waterrerka ze zahradnictví

waterrerka ze zahradnictví

Příspěvekod Milan Karpíšek » 25 črc 2010, 14:15

asi před 5 lety jsem si koupil tuto borovici v zahradnictví. Měla vytáhlé větve k ničemu ale dva krásné jednoleté výhony na kmeni. Postupně jsem ji z redukoval na tyto dva jediné výhony, které jsem postupně cíleně pěstoval. Bohužel jsem nenašel starší fotky takže první fotka je z roku 2008. kdy jsem se pustil do prvního tvarování. no a jak to za těch pár let dopadlo můžete posoudit z fotek. Ještě dodám že strom byl celou dobu v perfektní kondici a tak jsem se rozhodl letos na jaře, že trochu rozhýbu ten kmen. Vzal jsem frézu a udělal do něj dutiny a poohýbal.

jak by jste nyní pokračovali?
Přílohy
P1060072_resize_resize.JPG
2008
P1010208_resize.JPG
2009
P1070096_resize.JPG
2010 foceno dnes
P1070087_resize.JPG
nová pohledovka
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: waterrerka ze zahradnictví

Příspěvekod Martin Iša » 25 črc 2010, 16:42

Tož, řemeslo dobře odvedené. :jedna: Ale trochu nám to přibliž.Dutiny-jak, kde, čím, ....atd.Chybí nám tu vysvětlení postupu, nám co to ještě neznáme. ;) Tu pohledovku si udělal dobře, ta jizva bila do očí.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: waterrerka ze zahradnictví

Příspěvekod Milan Karpíšek » 25 črc 2010, 16:46

normálně bylo odfrézováno trochu dřeva z vnitřního oblouku aby to šlo lépe ohnout.

Zajímá mě hlavně jak dál tvarovat a postupovat, nynější vzhled se mi moc nelíbí
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: waterrerka ze zahradnictví

Příspěvekod Martin Iša » 25 črc 2010, 19:49

:shock: Ty to nevíš?Máš přeci po Workshopu. :) ;) Ty nás zkoušíš, přiznej se. :) A co se ti konkrétně nelíbí?Vždyť si to musel dělat už s nějakou představou ne?Nebyl bych proti, kdyby jsi jí sem dal před a ostatní by nastínili svou představu, ale takto tomu nerozumím. :( Ještě jsem asi bonsajově nedozrál. :roll: Ale uvidíme co ti napíší ostatní.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: waterrerka ze zahradnictví

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 25 črc 2010, 20:41

Já to chápu - strom si prostě v současném provedení klasicky Milanovsky "sedá na zadek" ;) , takže je třeba vymyslet nějaké přetvarování.
Jelikož mě Milan tak pěkně pochválil ve vedlejším vláknu, tak co bych to byl za prevíta, kdybych neporadil bezradnému kamarádovi :lol: ... (i když kdo ví, jestli už to nemá natvarované a teď nás jenom zkouší - známe tyhle klasické finty :think: :) ).
Takže co mě tak napadá z fotek:
1.) nejjednodušší řešení - náklon zpátky doprava (15°) a zároveň i ohnutí celé vrchní části stejným směrem (např.přitáhnutím k železné tyčce), vylomení levé horní větve
P1070096_resize_1.jpg
P1070096_resize_1.jpg (63.22 KiB) Zobrazeno 2393 krát


2.) kreativnější řešení, které by se mně osobně líbilo - zachovat současný náklon i zasazení, pravou větev vylomit směrem za kmen a přetáhnout doleva (spíš by to ale byla taková pozaďová věte), dopředu by směřovala větev nad ní, opět vylomená - u této větve ani nevidím jinou možnost než ji vylomit, případně zjinovat
P1070096_resize_2.jpg


2.b) v podstatě předchozí řešení v bleděmodrém, akorát trochu jiné rozmístění obrostu a levá větev jako jin
P1070096_resize_3.jpg


Tohle vše za předpokladu, že se bavíme o zachování stromu v celé jeho výšce (k čemuž se kloním), šla by ale např. vymyslet dramatičtější varianta jem se dvěma spodními větvemi...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: waterrerka ze zahradnictví

Příspěvekod Martin Iša » 25 črc 2010, 20:53

CITUJI-(i když kdo ví, jestli už to nemá natvarované a teď nás jenom zkouší - známe tyhle klasické finty :think: Jo,jo, už ho máme prokouknutýho. :) ;)A dokážu číst i mezi řádky. 8-) Byl bych osobně radši, kdyby nafotil postup toho frézování, ohýbání.Málokdo to zde zná. :think:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: waterrerka ze zahradnictví

Příspěvekod Milan Karpíšek » 25 črc 2010, 20:58

ano Lukáš to pochopil správně, poslední dvě fotky jsou ve stavu před tvarováním. Lukáš udělal pár pěkných virtualků bez problému zrealizovatelných a docela zajímavých.

Bezradný kamarád samozřejmě potřebuje poradit, přece bych na vás nedělal nějaký finty :twisted:

Martine většinou představu u takovéhoto stromu moc neřeší, udělám nějaký zákrok a pak ho nechám být třeba půl roku a postupně na něj koukám a přemýšlím. Pokaždé si všimnu něčeho zajímavého a pak zase vymýšlím nějaké řešení. Je to lepší když na strom koukáš s odstupem času.
postup frezování jsem nefotil ale už to dělal i Pavel Slovák na jedné borovici a má to myslím na svých stránkách.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: waterrerka ze zahradnictví

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 25 črc 2010, 20:59

No jo, Martine, ono to jde vytušit, jenomže já jsem tady chtěl hodit nějaké návrhy taky proto, aby se už třeba Milan mohl začít bít do hlavy, že to mohl udělat líp ;) :lol: .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: waterrerka ze zahradnictví

Příspěvekod Martin Iša » 25 črc 2010, 21:04

Vy dva nezklamete. :) ;) Já návrh ani nedával, páč jsem nevěděl :( A Milan to asi dobře myslel, ale špatně podal.Milane, nezapomíej na to, že tady jsme Greenhorni. ;) Lukáši, tohle tedy ne-viz foto. :?
Přílohy
bor.jpg
bor.jpg (55.5 KiB) Zobrazeno 2351 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: waterrerka ze zahradnictví

Příspěvekod Milan Karpíšek » 25 črc 2010, 21:07

Martine promiň příště to podám více po lopatě.
A proč takhle ne? Co ti na tom vadí?
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků