Silvestriska z lomu

Silvestriska z lomu

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 08 lis 2010, 22:32

Rád bych vám představil jednu borovici lesní přinesenou r. 2003 z pískového lomu. 2003 - 2004 volná půda, 2005 první nádoba, 2006 první tvarování, pak ještě jedno přesazení a tvarování a dostáváme se až k letošnímu listopadu, kdy probéhlo zatím poslední přetvarování.
Za poslední dvě sezóny jsem postupně odstraňoval větší větve, které se mi nelíbily, takže jsem si vlastně vystříhal budoucí tvar, který jenom stačilo učesat. S ohledem na loňskou neblahou příhodu - nešťastná přesazování s Ektovitem - a částečné vylomení 2 větví jsem raději ponechal víc obrostu: z některých větví musí přijít pryč i více než 1/2 obrostu, jiné větve zase budou zakráceny na větvičky s lepším přechodem blíže kmeni - proto berte současný stav jenom jako hrubou skicu záměru.
Malý ocásek napravo je ponechán jako takový menší test, asi půjde stejně pryč, ale jistá pravděpodobnost využití tam stále je, uvidí se...
Výška stromu je 70 cm, další povídání a fotky na našich stránkách http://www.bonsairoznov.cz/clanky/tvaro ... iskovy-lom .
Přílohy
silvlom01_2008podzim.JPG
podzim 2008 - před
silvlom03_2008podzim.JPG
podzim 2008 - po
silvlom05_2010podzim.JPG
podzim 2010 - před
silvlom09_2010podzim.JPG
podzim 2008 - po, srovnání velikostí, výška 70 cm
silvvirt.jpg
virtiálek
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Silvestriska z lomu

Příspěvekod Martin Iša » 09 lis 2010, 15:13

Poslední dobou vidím všude trojky. :P ;) Tedy skoro, tady.Tvarování asi u tebe dobrý, chce to ještě čas.Jsem dalek kritizovat , páč bych si to neobhájil.No ale musím se přeci jenom zmínit o něčem, co se mi nelíbí.A to je zpracování jinů.Te "kratke zobaky" to celé ruší. :? Chtělo by to drobet kreativity. ;) Vím, že příroda -přírodní vlivy pracují za nás, ale co tomu drobet pomoct, ten základ lépe "nastartovat".Já vím, to se mi to píše, když jsem ještě nic nedokázal, ale ty už jsi (alesponˇmám ten dojem) někde dál , než my ostatní a proto tě chci jen tak "šťouchnout" abys ses už jen zlepšoval, zdokonaloval. :jedna:
Přílohy
silvlom09_2010podzim.JPG
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Silvestriska z lomu

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 09 lis 2010, 16:35

No ta "3" je u mě spíš výjimka - napůl narostlá, napůl vytvořená, ale tady mi vcelku sedí. Jinak jo, už je občas přetrojkováno (nic ve zlém) ;) :lol: :lol: .
Nemůžu s tebou souhlasit ohledně jinů na borovicích, konkrétněji těchto vzpřímenějších stylů borovic - dlouhé jiny nedávají smysl a vypadají spíše komicky než přirozeně. To neplatí pro, řekněmě, abstraktnější styly, nebo např kaskády - něco úplně jiného je to pak u jalovců, kde jsou zas jiny a shari skoro nepostradatelné (mluvil o tom mimochodem moc pěkně i Othmar Auer teď v Sumiku). I proto tedy zůstanou na stromu tyto krátké "čípečky, které snad ještě přijdou zredukovat - na jizvě po odstřižení původního kmene jsem zapracoval frézou, bohužel to ale nejde z fotek poznat ,mrtvé dřevo je přepálené, mea culpa :oops: .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Silvestriska z lomu

Příspěvekod Martin Iša » 09 lis 2010, 18:23

Tak ti musím oponovat. :) Netvrdím, že by měly být dlouhé, jen aby nebyly takto stejné.Stačí jeden o malinko delší, nebo jinak zpracovaný.Nic ve zlém, ale komicky mi připadají právě ty dva tvé. :P Jsou až moc stejné.A nějakou kritiku chceš ne?Proto jsi to sem dal. ;) A souhlasím s Pepou Soukalem, jak psal na Kai.Ten strom, ať je to k nevíře je hezčí neučesanej.Čím to je?Že by přirozenost? :think:
Přílohy
silvlom09_2010podzim.JPG
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Silvestriska z lomu

Příspěvekod vindra27 » 09 lis 2010, 21:24

Mě by zajímalo, co že se to dělo s tím Ektovitem. Mohl by jsi se prosím podělit o své zkušenosti?
vindra27
 
Příspěvky: 40
Registrován: 07 srp 2009, 22:39

Re: Silvestriska z lomu

Příspěvekod Martin Iša » 09 lis 2010, 21:32

V pravo nahoře si dej hledat:Ectovit.Vyjede ti to všechno, co se tu o Ectovitu probíralo.Ale více je toho u kluků na KAI. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Silvestriska z lomu

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 10 lis 2010, 13:21

Kritiku a připomínky určitě vítám, to je jasné :-). Levý z těch dvou "čípků" asi půjde pryč a ladit se taky ještě bude (i když už se ladilo, ale z fotky to bohužel nejde moc poznat, protože jsou oblasti mrtvého dřeva přepálené :blednu: ). Moje odmítnutí bylo směřované ke konceptu dlouhých jinů na borovicích ve vzpřímených stylech.
Ohledně té lepší podoby před tvarováním viz odpověď na Kai :) .
Omlouvám se, že píšu tak stručně, ale jsem zrovna na odjezdu do zahraničí - až do 3.12. se budu zdržovat na Kubě a v Mexiku, tak mi prosím do té doby nepište, chci si užít trochu klidu :lol: (a navíc se ani k internetu vůbec nedostanu).
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Silvestriska z lomu

Příspěvekod Martin Iša » 10 lis 2010, 13:28

Tak si to užij :jedna: Jo, a Kubánské doutníčky můžem. :P
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano


Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků