se vrchol dosti odklání do sadu.A tu spodí větev bych rozhýbal o trochu více(můj názor),nebo za to může opět foto.A šel bych i do náklonu dle Ládi. :jedna:
Nebo mi napadlo otočit rostlinu a ze zadního pohledu udělat pohledovku jestli to dovolí nebari.. :oops:
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 29 led 2011, 22:28

No jasně, fotka zkresluje, dneska u mě byli 2 slovenští bonsajoví přátelé a sami to konkrétně u tohoto stromu říkali, nechci se na to ale vymlouvat :) .
Vrchol nad nebari určitě nechci (náklon) a jin je jedním ze stěžejních prvků stromu, takže redukce zatím taky není v plánu, redukovat se bude v budoucnu spíše obrost. Při Láďově náklonu jde navíc celý kmen - kmen vzpřímeného stromu, na "šikmý" styl tenhle kmen není stavěný - doprava X koruna doleva (při současném úhlu zasazení má kmen pohyb doleva, jin jej tam svou linií usměrňuje), byl by z toho mišmaš, v žádném případě by tohle nebylo stabilnější :naughty: .
Změna pohledovky - s ohledem na kořeny, pohyb a náklon kmene nee (viz boční pohled).
Rozpohybování spodní větve - její pohyb celkem odpovídá lehkému pohybu kmene, není důvod k něčemu drastickému, ani by se to k charakteru stromu nehodilo.
Díky za připomínky, prozatím je tohle můj záměr, není ale vyloučeno, ba je velmi pravděpodobné :) , že s vývojem stromu přijdou na řadu některé, třeba i větší, změny.
Přílohy
silvvelkyjin12_2011leden.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Mildaprichy » 29 led 2011, 23:26

Tenhle strom je další důvod, proč vás letos navštívit. Drtivá většina vašich stromů mě oslovují, ale u tohohle nemůžu najít ... Nemůžu v něm "to" najít. Nerozumím mu, je to u něho velké plus, když "tolik" lidí s ním má dilema. Většina stromů je "čitelná". Omlouvám se, za nesrozumitelný příspěvek, ale pro mne je i ten strom nesrozumitelný. Nevím, jak to hůř napsat. Děkuji, za schovívavost. Tomu vysvětlení rozumím, ale hlavní "per se" ? Aspoň mám nad čím celou zimu přemýšlet. Děkuji.
Uživatelský avatar
Mildaprichy
 
Příspěvky: 239
Registrován: 01 čer 2009, 18:49
Bydliště: Boskovice

Další

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron