Borovice Osinatá

Borovice Osinatá

Příspěvekod vindra27 » 02 zář 2010, 20:26

Na jaře jsem zakoupil tuhle drobnou borovici osinatou. Zaujala mě tím, jak krásně raší i uvnitř na kmeni. V posledních dnech jí sem tam zežloutly jehlice. Myslíte, že Jedná se o přirozenou výměnu? Opatrně jsem je obral, ale jinak nevím co dál. Vhodnou dobu na výraznější protrhání jsem hádám již promarnil. Díky za rady.
Přílohy
IMG_4622.jpg
vindra27
 
Příspěvky: 40
Registrován: 07 srp 2009, 22:39

Re: Borovice Osinatá

Příspěvekod Ladislav Kotál » 02 zář 2010, 20:55

To bude jen přirozený opad jehličí
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Borovice Osinatá

Příspěvekod Jarek Servus » 03 zář 2010, 08:01

Nemáš někde poblíž vejmutovky? Mohlo by se jednat o rez pokud je to nahodile a potom je to špatné. Mě takhle asi 20ti letá borovice odešla, tak už jsem na ně zanevřel.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Borovice Osinatá

Příspěvekod Jan Adámek » 03 zář 2010, 10:26

Vejmutovky vem čert, ale černý rybíz nesmí být blízko. Mezihostitelem rzi vejmutovkové může být i angrešt nebo josta. Kritické nákazové období by mělo být teď, kdy se uvolňují nějaké bleblespory té rzi ze spadlých nakažených rybízových listů a napadají borovice. Prý tam leze přes jehličí. Pro jistotu dej borovičku na slunce a na vítr. Ztížíš tak uchycení spór na stromku.
Taky zkontroluj zem v květináči a zajisti dobrou drenáž. Tahle borovice skutečně nemá ráda přemokření. Má taky ráda trochu vápna, původem roste na dolomitech. Sucho a suchý vítr (i mrazivý) snáší dobře. Raší z borovic asi nejpozději, tak aby tě to nevyděsilo. Co se týče bonsajového opečování, nevim, jsem zelenáč, avšak vim, že hlavní pupence mají hodně silný inhibiční účinek na ostatní. Ve volné půdě roste jak hadice a větví se dost málo. Jelikož budeš na jaře stromek přesazovat, pupence nech všechny. Po přesazení nebudou letorosty dlouhé.
Jinak pěkný stromek :jedna: Je to roubovanec?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Borovice Osinatá

Příspěvekod vindra27 » 04 zář 2010, 20:50

Není.
vindra27
 
Příspěvky: 40
Registrován: 07 srp 2009, 22:39

Re: Borovice Osinatá

Příspěvekod Jan Adámek » 06 zář 2010, 09:59

Můžu se optat, kde jsi tu borovičku sehnal? Mám 2 "větší", ale na jedné jsem loni našel zduřelou větvičku, což jsem přisoudil rzi vejmutovkové. Bojím se, že mi stromky odejdou, ale zase bych rád hrách na stěnu hodil. Sehnal jsem 2 roubovance, ani nevím, na jakou borovici (samozřejmě, že v prodejně věděli ...) , ale to zkrátka není ono.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Borovice Osinatá

Příspěvekod vindra27 » 06 zář 2010, 21:37

Koupil jsem ji ve Vizovicích na akci "Májové dny s bonsajemi" od pořadatele Libora Kajše. Ten teď bydlí v Uherském Hradišti, má i webové stránky.
vindra27
 
Příspěvky: 40
Registrován: 07 srp 2009, 22:39

Re: Borovice Osinatá

Příspěvekod Jan Adámek » 07 zář 2010, 14:30

Škoda. To mám daleko.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Borovice Osinatá

Příspěvekod Jan Adámek » 24 črc 2012, 12:39

Letos na jaře se věci vyjasnily. Osinatá borovička, kterou jsem už pár let netvaroval, ale jen stříhal zasychající větve, mi konečně vykvetla rzí vejmutovkovou - a smyčec :( .Pravděpodobně se nakazila při nuceném pobytu v zamořeném územi, když nám zateplovali dům.

Jelikož jsem nepoučitelný, pořídil jsem si nové 2 kousky ve víře, že nejsou nakažené. Myslím stále, že to je jinak velmi vhodný druh k balkonovému pěstování. Nevymrzne a dobře snáší sucho.

Rád bych se dověděl, jaké máte zkušenosti s tvarováním a tak? Mé zkušenosti s nasazováním pupenů na starém dřevě jsou totiž ovlivněné tou rzí: V oblasti napadení borovička nasazuje a raší jak divá. Ale je to její píseň labutí.
Děkuji.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Borovice Osinatá

Příspěvekod Jan Adámek » 31 črc 2012, 16:58

Tak jsem se dostal k foťáku: Osinatá borovice mikro, semenáček.

Nevim, kolik toho má před sebou :( . Zdá se mi, že rez začíná řádit. Nemáte tip, jak z toho ven?
Přílohy
G_ArMi1.jpg
Měřítko: Délka misky 16 cm.
G_ArMi1.jpg (73.39 KiB) Zobrazeno 3578 krát
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Další

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron