Hnojivo pro semenáčky boroviček.

Hnojivo pro semenáčky boroviček.

Příspěvekod Martas » 24 čer 2010, 20:12

Dobrý den,
možná, že to na toto forum až tak moc nepatří, ale chtěl bych se zeptat na jednu věc ohledně pěstování boroviček ze semínka. Minulý rok jsem se rozhodl vypěstovat si ze semínka nějaké borovičky hlavně jsem toužil po nějakých exotických. Nakonec jsem si koupil spousty semen různých borovic i neexotických a na začátku zimy dal všechny stratifikovat. Samozřejmě kromě těch exotických. Na jaře jsem vše vysel, ale některé druhy bohužel nevzešli, ale vzešlo asi 18 semenáčků pinus densiflora, 8 seqoiadendronů (v což jsem ani nedoufal) a z čeho mám největší radost jsou 2 pinus pinea. Jinak z loňského října mám ještě jednu pinus ponderosu. Bohužel smůlu jsem měl s kupovanými semeny pinus sylvestris. Vzešlo jich vždy celá kupa, ale všechny do jedné popadali.Nyní zkouší přímo ze sebrané šišky tak uvidím jak uspěji protože už zase něco leze.:-)
Otázku bych měl ale následující. Co lze použít u 4 měsíce starých semenáčků za hnojivo, jestli je tedy nutné vůbec hnojit a kdy je zhruba možné o semenáčku říci, že už je z nejhoršího venku a již žádný nelehne protože zatím sem tam některý začně usychat a už mu není pomoci. Zatím oděšel jen jeden sekvojec a možná dvě pinus densiflora. Teď začíná být nějaká divná (seschlá) i pinus ponderosa, která je ze všech nejstarší a v říjnu ji má být již rok. Ale snad se znovu vzchopí.

Díky všem za odpovědi.
Martas
 
Příspěvky: 15
Registrován: 26 srp 2009, 19:02

Re: Hnojivo pro semenáčky boroviček.

Příspěvekod krata » 25 čer 2010, 07:26

Nevím jestli je to ten nejlepší postup ale já pěstuji borovice ze semínek takto.Koncem zimy posbírám borovicové šišky nechám je v teple otevřít.Vyklepu semínka a na dva dny je namočím do vody ty které plavou jsou prázdné nemá cenu je sadit.Dají se poznat i podle barvy ty světlé jsou prázdné ty tmavé plné.Nachystám si písčitý substrát zaseju semínka a zaleju je vodou s přídavkem provicuru proti plísňovím chorobám.Bez tohoto přípravku mi jich
mnoho popadalo.Pak když vzejdou tak je přepíchám do kelímků a zmovu zaleju provicurem.Po měsíci přihnojuji roztokem pro okrasné dřeviny.V létě je dávám na záhon na zahradu.Když jsem nepoužíval provicur tak mi popadaly celé misky borovic.Teď dokážu vypěstovat stovky semenáčků bez problémů.
krata
 
Příspěvky: 18
Registrován: 09 bře 2010, 20:34

Re: Hnojivo pro semenáčky boroviček.

Příspěvekod Jan Adámek » 25 čer 2010, 09:30

Pro semenáčky borovic je klíčové období těsně před rašením druhého svazečku jehlic. V tu dobu je plísní napadána oblast přechodu kořene a "kmene". Důsledkem je zmíněné padání semenáčků. Nejlepší ochranou proti tomu je slunce. Vysévat je doporučeno v květnu ven, slunce se postará. Docela se mi osvědčilo semena překrýt kočičím stelivem na bázi zeolitu nebo křemeliny.

Několik borovic se při stratifikaci pomátlo a začako klíčit už na podzim. Vsadil jsem je do květináče s propustnou zemí a přikryl zeolitem. Zaléval jsem je opatrně a spodem, aby byla krycí vrstva skoro suchá. Ztráty byly minimální.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Hnojivo pro semenáčky boroviček.

Příspěvekod Pavel Š. » 25 čer 2010, 09:32

krata píše:.... a zaleju je vodou s přídavkem provicuru proti plísňovím chorobám....Když jsem nepoužíval provicur ...

Jen pro upřesnění, kdybys to šel Martas kupovat, jedná se o Previcur. ;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Hnojivo pro semenáčky boroviček.

Příspěvekod Martas » 27 čer 2010, 14:01

Jo previcur je dobrý ten jsem myslím jednou také použil. Jinak je také možné že jsem vyklíčené semenáčky nechal až příliš dlouho pohromadě v jedné mističce. Pak asi pochytali houbu vzájemně mezi sebou. Jinak pokud jsem pochopil dobře je tedy možný vyklíčené semenáčky hned dát v tomto období ven a nehrozí popadání z důvodu relativně nízkých nočních teplot. cca 12°C? Já si je zatím nechávám v pokoji za oknem ale nevím jestli to je teda dobře kvůli šíření hub.
Martas
 
Příspěvky: 15
Registrován: 26 srp 2009, 19:02

Re: Hnojivo pro semenáčky boroviček.

Příspěvekod PatrikSadovsky » 25 lis 2012, 21:10

Nazdar kolegovia..... Vysádzam borovice po dvojdňovom namáčaní do rašelinových zakoreňovačov. Zo začiatku mi padali takmer všetky, no časom, keď do zakorenovačov začal pridavať cigaretovy popol, padanie bolo omnoho menšie a rastliny boli silnejšie a tým aj odolnejšie. Popol o velkosti asi ako mala fazulka nasypem do jamky v zakoreňovači pred tým ako do neho vložím semienko. potom už len polievam zakoreňovače odspodu. Tie, ktoré vyklíčia a začnú rásť zbavím obalu zakoreňovača a presadím do kelimku s Terramolom a potom už len ako 2-ročné do voľnej pody. Netvrdím, že žiadne nepadnú, ale je ich o hodne menej........
Po tom, ako sa planéta zem zbaví choroby zvanej civilizácia, bude nasledovať prekvapivo rýchle uzdravovanie......
Uživatelský avatar
PatrikSadovsky
 
Příspěvky: 9
Registrován: 06 bře 2012, 21:23
Bydliště: Levice, SLOVAKIA

Re: Hnojivo pro semenáčky boroviček.

Příspěvekod Míla Zítek » 25 lis 2012, 23:46

Při setí chemicky neošetřeného osiva - domácí sběr a luštění - je nasnadě, že se vyskytne tzv. padání semenáčků. Způspbuje to plíseň šedá - Botritis cinerea. Stačí cokoli proti houbám a je posekáno. Dnes je celá řada přípravků.
Míla Zítek
 
Příspěvky: 147
Registrován: 14 kvě 2010, 20:59


Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron