borovice ze skal

borovice ze skal

Příspěvekod Jirka Novák » 15 bře 2009, 13:10

Ahoj všem,
rád bych vám tady představil jednu ze svých borovic a její prozatímní vývoj.
Je to yamadori, vysoké cca 85 a široké cca 95 cm. Teď je už rok oddrátovaná po druhém tvarování a chystám se ji opět nadrátovat ve tvaru, který už je více méně dán. Chci jen dopracovat jednotlivá patra a větve na levé straně více přitáhnout ke kmeni.
Rád bych ji ale hlavně letos přesadil.
Jaká miska by podle vás pro ni byla vhodná?

Díky za vaše názory a připomínky.

Kagoo
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: borovice ze skal

Příspěvekod Milan Vohnout » 15 bře 2009, 13:33

Mě osobně, by se líbila v nějaké kulaté misce s ozdobou na boku a barva misky, nějaký odstín hnědé. Jinak tě Jirko, vítám na fóru.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: borovice ze skal

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 bře 2009, 15:07

Rovněž tě vítám, Jirko, píšeš že je to borovice ze skal- a co takovou misku, tmavohnědou skořepinu,zbrázděnou,režnou, bez glazury ? :lol:
Nebo plochý kámen.
Ta borovice je velmi pěkná,elegantní ,hezky zatvarovaná :clap:
Přílohy
borovice 3kmen...JPG
borovice 3kmen...JPG (67.18 KiB) Zobrazeno 3513 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: borovice ze skal

Příspěvekod Jarda Marek » 15 bře 2009, 20:32

Takže tě tu taky jirko vítám a s miskou se musím přiklonit k Láďově návrhu. Je ze skal a tato miska jen potvrzuje dramatičnost rostliny.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: borovice ze skal

Příspěvekod Jirka Novák » 16 bře 2009, 14:49

Díky za přivítání ;)
O plochém kameni jsem taky uvažoval, ale ta skořepina se mi líbí :jedna: Jen nevím kde by se dala takhle široká (rostlina má na šířku přes 90 cm) sehnat? Nebo jste někdo schopen ji vyrobit? :)
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: borovice ze skal

Příspěvekod Ladislav Kotál » 16 bře 2009, 15:29

Jirko, Vašek tvůj jmenovec měl u sebe doma nějaké skořápky a placáky. Zkus se zeptat.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: borovice ze skal

Příspěvekod Pavel Šimsa » 16 bře 2009, 15:51

Ahoj, já s dovolením misku vynechám. Mě se moc nepozdává ten prostřední kmen a vážně bych uvažoval o jeho odstranění a naklonění celé rostliny doprava. Aby neuhýbal "ten velký" před "malým", ale spíš naopak. Ale jako majitel, který taky nechce řezat ...
Pavel
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: borovice ze skal

Příspěvekod Ladislav Kotál » 16 bře 2009, 16:13

Pavle, taky tě vítám, můžeš zdůvodnit a rozebrat tu svou myšlenku odstranění prostředního kmene, :?: jsem nějak mimo mísu, :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: borovice ze skal

Příspěvekod Ladislav Kotál » 16 bře 2009, 17:54

Jirko, ještě mě napadlo, když je ta borovice ze skal, pokusit se sehnat nějaký vhodný tufový kámen,ve kterém si snadno uděláš díru jakou budeš potřebovat,kdyby to byl nějaký poloplacák do klínu možné by to nebylo špatné.Ty kameny jsou už docela běžně k dostání ve větších zahr. centrech.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: borovice ze skal

Příspěvekod Vašek » 16 bře 2009, 19:06

Zdar Jirko borovice je velmi pěkná.Krásný přirozený literát.Osobně bych ji však malinko poupravil(viz obrázek).To znamená trochu celou rostlinu naklonit do prava,mírně poodtáhnout dva malé kmínky,aby byl mezi něma větší rozestup a dodratovat větve.Nakolik jsou realné ty patra na dvou meších kmenech musíš posoudit sám z fotky toho moc není vidět není a viděl bych ji na placatém kameni.Ale ber to jenom jako muj názor.Borovice je to fakt krásná,tak at se jí a tobě daří.
borovice 3kmen...JPG
Vašek
 
Příspěvky: 22
Registrován: 11 úno 2009, 20:22

Další

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron