Sylvestriska - dlouhý jin

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Karel Černý » 30 led 2011, 14:39

Je jiná je dobrá. Nenechej se uvrtat do zkarácení toho jinu. Právě tím řešením je zajímavá !
Karel Černý
 
Příspěvky: 4
Registrován: 13 lis 2010, 02:16

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 30 led 2011, 15:09

Většinu "zásadnějších" rozhodnutí u většiny stromů konzultujeme společně s taťkou, protože je vždycky lepší se na strom podívat z různých úhlů pohledu, a u této borovice jsme ani nemuseli nijak dlouze diskutovat, jestli jin zachovat, nebo zakrátit. Tím chci říct, že bych momentálně stejně nedostal svolení k redukci jinu, ani kdybych chtěl :D .
to Milda - určitě jsi u nás kdykoli vítaný, stačí jen dát vědět dostatečně předem, můžem pak prodebatit tento i další stromy ;) .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Jarda Marek » 30 led 2011, 16:46

Nemůžu se zbavit pocitu, že strom roste lehce do prava a koruna silně do leva, nedává mi to smysl a ten jin ten pocit ještě zdůrazňuje :think:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 31 led 2011, 21:21

Zkusím ještě z fotky z roku 2007 před tvarováním vysvětlit, proč jsme se rozhodli tvarovat do současné podoby. Vycházejme z několika předpokladů:

1.) Kmen má při původním nasazení opravdu celkem jasný pohyb doprava, jediné 2 větve (zachované i aktuálně) vyrůstají na levo a z jednoho místa o něco býše je ještě jedna větěv, která ale byla příliš vytáhlá a už příliš vysoko, opět vyrůstá nalevo.

2.) a) Trváme na zachování dlouhého jinu,
b.) rádi bychom využili i pro strom už od počátku charakteristické dlouhé větve (současná spodní), která má na sobě
několik zajímavých míst (jizvy po zhojených ranách) - tohle už ale není věc, přes kterou by nejel vlak :D .

3. Pohledovka je +/- stanovená na pohledovku z fotky (a současnou pohledovku), a to v závislosti na nebari a pohybu kmene, i když i při jakékoliv jiné pohledovce bychom museli řešit podobné problémy viz níže.

Pokud bychom tedy při prvním tvarování zvolili směřování celého stromu doprava, museli bychom vrchol obtáčet kolem jinu, nejspíš jej vést za jinem, spodní větev by pak tak ze zezadu křižovala kmen. Tohle by se snad dalo ZAMASKOVAT (nikdy by to nebylo ideální), co by už ale nešlo nijak vymyslet je nasazení obou větví NALEVO od kmene (červená elipsa na nákresu) a pak náhlé objevení jejich obrostu napravo od od kmene - hlavně u spodní větve by nastávala hodně absurdní situace. Technicky by se tohle sice teoreticky dalo řešit, velmi obtížně, a to vylomením a přetočením celé "žíly", vlastně skoro půlky kmene doprava za kmen.

Hypoteticky jsme obě větve obtočili kolem jinu/za kmenem a zjistili jsme, že spodní větev takto vůbec nesedí -> odstřihneme spodní větev -> získáme vytáhlý strom který se bude až po vrcholek celkem ladně vlnit a pak se zničehonic ovine kolem jinu (navíc bude dole chybět jakýkoli obrost) -> zakrátíme jin -> získáme hodně vytáhlý strom, ze kterého by sice mohla být PĚKNÁ bonsai, ale bonsai, které bude chybět originálnější prvek, protože podobný tvar se bude dát vymyslet z desítek jiných stromů, které nebudou mít jin už od začátku...konec pohádky ;) .

Strom jsme proto napřímili (možná vuce chtít ještě o něco naklonit doleva) a korunu budovali taky směrem doleva - rozhodování se pak omezilo na to, jestli nechat obě větve/jenom jednu, jak to nakroutit, aby to charakterově odpovídalo (spodní větev) atd.
Přílohy
silvvelkyjin_virt2 copy.jpg
silvvelkyjin_virt2 copy.jpg (104.45 KiB) Zobrazeno 2726 krát
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Ladislav Kotál » 31 led 2011, 22:03

Luki, to řešení větví vlevo od kmene je OK, jen mě prostě nesedí náklon kmene a ten mohutný jin.Ale je to věc osobního pohledu, zkrátka je vás na mě víc :D :D
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Jarda Marek » 31 led 2011, 22:14

A to je přesně to co nesedí mě. Strom bych lehce přiklonil do leva, ale to by se musela zvednout hlavní větev aby se koruna narovnala(proto jsem se někde na začátku ptal jestli ji budeš zvedat či snižovat) takhle mi to prostě nesedí.
Tuto korunu bych volil kdyby byl kmen prohnut ve své délce do leva :think: . Takhle mi pořád vadí kmen do prava a koruna do leva :think: . Nakloměmím stromu do prava by bylo taky řešení, ale byl by dost statický.
Na druhou stranu ještě že neděláme cihly "jedna jak druhá" a neměli bychom o čem debatit. Já ten strom prostě vidím jinak :oops:
Samozřejmě vše při zachování pohledové strany
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Pavel Slovák » 31 led 2011, 22:28

Zdravím všechny bonsajové nadšence.

Při prohlížení tohoto příspěvku mě zaujalo několik věcí. Dovolím si proto přidat svůj pohled.
Souhlasil bych zde s Jardou i dalšími, kdy se zdá, že kompozice moc neladí. Jen se budu snažit vysvětlit proč asi. Fotky jsou dost dobré a přehledné a dá se spoustu aspektů sestavit.
Kmen až k místu nasazení větve končí vpravo od své osy, dominantní jin začíná vpravo od osy kmene a jeho váha je vpravo od své osy umocněna trnem výrazně vpravo. Zde tedy argument Lukáše "(při současném úhlu zasazení má kmen pohyb doleva, jin jej tam svou linií usměrňuje)" je dle mého naprosto špatný. Myslím že opak je pravdou a to je to , co ostatní tolik ruší. Navíc kmen od spodní části vykazuje znaky pravotočivé.Stejně pravotočivě působí linie vytáhlého dřeva na jinu v jeho středové části. Lukášem navrhovaný náklon doleva je myslím dobrým řešením. Já bych jen dodal, že jin je mírně odkloněný dozadu, proto bych k náklonu doleva přidal mírné pootočení PSHR. Tím by se charakter jinu výrazně změnil. Navíc přechod kůry kmene na větev by působil přirozeněji. Mě osobně spíš vadí v rozmístění větví v koruně ta pozice první spodní levé větve horní koruny, kdy při pohledu z boku je zřejmé, že je umístěna přesně nad korunkou dlouhé nejnižší větve. Myslím, že první spodní větev horní koruny by v této kompozici měla růst v této kompozici pootočená o cca 45° ve SHR. Kompozice tak získá výraznou hloubku v perspektivě. Jin se prozatím zdá příliš mohutný a výrazný. ale to se myslím s nabytým objemem obrostu upraví.

Co se týká mého případného řešení, velmi mě zaujala pozice z pravé strany, jen s mírným náklonem doprava, tam bych asi hledal řešení, pokud by nebyly výrazné problémy s nebari . Myslím, že je to zajímavá výchozí pozice pro výrazné umístění spodní dlouhé větve i možnost zachování dominantního jinu.

Zdraví Pavel Slovák
Přílohy
silvvelkyjin13_2011leden.JPG
silvvelkyjin12_2011leden.JPG
zde bych hledal řešení.
Pavel Slovák
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 úno 2009, 23:20
Bydliště: Vigantice

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 31 led 2011, 23:36

Díky, Pavle, za názory ohledně tvarování a estetické stránky věci, kterých si jako vždycky velmi cením :jedna:. Ohledně přesunutí zmiňované větve (první levou vrchní koruny) vím, jak to máš na mysli - asi to vyřeším kompromisem, spodní koruna se o něco vytáhne dopředu, zmiňovaná větev o něco na pozadí. Větev nad ní pak výhledově přijde vyhodit - v těchto místech by z pohledovky měl být opticky obrost vrchní "pozaďové" větve. Snad je to srozumitelné :think: , viz náčrt z boku.

silvvelkyjin_plan.jpg


Lukášem navrhovaný náklon doleva je myslím dobrým řešením. Já bych jen dodal, že jin je mírně odkloněný dozadu, proto bych k náklonu doleva přidal mírné pootočení PSHR. Tím by se charakter jinu výrazně změnil. Navíc přechod kůry kmene na větev by působil přirozeněji


Tohle přesně vystihuje srovnávací fotka dvou různých pohledovek, kdy se strom (linie kmene) po tom pootočení po SHR jeví hned trochu jinak - snad jsem měl do tohoto vlákna použít hned obě fotky a mohlo se tak předejít některým nedorozuměním, moje chyba.

srovnani.jpg


Pravda, jin se prohnutím jeví lépe z druhé strany, ze současné pohledovky jsou na něm ale zas vidět lepší detaily, navíc to nebari... Výběr pohledovky jsme onehdá opravdu hodně dlouho zvažovali a vždy to byl kompromis něco za něco.
V minulém příspěvku jsem se hlavně snažil vysvětlit, proč netahat korunu doprava.

Ještě jednou díky za doplněné/rozvedení diskuze správným směrem, snad budeme na tomto místě stejně podnětně diskutovat častěji i o dalších stromech :jedna: .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Erik Križovenský » 01 úno 2011, 00:39

...ahojte, ja to vidím takto a hlavne tam dostať perspektívu, vytvoriť zadné vetvy.
Přílohy
virt-1.jpg
virt-1.jpg (15.17 KiB) Zobrazeno 2621 krát
Erik Križovenský
 
Příspěvky: 8
Registrován: 26 bře 2009, 11:51

Re: Sylvestriska - dlouhý jin

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 01 úno 2011, 00:59

Tenhle strom nemá kmen, nebari prostě nic na to, aby z něho byl "šikmý styl" - už i Láďou navrhovaný náklon je příliš a tohle je úplný úlet :shock: .
Co se týče hloubky stromu - dorůst musí diskutovaná větev v horní koruně, obě koruny pak budou spíše oddělené, takže tam jedna "spojovací" zadní větev snad ani být nemusí. Samozřejmě, kdyby byla, tak by se s ní hned dalo nějak pracovat. To ukáže čas, třeba přijde řada i na přikájení větve.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron